Jak dobrać prawidłowo okna dachowe?

Poddasza mają swój oryginalny klimat, a także charakter korzysta się z nich ze względu na brak miejsca. Ważnym aspektem w takich pomieszczeniach jest  światło nie tylko to sztuczne, ale także naturalne, które do naszego pomieszczenia wpada z zewnątrz, z dworu. Warto więc zainwestować w tym celu w okna dachowe. Mogą być one pionowe lub połaciowe. Warto wziąć pod uwagę tego typu aspekt już na etapie tworzenia projektu, gdyż w zależności od adaptacji poddasza będzie zależeć ilość znajdujących się w nim okien.

Okna dachowe a rozmiar

Dla niektórych może być to dziwne, ale producent okien dachowych zaznacza, że ich wybór zależny jest od podłogi, gdyż 1 mkw przeszklenia jest w stanie naświetlić 8-10 m podłoża. Przeszklenie to nie to samo co okno, lecz jest to sama szyba. Jest to ważny aspekt w przypadku kiedy na poddaszu ma się znajdować gabinet lub sypialnia. Warto też rozważyć zakup kilku małych okien w przypadku małej ilości miejsca, a efekt będzie porównywalny do tego, jaki jesteśmy w stanie osiągnąć w przypadku dużych okien.

Odpowiednia wysokość okien dachowych

Wysokość, na jakiej mają znajdować się okna zależna jest od wzrostu domowników, lecz najczęściej dolna krawędź znajduje się na wysokości około 110 – 140 cm natomiast górna 180 – 200 cm w ten sposób jesteśmy w stanie obejrzeć niebo siedząc na fotelu lub leżąc na łóżku.

Wybieramy typ materiału

Mamy do wyboru dwa rodzaje okien dachowe drewniane oraz te wykonane z PVC. Jednak musimy wziąć pod uwagę fakt, że drewniane okna będziemy musieli częściej konserwować wszędzie tam, gdzie panuje większa wilgotność, czyli w łazience oraz kuchni. Okna PCV natomiast imitują drewno dlatego też będą idealnie pasować do poddasza. Możemy połączyć ładne z praktycznym i w newralgicznych częściach strychu zdać się właśnie na to rozwiązanie.

Rodzaje okien dachowych

Okna pionowe w lukarnie gmontuje się je najczęściej w dachach mających większy stopień nachylenia. Lukarnia składa się z następujących elementów takich jak: ścianka frontowa w środku, której znajduje się okno z osłonionych ścianek bocznych oraz zadaszenia. Tego typu rozwiązanie do najtańszych nie należy, a do montażu całości najlepiej zatrudnić wykwalifikowanego specjalistę.

Okna połaciowe – są wbudowane w dach i nie zmieniają jego kształtu. Wyróżnia się kilka różnych sposobów otwierania, gdyż za ich pomocą jesteśmy w stanie wyjść na dach. Są to okna połaciowe wyłazowe, które otwierają się na bok, przez co łatwiej możemy się za ich pomocą wydostać na zewnątrz.

Świetliki – w większości przypadków są one nieotwierane. Montuje się je bezpośrednio w połaci dachowej lub w specjalistycznej konstrukcji, która jest montowana na dachu. Ich zaletą jest fakt, że dostarczają one światło słoneczne bezpośrednio do pomieszczenia, a nie odbite jak to ma miejsce w przypadku innych okien. Wyróżniają się one także dodatkowo dużą szczelnością, małą wagą oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, oraz korozje.

Na to, jaki rodzaj okien zostanie zastosowany na poddaszu ma wpływ projekt oraz przeznaczenie takiego pomieszczenia. Jednak nie możemy zapomnieć także o domowym budżecie, gdyż od niego zależna jest jakość użytych materiałów. Okna o mniejszym rozmiarze są tańsze i prostsze w instalacji. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy dane okna dachowe mają wysoki współczynnik termoizolacji, gdyż w ten sposób przez szpary nie będzie uciekać nam duża ilość ciepła. Droższy pakiet energooszczędnych szyb zwróci się dzięki niższym rachunkom za prąd w czasie zimy. Warto też zobaczyć, jakie akcesoria do okien dachowych nam się mogą przydać.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.