Jak przygotować krzewy iglaste na zimę?

Bardzo często iglaki stanowią główny element dekoracyjny w ogrodzie wypełniając przestrzeń interesującym pokrojem, stanowiąc tło dla mniejszych roślin. Często pełnią także funkcję żywopłotów. Iglaki w większości są łatwe w uprawie, nie mają większych wymagań pielęgnacyjnych i dobrze znoszą niskie temperatury. Natomiast czy mimo to wymagają specjalnego przygotowania na nadchodzącą zimę?

Czy zimą iglaki wymagają nawadniania?

Bardzo często podczas zimy właściciele krzewów iglastych skarżą się na intensywnie opadające igły, utratę naturalnego koloru, a tym samym zmianę na barwę brązową, co w następstwie prowadzi do wyschniętych pędów. Co jest tego powodem? To tak zwana susza fizjologiczna, czyli proces, w którym korzenie nie mają możliwości pozyskania wody ze względu na przemarzniętą powierzchnię gleby.

Dlatego też gdy temperatura za oknem wynosi kilka stopni więcej niż 0 °C warto podlewać iglaki. Dodatkowo gdy temperatura w ciągu dnia jest nieco wyższa, a dodatkowo świeci słońce to jest to idealna okazja, aby dostarczyć wody roślinom.

Natomiast jeśli w ogrodzie znajduje się spora ilość śniegu zdecydowanie nie należy podlewać roślin. Znajdujący się śnieg podczas topnienia poradzi sobie z przenikaniem wewnątrz gleby do korzeni iglaków, a dodatkowo będzie skutecznie zabezpiecza korzenie przed przemarznięciem.

Spora ilość śniegu, a pędy krzewów iglastych

Oprószone białymi płatkami śniegu krzewy w kolorze zielonym, srebrzystym, czy niebieskawo-srebrzystym nadają wyjątkowego klimatu całej okolicy, pozwalają poczuć moc prawdziwej zimy i prezentują się wręcz magicznie. Natomiast już większa ilość śniegu, w dodatku mokrego może narobić wiele szkody w naszym ogrodzie. Mowa oczywiście o zalegającym śniegu na gałęziach krzewów iglastych, ale i liściastych, który pod wpływem ciężaru powoduje załamania gałęzi.Jak temu zaradzić?

Skutecznym sposobem na zachowanie pięknych, bujnych i gęstych gałązek jest obwiązanie ich sznurkiem. W szczególności zabieg sprawdzi się w przypadku krzewów rozłożystych, stożkowych, kolumnowych i kulistych, ale także w pozostałych odmianach. Ostrożnie zbieramy wszystkie gałązki i obwiązujemy nie za mocno, ale także nie za luźno. Mocno ściśnięte mogłyby się złamać, natomiast luźne wiązanie mogłoby spowodować wypadanie gałązek i zabieg nie przyniósł by oczekiwanego efektu.

Krzewy iglaste, a ochrona przed przemarznięciem

Większość odmian iglaków bardzo dobrze znosi niską temperaturę i nie wymaga specjalnego okrycia na okres zimy, oczywiście z wyjątkiem niektórych gatunków. Natomiast nowo posadzone krzewy iglaste są głównie narażone na działanie niskiej temperatury, więc młody gatunki zdecydowanie warto zabezpieczyć.

Skutecznym sposobem jest okrycie krzewu ściółką, sprawdzi się także włóknina. Sporo zależy też od samej odmiany krzewów, dlatego jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy w tym temacie warto poradzić się osoby doświadczonej.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.