Inwestujemy w nieruchomości

Wielu z nas ma w ostatnich miesiącach dylemat – co zrobić z pieniędzmi złożonymi na kontach? Czy je zamienić w gotówkę, czy je w coś zainwestować? Podczas epidemii, w zależności od jej nasilenia, banki mogą się różnie zachować.

Dobrze jednak, kiedy nasze środki finansowe są w ruchu i jeśli na nie pracują choćby akcje jakiejś firmy. Jednak i wykupywanie akcji niekoniecznie bywa w takich sytuacjach bezpieczną formą lokaty kapitału. Na lokatach bankowych w Polsce raczej się nie zarobi – tam pieniądze mogą się jedynie„zestarzeć”. Wzrosły ceny złota iw tym wypadku skorzystają najbardziej ci, którzy już ten kruszec posiadają.

Lokale

Jak wiadomo nieruchomości mogą być budynkowe i gruntowe. Te pierwsze mogą być przeznaczone między innymi na mieszkania, działalność społeczną lub gospodarczą. Gruntowe wiązać się mogą z działalnością rolniczą. Może na takim gruncie rosnąć (lub zostać posadzony) las.

Zacznijmy od pierwszej kategorii w kontekście obecnej sytuacji. Mogłoby się wydawać, że rynek mieszkaniowy dotknie rewolucja. Jednak z początkiem epidemii koronawirusa nic istotnego się w tym aspekcie nie wydarzyło. Po dwóch miesiącach ceny mieszkań w Polsce zaczęły spadać, co powstrzymuje nieco dotychczasowych właścicieli od ich sprzedaży.

Mimo to zakup mieszkania (na przykład pod wynajem) wydaje się nadal dosyć bezpieczną inwestycją. Niektórzy zakupione mieszkania wykorzystują w celach hotelarskich. Ponadto nie maleje zapotrzebowanie na wynajem mieszkań w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie i na Wybrzeżu.

Z większym dystansem ewentualni inwestorzy podchodzą do lokali lub działek przeznaczonych pod działalność gospodarczą. Część z nich woli przeczekać epidemię. Widoczne jest zainteresowanie działkami w miejscowościach turystycznych, zwłaszcza w miejscach turystyki masowej, choćby w okolicy Wielkich Jezior Mazurskich.

Ziemia

Ten, który zakupił jakąkolwiek działkę gruntową bez zaciągania kredytów nigdy na tym nie stracił, bowiem ziemia jest inwestycją najpewniejszą. Oczywiście różnie bywa z generowaniem dochodów w zależności od jej przeznaczenia i atrakcyjności, ale zawsze taką działkę można sprzedać, bowiem ceny ziemi w Polsce nie spadają.

Jeśli idzie o ziemię rolną to niedawne rygory związane z jej sprzedażą nieco złagodzono, mimo to nie jest łatwo jest kupić grunt pod działalność rolniczą powyżej 1 ha. Dlatego bardziej opłacalny może być zakup działek inwestycyjnych na przykład w pobliżu akwenów. Dobrze prosperujący przybrzeżny zajazd nie musi znajdować się na dużym areale gruntu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.