Jak przeprowadzić dezynfekcję szklarni?

Drobnoustroje stanowią poważne zagrożenie dla upraw i mogą przyczynić się do znacznych strat w hodowli. Dlatego warto ochronić przed ich działaniem rośliny i zastosować specjalistyczne preparaty dezynfekujące – biobójcze. Dobór właściwych środków jest w stanie zapobiec namnażaniu się w warunkach szklarniowych bakterii, wirusów i grzybów. Podpowiadamy, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić dezynsekcję szklarni.

Dezynfekcja szklarni – co warto wiedzieć?

Zanim przystąpimy do prac związanych z myciem i odkażaniem szklarni, warto jest wcześniej przeanalizować dotychczasową historię prowadzonej uprawy. Na szczególną uwagę zasługują momenty pojawienia się chorób upraw oraz stopień ich nasilenia. Jeśli, któreś z miejsc w szklarni szczególnie często było atakowane przez konkretne choroby, wtedy trzeba zdezynfekować je szczególnie starannie.

Przed rozpoczęciem prac dezynfekcyjnych należy usunąć znajdujące się w obiekcie resztki roślin oraz wynieść niepotrzebne sprzęty ogrodnicze. Następnym krokiem jest dokładnie umycie szklarni razem z betonowymi posadzkami oraz wszystkimi urządzeniami, które się w niej znajdują. Dopiero po zakończeniu prac porządkowym można przystąpić do właściwej dezynfekcji pomieszczenia.

Do dezynfekcji szklarni warto wykorzystywać preparaty zawierające aldehyd glutarowy formaldehyd i czwartorzędowe związki amoniowe-chlorekalkilodimetylobenzyloamonowe. Wysokimi właściwościami biobójczymi wykazują się również preparaty zawierające kwas nadoctowy, nadtlenek wodoru oraz kwas octowy. Posiadają one bowiem szerokie spektrum dezynfekcyjne oraz nie wymagają specjalnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych w trakcie wykonywania zabiegów dezynfekcji, dzięki czemu są łatwe w zastosowaniu.

Produkcją i dystrybucją preparatów przeznaczonych do dezynfekcji roślin zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak CLEANLAB z Korzeniewa.

Dlaczego warto dezynfekować szklarnie?

Rozwój drobnoustrojów w szklarniach może następować niezwykle szybko ze względu na sprzyjające warunki temperaturowe oraz wilgotnościowe. Szczególnie trudny do usunięcia jest wirusa mozaiki pepino, który szczególnie łatwo przenosi między poszczególnymi roślinami i potrafi zalegać na ubraniach oraz narzędziach do 2 tygodni. W instalacjach nawadniających często namnażają się grzyby, które wraz z dostarczaną wodą przedostają się do roślin, powodując powstawanie szarej pleśni. Jest to choroba grzybicza, która szybko atakuje kolejne fragmenty uprawy i jest trudna do wyplenienia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.