Jak sprawdzić, czy ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Artykuł partnera.

Otrzymałeś odszkodowanie za zalanie mieszkania, ale uważasz że powinno ono być wyższe? Prawdopodobnie masz rację! Możesz bezpłatnie zweryfikować kosztorys zalania mieszkania. Podpowiemy jak to zrobić.

Odszkodowanie za zalanie mieszkania ile powinno wynosić? To pytanie, które często zadają sobie właściciele mieszkań po zalaniu. Odszkodowania za zalane mieszkania, podobnie jak za szkodę na pojeździe, są bardzo często zaniżone. Towarzystwo ubezpieczeniowe to firma jak każda inna i jej celem jest zarobić. Zarobić jak najwięcej. Dlatego też stosowane są różnego rodzaju sztuczki, aby po prostu wypłacić jak najniższe świadczenie.

Najczęściej ubezpieczyciel stosują zbyt niskie stawki za robociznę, nie wyceniają wszystkich niezbędnych prac remontowych, uwzględniają najniższej jakości materiały budowlane.

Zbyt niska kwota za prace remontowe

W kosztorysie budowlanym bardzo często usługi prac remontowych są zbyt nisko wyceniane. W ostatnim czasie stawki fachowców poszły do góry i niestety nie przekłada się to na wyceny szkód. 

Bardzo rzadko firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę lokalizację, a przecież jest to dosyć istotny czynnik wpływający na cenę usługi. Różnica pomiędzy stawką godzinową fachowca w dużym mieście, a w mniejszej miejscowości może być znaczna. Tymczasem na kosztorysie budowlanym od ubezpieczyciela ma najczęściej zastosowanie minimalna stawka rynkowa. Dodatkowo często nie bierze się pod uwagę tego, jak trudny do obróbki jest dany materiał oraz wykonanie danej usługi. 

Pominięcie niezbędnych prac remontowych

Firmy ubezpieczeniowe w wycenach pomijają także niektóre prace remontowe. Chodzi tutaj o takie pozycje jak np. wysuszenie lub odgrzybienie ścian, kucie ścian i położenie nowego tynku, demontaż starych paneli. 

Takie pozycje zapewne znajdą się na fakturze wystawionej przez firmę remontową.

Materiały budowlane najniższej jakości

W wycenach szkód nierzadko pojawiają się materiały najniższej jakości. Jest to oczywiście spowodowane tym, że takie materiały są w najniższej cenie. Różnica pomiędzy towarem z tzw. górnej półki, a tym z najniższej może być spora.

Jak zweryfikować kosztorys zalania mieszkania?

Samodzielna weryfikacja, czy kosztorys przedstawiony przez ubezpieczyciela jest sporządzony w sposób prawidłowy może być trudna bez znajomości branży budowlanej. Z kolei opinia niezależnego rzeczoznawcy to niemały koszt. Jest jednak alternatywa dla tych rozwiązań. To skorzystanie z pomocy firmy odszkodowawczej Helpfind.

Wystarczy przesłać do nas kosztorys budowlany, decyzję ubezpieczyciela, polisę ubezpieczeniową oraz dokumentację zdjęciową. Na ich podstawie przeprowadzamy analizę i w razie zaniżeń proponujemy stosowną dopłatę do wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania. Z naszych statystyk wynika, że średnia wartość zaniżenia to około 7 tys. zł. U nas analiza kosztorysu jest całkowicie bezpłatna – wyjaśnia Katarzyna z helpfind.pl.

Na taką dopłatę można liczyć, jeśli od momentu wydania decyzji ubezpieczyciela nie minęły jeszcze 3 lata. 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.