Jak wygląda wróbel, czym się żywi i gdzie występuje?

Wróble towarzyszą człowiekowi od dawien dawna. Ich poranny szczebiot wczesną wiosną niejednego potrafi obudzić. Jednak trudno sobie wyobrazić nasze otoczenie bez jego obecności. Sprawdźmy, jak wygląda wróbel, czym się żywi i gdzie najczęściej możemy go spotkać.

Czy potrafisz rozróżnić samca wróbla od samiczki?

Podstawowe pytanie brzmi – jak wygląda wróbel? Warto na nie odpowiedzieć. Jego wielkość szacuje się na około 15- 18 centymetrów.
Samiec posiada inne ubarwienie od samiczki. Można go poznać po charakterystycznym czarnym krawacie i karku w kolorze kasztanowego brązu. Na głowie posiada coś na kształt czapeczki, w kolorze szarym. A skrzydła wyróżniają się charakterystycznym białym paskiem.

Samica wróbla jest delikatniejsza w ubarwieniu, szarobura, a jej brzuch jest koloru szarego. Jak to bywa w ptasiej naturze, samiec jest bardziej kolorowy. Niejednokrotnie wróbel jest mylony ze swoim kuzynem mazurkiem, który nie jest bywalcem aglomeracji miejskiej. Mazurek jest nazywany wróblem polnym, a od wróbla domowego odróżnia go jasny policzek, na którym widnieje ciemna plamka. Śpiew wróbla jest innym niż mazurka, także nawet mało muzykalne ucho to rozpozna.

Poznaj sekret diety wróbla

Czy omawiane ptaki są mięsożerne? Co je wróbel?

Owady i ich larwy to wielki przysmak, którym karmione są głównie młode wróble. Do ich diety należą rośliny:

  • owies,
  • pszenica,
  • nasiona chwastów,
  • nasiona traw, ziół,
  • nasiona szczawiu,
  • kiełkujące rośliny,
  • domowe odpadki.

Czym dokarmiać w zimie wróbla?

Zimą można zaobserwować mieszkańców aglomeracji miejskiej dokarmiających ptaki chlebem. Nie jest to dobry pomysł. Podczas surowych warunków atmosferycznych najodpowiedniejsze dla tych małych śpiewaków będą nasiona np. słonecznika, płatki owsiane czy odmiany kaszy; gryczanej, jęczmiennej.

Populacja wróbla domowego w Polsce

Wróble pojawiają się tam, gdzie jest człowiek. Na miejsca lęgowe wybierają poddasza, szczeliny w murach czy szpary pomiędzy murem a dachem lub za rynnami. Prawdopodobnie ocieplanie budynków mieszkalnych przyczyniło się do spadku populacji wróbla.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków co roku organizuje zimowe ptakoliczenie. W przygotowanym dokumencie – Trendy liczebności ptaków w Polsce – możemy przeanalizować zmieniającą się liczebność tego gatunku. W podanym przedziale lat liczebność wróbla znacznie spadła. Według oceny z 2015 r. liczebność wróbli wynosiła 5,7-6,9 mln par. Gatunek żyje w stadach, a jego znaczne zagęszczenie odnotowano głównie na terenie zurbanizowanym. Tereny leśne, mniej zaludnione, na przykład na północy Polski, charakteryzują się mniejszą liczebnością gatunku. Czynniki, które wpływają na dynamiczny wzrost populacji wróbla w Polsce, to występowanie dwóch ostrych zim po sobie lub dwóch łagodnych.

Młody wróbel siedzący na gałęzi drzewa
Źródło: Pexels.com

Czy wróbel to nasz przyjaciel, czy wróg?

Wystarczy sięgnąć do historii, aby jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Chińska kampania zwalczania między innymi wróbla, zapoczątkowana została przez Mao w 1958 r. i przyczyniła się do wielkiego głodu w tym kraju. Wszystko odbywało się pod hasłem dbania o higienę. Do omawianego gatunku ptaków, który został uznany za pasożyta, strzelano z procy, nie pozwolono usiąść na drzewach. Wróbel nie jest ptakiem na długie loty, a taki brak odpoczynku powodował, że ptaki zdychały ze zmęczenia. Tak drastyczne ograniczenie populacji wróbli w Chinach przyczyniło się do rozmnożenia owadów, które zniszczyły całe uprawy na polach.

Od 1995 r. zwykły ptaszek, jak wróbel został objęty ścisłą ochroną. Nie wolno niszczyć jego siedlisk, płoszyć, okaleczać czy zabijać.

Ciekawostką z życia wróbli jest fakt, że wróble wiążą się w pary na całe życie. W jednym sezonie potrafią wychować trzy czy cztery lęgi. Jaja są wysiadywane przez okres około dwóch tygodni. Po trzech tygodniach od wyklucia się młode ptaszki opuszczają rodzinne gniazda.
Na rynku wydawniczym pojawiają się publikacje, które przybliżają czytelnikom świat ptaków. Znakomitą pozycję wydawniczą zarówno dla dorosłych, jak i dzieci przygotował ornitolog, podróżnik Andrzej Kruszewicz ” Opowiada o ptakach”. Książka zawiera niezwykle ciekawe historie, które zostały ozdobione pięknymi ilustracjami, nie tylko dla miłośników przyrody.
Dla osób zainteresowanych badaniami dotyczącymi ptaków w Polsce przygotowane są publikacje Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Źródło:

  • https://otop.org.pl/wp-content/uploads/2019/05/Trendy_liczebnosci_ptakow_w_Polsce_2018.pdf.

 

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.