Jak często czyścić dachówkę ceramiczną i jak ją konserwować?

Artykuł partnera.

Dachówka ceramiczna jest narażona na bezpośrednie oddziaływanie różnych czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV, opady, czy zalegający śnieg. Jej powierzchnia wykazuje też podatność na rozwój różnych mikroorganizmów, włącznie z glonami, mchami i porostami. Znaczna część zanieczyszczeń gromadzi się pod wpływem kurzu czy pyłków drzew, nanoszonych przez silny wiatr. Dla dachówki ceramicznej groźne są ponadto lepkie osady, do których łatwo przylegają zanieczyszczenia emisyjne w postaci dymu spalinowego. Nie bez znaczenia dla jej stanu pozostają też ptasie odchody. Wszystko to sprawia, że dachówka wymaga okresowego czyszczenia.

Kiedy konieczne jest mycie dachówki ceramicznej?

Czyszczenie dachówki ceramicznej jest dobrym sposobem na odświeżenie jej wyglądu, a tym samym poprawę estetyki całego budynku. Nie wszystkie typy pokryć dachowych są w równym stopniu narażone na zanieczyszczenia. Największą podatność wykazują pod tym względem powierzchnie chropowate, do których brud bardzo łatwo przywiera i umożliwia rozwój grzybom, mchom czy porostom. Dachówka gładka jest bardziej odporna na osady. Czyszczenie dachów najczęściej jest przeprowadzane na pokryciach o dużej nasiąkliwości, w tym właśnie ceramicznych. Gromadzące się przez wiele lat zanieczyszczenia biologiczne i osady są trudne do usunięcia, dlatego z usługi tej warto korzystać cyklicznie.

Jak bezpiecznie wykonać czyszczenie dachówki ceramicznej?

Jeżeli dachówka ceramiczna nie posiada bardzo dużych zabrudzeń, cały proces mycia pokrycia i elewacji można przeprowadzić samodzielnie. Najczęściej używa się w tym celu myjek ciśnieniowych. Niestety, czyszczenie dachu z mchu z innych zabrudzeń we własnym zakresie może być mało efektywne, a po spłukaniu zanieczyszczenia powierzchniowe wciąż pozostaną widoczne. Z tego względu dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług specjalistów. Mycie dachów odbywa się na dużej wysokości, a nierzadko także przy znacznym nachyleniu powierzchni. Bezpieczne usługi z wykorzystaniem technik alpinistyki przemysłowej i przystępny koszt mycia dachu oferuje firma TETON clean, której pracownicy posiadają odpowiednie uprawnienia do prac wysokościowych, doświadczenie, wiedzę oraz niezbędny sprzęt.

Dachówka ceramiczna

Jak często zalecane jest mycie dachu?

Mycie dachu z mchu i innych zabrudzeń powinno się odbywać z odpowiednią częstotliwością. Z reguły producenty pokryć ceramicznych deklarują konieczność czyszczenia co średnio 5-10 lat. Przeprowadzenie częstszego mycia zalecane jest jedynie w skrajnych przypadkach i specyficznych warunkach, jeżeli np. budynek znajduje się w pobliżu dużego zalesienia czy kominów opalanych węglem i materiałami pochodnymi. Mycie dachówki ceramicznej można realizować rzadziej, jeżeli jest ona usytuowana na dachu spadzistym oraz znajduje się w lokalizacji utrudniającej rozwój porostów i mchów – np. terenach przewiewnych i mocno nasłonecznionych. Nie bez znaczenia pozostaje też technologia wykonania budynku. Prawidłowa cyrkulacja powietrza pod dachówką będzie ją skutecznie osuszać od spodu, co wpłynie na przedłużenie żywotności. Warto natomiast corocznie sprawdzać stan pokrycia, aby weryfikować jego kondycję techniczną. Z reguły wskazane jest też mycie dachu przed malowaniem.

W jakich etapach odbywa się czyszczenie dachówki?

Czyszczenie dachów rozpoczyna się zwykle od elementów umiejscowionych najwyżej, dzięki czemu brudna woda nie spływa po części już umytej i trafia prosto do rynien spustowych. Mycie dachówki nie może się odbywać zbyt szybko, ze względu na ryzyko ubrudzenia elewacji. Na początek usuwane są zanieczyszczenia powierzchniowe, które nie są na stałe zespojone z powierzchnią. Na dachówkę ją następnie nanoszone środki chemiczne, które pozostają na niej przez ustalony czas. Na koniec dobierane jest odpowiednie ciśnienie i odbywa się mycie wodą. Cena za mycie dachu przy wykorzystaniu takich metod zależy od różnych czynników. Znaczenie ma przede wszystkim zakres prac, na który wpływa wielkość powierzchni wymagającej wyczyszczenia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.