Jak zagospodarować ogród

Ładny ogród to nie tylko duma właściciela ale też miejsce gdzie spędza się dużo czasu. Jednak jego utrzymanie wydaje się nam pracochłonne. Co zrobić aby tak nie było?

Jaki chcemy ogród

Do wyboru mamy dwa rodzaje ogrodu jakie są obecnie popularne. Reprezentacyjny i użytkowy.

Ogród reprezentacyjny

Ten rodzaj ogrodu ładnie wygląda, ale na dużych powierzchniach powyżej 0,5 ha. Na takim areale można zrobić naprawdę ładne nasadzenia i zakątki. W takim ogrodzie sadzi się rośliny ozdobne i tworzy stylowe aranżacje.

Ogród użytkowy

O wiele więcej wiedzy jak i pracy wymaga ogród użytkowy. Bo jego rola to nie tylko dostarczanie owoców, ale też ma ładnie wyglądać i mieć miejsce dla relaksu. Za to korzyści z takiego ogrodu jest bardzo dużo.

Zakładanie ogrodu użytkowego

Umiejętne dobranie gatunków do miejsc w ogrodzie pozwoli na zminimalizowanie nakładów pracy przy nim. Gatunki, które preferują słońce sadzimy do słońca, te co lubią rosnąć w ocienionym miejscu w półcieniu.

Orzechy laskowe

Warzywa w ogrodzie

W tym typie ogrodu dobrze jest znaleźć miejsce dla ulubionych warzyw. Sprawdzają się świetnie grządki podwyższone, których pielęgnacja nie stanowi problemu. Do uprawy wybrać najlepiej te warzywa, które najczęściej jemy. Również nowalijki są polecane. Jak już sprzątniemy jedno warzywo to na jego miejsce można sadzić następne. I tak po sałacie zjedzonej w maju można posadzić pomidory albo papryki. A po warzywach sprzątanych do połowy lipca można wsadzać fasolkę szparagową karłową.

Owocowe krzewy

Mając miejsce można posadzić sobie krzewy owocowe. Oprócz owoców jakie będziemy co roku mogli zbierać tworzą one parawan oraz tło dla rabat kwiatowych. Poza tym nadają się one też do małych ogrodów, w których nie ma na tyle przestrzeni aby posadzić drzewa. Jeśli chodzi o wybór poszczególnych gatunków to warto mieć przynajmniej jedną czarną porzeczkę, agrest, maliny, kilka borówek amerykańskich kwitnących w tych samych terminach (aby nie było problemu z zapyleniem).

Drzewa owocowe

W tyle ogrodzenia można posadzić leszczynę, jej smaczne orzechy są bardzo zdrowe. Może też tworzyć z niej parawan zasłaniający ogród od północy. Jednak trzeba ja prowadzić na jeden pień i wycinać odrosty korzeniowe, które osłabiają główny pień. Dla jabłoni najlepiej wybrać wilgotne i słoneczne miejsce, za to grusze wolą bardziej suche i ciepłe stanowiska. W miejscu wietrznym poradzi sobie czereśnia, za to bardzo ciepłe i słoneczne przy murze miejsca można przeznaczyć na brzoskwinie i nektaryny.

Zakładanie ogrodu użytkowego to inwestycja na długi okres czasu. Nawet jeśli sami nie zamierzamy z niego korzystać to i tak warto go mieć na przyszłość. Na pewno skorzystają na tym ptaki, które z powodu zmiany środowiska często mają problem ze znalezieniem pokarmu.

admindo

1 thought on “Jak zagospodarować ogród”

  1. Też mi się podoba taki ogród gdzie można zbierać maliny czy orzechy. Chyba trudno taki jednak sobie założyć jak się nie wie co i jak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.