Jak uprawiać i pielęgnować amarylis?

Amarylis to piękna cebulowa roślina doniczkowa, często uprawiana w mieszkaniach. Pochodzi z gorącej Afryki Południowej, nosi nazwę hipeastrum. Amarylisy uprawiane w doniczkach są wspaniałą dekoracją domu w okresie zimowym. Charakteryzują się dużymi, przepięknie wybarwionymi kwiatami. Uprawa amarylisów nie jest skomplikowana. Jest to tak urokliwa roślina, że przyćmiewa urodą wiele innych roślin doniczkowych. Kwitnie imponująco, zachwyca barwami, od białej do ciemnych odcieni różu.

Uprawa i pielęgnacja amarylisa w domu przez cały rok

  • Grudzień i styczeń – roślina nie lubi bezpośredniego wystawiania na słońce. Temperatura nie niższa niż 16 stopni i nie powinna przekraczać 22 stopni. Podlewać do spodka, aby nie zamoczyć cebuli, ona musi pozostać sucha. Wodę pobierają tylko korzenie cebuli.
  • Luty, marzec, kwiecień – należy usunąć kwiaty amarylisa, które już zaczynają usychać. Liście na razie pozostają na roślinie.
  • Maj, czerwiec, lipiec – doniczkę z rośliną można wystawić na balkon od zachodniej strony. Są to idealne warunki dla amarylisa. Roślina nie lubi bezpośredniego słońca. Co kilka dni stosować nawozy do roślin kwitnących.
  • Sierpień– zaprzestać podlewania. Liście rośliny powinny uschnąć, rozpoczynając czas wegetacji.
  • Wrzesień, październik – stare, suche liście należy usunąć. Doniczkę zanieść w miejsce chłodne, do temperatury 15 stopni, zaciemnione. Nadal nie należy podlewać amarylisa przez ten okres.
  • Listopad, grudzień – cebulę przesadzić do nowo przygotowanej, przepuszczalnej gleby. Cebula nie może być zupełnie przykryta ziemią. Powinna lekko wystawać. Zacząć lekko podlewać. Doniczkę przenieść w ciepłe i jasne miejsce. Od tego czasu cebula zacznie wypuszczać pęd, kiedy będzie miał kilka centymetrów, należy podlewać roślinę regularnie.

Kwiat amarylis w domu

Amarylis nie ma zbyt dużych wymagań odnośnie stanowiska, w jakim jest uprawiany. Znosi bardzo dobrze zarówno ciemne, jak i bardziej nasłonecznione miejsca.

Po skończeniu kwitnienia należy usunąć uschnięte kwiaty. Roślina rozpoczyna stan wegetacji, nie może tracić energii na tworzenie nasion. Okres spoczynku jest bardzo ważny dla kolejnego sezonu kwitnienia amarylisa. Redukuje się wtedy nawożenie i podlewanie, a kwiat odpoczywa i kumuluje energię w cebuli.

Amarylis nie lubi dużych doniczek, zdecydowanie lepiej kwitnie w pojemnikach tylko trochę większych od cebuli. Dopiero wtedy, gdy cebula rozrasta się i widać, że potrzebuje więcej miejsca, należy roślinę przesadzić do większego naczynia. W doniczce potrzebny jest drenaż. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu woda nie będzie zalegała w ziemi.

Sekrety pięknego kwitnienia amarylisów

Jeśli chcemy cieszyć się z cudownych, dużych kwiatów hipeastrum, wystarczy pamiętać 5 prostych zasad:

  • Kwiat amarylis warto podlewać do spodeczka, dzięki temu cebula nie przegnije, kwiaty nie opadną.
  • Cebule amarylisa warto sadzić w żyznej glebie, przepuszczalnej. Ciężka ziemia powoduje zbytnie zatrzymanie wody, co sprzyja gniciu i rozwijaniu się chorób grzybowych.
  • Sadząc cebule, należy pamiętać o zasadzie, że połowa cebuli musi być nad ziemią. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią ilość światłą do wzrostu.
  • Aby przedłużyć okres kwitnienia rośliny, warto zastosować nawozy do roślin kwitnących lub wieloskładnikowe.
  • Należy zapoznać się z informacjami, w jakich miesiącach roślinę podlewać, a kiedy zupełnie zaprzestać podlewania.

Najbardziej popularne odmiany amarylisów

Kwiat amarylisa
Źródło: Pixabay.com
  • Karl King – odmianę tę charakteryzują karbowane kwiaty o barwie jasnoróżowej z dodatkiem żółtego wnętrza. Jest to niezwykle urokliwa odmiana.
  • Michael Vassar –  kwiaty o soczystej barwie czerwieni, środek żółty. Jeden kwiat ma od 4 do 8 sztuk kwiatostanów.
  • Ian Black – jest to odmiana, która posiada jasnoróżowe, delikatne kwiaty.
  • White Gigant – jest to piękna odmiana o białych ogromnych kwiatach. Z łodygi wyrastają, długie liście o pięknej zielonej barwie. Kwiat osiąga wysokość do 70 cm wysokości. Na łodydze tworzą się grona. Każde wypuszcza nawet do 5 kwiatów. Odmiana jest bardzo okazała.
  • Ambiance – Ulistnienie bardzo umiarkowane o barwie jasno- zielonej. W barwach tej odmiany przeplata się biel i czerń, ułożona we wspaniałe wzory. Kwitną długo, ciesząc oko ogrodnika.
  • Bill Richardson – ta odmiana wypuszcza kwiaty, o barwie czysto- białej bieli, wyglądają zjawiskowo. Są bardzo eleganckie.
  • Kimberley – to delikatnie wyglądająca odmiana. Jej barwa przechodzi od mocnej czerwieni, do różu i białego środka.
  • Johannesburg – jest to odmiana o bardzo wysokich pędach. Osiągają wysokość do 70 cm. Tworzą piękne kompozycje z mniejszymi odmianami, sadzone obok siebie. Kwiaty jasnoróżowe, środek jaśniuteńki, prawie biały.
  • Stellenbosh – to wyjątkowa odmiana o pięknie wybarwionych jasnoróżowych kwiatach.
  • Red Lion – osiąga wysokość do 60 cm. Kwitnie od lutego do marca. Jej kwiaty mają bardzo głęboką czerwoną barwę.
  • Mont Black – dorasta do 60 cm wysokości. Kwitnie bardzo szybko po posadzeniu. Już po ok. 6 tygodniach można cieszyć się pięknymi kwiatami. Mont Black to kwiaty o białej barwie. Świetnie nadaje się do uprawy bez ziemi. Wystarczy umieścić cebulę na kamykach, lub torfie. Na spodzie powinna być woda, tak aby tylko korzenie cebuli miały do niej dostęp.
  • Flamenco Queen – to niesamowicie urokliwa odmiana. Jej grube łodygi zakończone są pokaźnej wielkości kwiatami. Każdy z kwiatów jest niepowtarzalny. Na płatkach kwiatostanów tworzą się prawdziwe dzieła sztuki. Barwa nasyconej czerwieni, bieli, w formie różnych kształtem plamek.

Rozmnażanie amarylisa

Amarylisy rozmnaża się poprzez sadzenie cebul. Cebule do rozsady można kupić w sklepach ogrodniczych. Warto zwrócić uwagę, aby wyglądały zdrowo, nie miały widocznego nalotu, czy pleśni. Im cebula jest większa, tym więcej będzie z niej kwiatów. Oceniając cebulę, należy sprawdzić, czy jest odpowiednio ukorzeniona. Jeśli mamy już idealną cebulę, trzeba wybrać doniczkę.

Wystarczy, jeśli będzie tylko minimalnie większa od cebuli. Ziemia, w jaką wsadzamy cebulę musi być przepuszczalna, lekka. Cebulę umieszczamy w glebie tak, aby prawie połowa wystawała na zewnątrz. Należy pamiętać, aby nie podwijać korzeni. Na koniec w spodeczek nalewamy wody. Nie dużo, tyle, aby korzenie cebuli mogły pobrać wodę, a cebula pozostała sucha. Kiedy kwiat osiągnie wielkość kilku centymetrów, powinno się podlewać go już regularnie. Jeśli zaczniemy za szybko zasilać roślinę wodą, bardziej rozwiną się liście zamiast kwiatów.

Możliwe jest rozmnażanie kwiatów z nasion, ale jest to niezwykle trudne. Nasiona pozyskujemy z pędu, który po przekwitnięciu zasuszył pęd kwiatowy. Osłabia to mocno roślinę i może się zdarzyć, że nie zakwitnie ona w kolejnym sezonie. Nasiona uprawiamy w cieple, sadzonki pikujemy do oddzielnych doniczek. Uzyskanie rośliny, która zakwitnie z nasion może potrwać nawet kilka lat. Dlatego ta metoda jest zdecydowanie wyborem dla bardzo wytrwałych.

Nawożenie i podlewanie

Roślinę należy podlewać według zasad. W okresie kwitnienia dostarczamy amarylisowi wodę regularnie. W okresie od września do końca listopada nie podlewamy amarylisa. Nie ma potrzeby zraszania rośliny. Co do wilgotności powietrza nie ma większych wymagań. Warto jednak czyścić regularnie liście z kurzu. W okresie wegetacji nie zasilamy rośliny wodą, ale trzeba pamiętać o pilnowaniu, aby bryła ziemi nie wyschła za bardzo. Należy lekko ją zwilżyć co jakiś czas.

Roślina tak samo źle znosi za mokre podłoże, jak i zupełnie przeschnięte.  Nie ma potrzeby nawożenia rośliny. Jednak aby zapewnić jej dłuższe, bardziej barwne kwitnienie, warto stosować nawozy do roślin wieloskładnikowe. W okresie kwitnienia można zastosować co kilka dni nawóz mineralny dla roślin kwitnących.

Amarylisy w ogrodzie

Czewony kwiat amarylisa
Źródło: Freepik.com

Kwiaty te z powodzeniem można uprawiać w ogrodach lub donicach na balkonach i tarasach. Najlepiej po stronie zachodniej, gdzie słońce nie jest mocne i gleba nie nagrzewa się mocno. Cebule hipeastrum wytrzymują niewielkie przymrozki. Najlepiej wykopać cebule na zimę, żeby nie przemarzły. Roślinę w donicy zabieramy na zimę do pomieszczenia.

Kiedy sezon się kończy, zazwyczaj z końcem września, pozwalamy roślinie przesuszyć liście, nie zasilamy wodą. Uschnięte części rośliny usuwamy. Roślina wchodzi wtedy w okres wegetacji i może kumulować energię w cebuli na kolejny sezon kwitnienia. Cebulę po wyjęciu z ziemi, należy umieścić w przewiewnym woreczku, najlepiej lnianym. Bez dostępu do światłą słonecznego. Woreczek trzymamy w miejscu z dostępem do świeżego powietrza, chłodnym, do 15 stopni. Tak przechowujemy około 6 tygodni. Po tym czasie możemy cebulę zasadzić w doniczce w domu, żeby wydała kwiaty zimą w mieszkaniu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na uprawę w ogrodzie, to przed latem sadzimy w gruncie. Kiedy cebulka ma dostateczną ilość światła wypuszcza łodygę, na której po jakimś czasie pojawią się kwiaty.  Amarylis w gruncie, przed i w trakcie kwitnienia podlewamy regularnie. Należy jednak bardzo uważać, aby cebule nie stały w wodzie. Może to powodować gnicie i rozwój pleśni oraz innych chorób grzybowych.

Jakie problemy oraz choroby można napotkać w uprawie amarylisów?

Tej roślinie na szczęście choroby towarzyszą dość rzadko. Owadami, które zagrażają kwiatom to wciornastki oraz mszyce. Liście wtedy deformują się i żółkną. Zagrożeniem mogą być także przędziorki. Warto zastosować wtedy oprysk. Można roztwór do oprysku przygotować samemu z naparu z wrotyczu lub pokrzywy. W sklepach ogrodniczych znajdziemy też kilka propozycji gotowych mieszanek do zastosowania.

Zastój wody w doniczce może powodować rozwój szarej pleśni. Na liściach pojawiają się wtedy szare plamy. Jest to infekcja grzybicza. Pomóc mogą preparaty specjalnie przeznaczone do walki z pleśnią.

Najczęstszą chorobą, która może zagrażać amarylisom jest plamistość czerwona zgorzelowa. Objawia się czerwonymi jakby rdzawymi plamami na cebuli oraz na liściach. Jeśli plamistość zauważymy na cebuli, należy wyjąć ją z gruntu oraz usunąć wierzchnie suche warstwy. Tkankę zakażoną wycina się ostrym nożem. Cebulę po tej czynności trzeba zabezpieczyć specjalnym proszkiem oraz dokładnie osuszyć. Po kilku dniach suszenia można wsadzić do czystej, przepuszczalnej gleby.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.