Jak wybrać główne oświetlenie do salonu?

Kiedy planujemy remont salonu, zwykle w głowie od razu pojawiają nam się pewne plany. Wiemy, gdzie tym razem ustawimy kanapę i telewizor i bez większych problemów wybieramy kolor ścian. Jest jednak rzecz, której często nie poświęca się wystarczającej uwagi. Jej nieodpowiednie rozplanowanie może bardzo wpłynąć na codzienny komfort użytkowania pomieszczenia. Oświetlenie główne salonu, bo właśnie o tym jest ten artykuł, to sprawa, której nie należy traktować pobieżnie. Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak praktycznie oświetlić salon.

Uniwersalne oświetlenie salonu

Planując rozmieszczenie lamp w salonie, warto poświęcić chwilę na wyobrażenie sobie rzeczy, które w przyszłości będą się w nim działy. Takie pomieszczenia nierzadko dzielone są na strefy, takie jak część jadalniana czy kącik czytelniczy. W każdej strefie warto zastosować odpowiednie dla niej światło punktowe. Przede wszystkim jednak potrzebne będzie nam oświetlenie ogólne, służące do rozjaśnienia pokoju, gdy za oknem zapadnie zmrok. Takie światło powinno równomiernie rozkładać się po pomieszczeniu i mieć odpowiednią temperaturę.

Idealna temperatura barwowa w salonie

Idealna temperatura ogólnego oświetlenia salonu to taka o barwie neutralnej, zbliżonej do światła dziennego. Temperatura barwowa podawana jest w Kelwinach (K). Neutralne światło białe ma temperaturę 3300-4500K i właśnie takiego oznaczenia powinniśmy szukać na opakowaniach żarówek, wybierając uniwersalne oświetlenie do salonu. Jak jednak oświetlić salon równomiernie?

Lampy sufitowe

Od lat najpopularniejszym rozwiązaniem są lampy sufitowe. Jedna lampa z powodzeniem oświetli cały salon, jeśli jest on niewielki. W przypadku dużych pomieszczeń, szczególnie tych w kształcie litery L lub posiadających wnęki, może być potrzebnych kilka takich lamp. Nowoczesne lampy sufitowe to nie tylko źródło światła, ale nierzadko też istotny element designu. Odpowiednio dobrana lampa nada charakteru wnętrzu i oprócz pełnienia funkcji praktycznej, będzie także piękną ozdobą.

Lampy wpuszczane

Zamiast zawieszanych lamp sufitowych często stosuje się oświetlenie wpuszczane, nazywane niekiedy oczkami. Są to niewielkie lampki zamontowane w podwieszanym suficie lub wnękach sufitowych. Kilka takich lampek w neutralnej temperaturze barwowej doskonale oświetli pomieszczenie przyjemnym, rozproszonym światłem.

Wiele osób, wybierających na tego typu oświetlenie, decyduje się na połączenie lampek z włącznikiem podwójnym albo potrójnym. Dzięki temu można od razu rozjaśnić cały pokój lub tylko poszczególne jego strefy.

Niektóre modele oczek, tzw. lampy wpuszczane uchylne, pozwalają na regulację pochylenia żarówki, dzięki czemu możemy dodatkowo kierować światło w odpowiednią stronę.

Taśmy LED

Na popularności zyskują również taśmy LED. Moda na takie rozwiązanie nie wzięła się znikąd. Łatwa w montażu taśma daje nam szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację oświetlenia. Wiele osób stosuje tego typu taśmy jako oświetlenie dodatkowe, na przykład za telewizorem lub półką z książkami. Taśma LED z powodzeniem jednak sprawdzi się jako oświetlenie uniwersalne do salonu. Wystarczy otoczyć nią pokój i ukryć pod specjalnym gzymsem sufitowym, który dodatkowo odbije światło. Jeśli decydujemy się na taśmę z możliwością zmieniania jasności i barwy światła, możemy dopasowywać typ oświetlenia do naszych potrzeb. Kiedy uniwersalne, białe światło nie będzie nam już potrzebne, z łatwością otoczymy pomieszczenie przygaszonym, ciepłym światłem. W przyjemnym półmroku z przyjemnością obejrzymy film, a delikatne, rozproszone światło pozwoli nam widzieć przygotowane przekąski. 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.