Jaka jest różnica między połączeniami sprężanymi a niesprężanymi?

Śruby stosowane są w wielu różnych dziedzinach gospodarki. Z ich pomocą tworzy się niezliczone rodzaje konstrukcji oraz maszyn. Przy wyborze śrub do produkcji należy zwracać uwagę na różne parametry śrub – poza klasą twardości i wymiarami istotne jest również to, czy połączenia tworzone przy ich pomocy są sprężane czy niesprężane. Na czym polega ta różnica? Kiedy wykorzystuje się dane rodzaje połączenie. Odpowiedzi znajdziemy w poniższy artykule.

Charakterystyka połączeń sprężanych

Połączenia sprężane to takie połączenia śrubowe, które są poddawane wyłącznie wpływowi sił sprężających lub rozciągającej. To gwarantuje wysoką trwałość i stabilność takiego połączenia, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń. Tego typu połączenia zazwyczaj stosowane są w konstrukcjach budowlanych – przy ich pomocy łączy się różnego rodzaju elementy tworzące budynek. Na połączenia tego typu składają się śruby i nakrętki oznaczone jako HV – mają one łby powiększone w stosunku do standardowych śrub. Dodatkowo, w celu zabezpieczenia przed korozją, śruby te poddawane są cynkowaniu ogniowemu. Ważnym elementem połączenia są również podkładki pod śrubę i nakrętkę, które zwiększają siłę łączenia i zapobiegają uszkodzeniom łączonych elementów. Połączenia sprężane wykonywane są zgodnie z wymogami normy EN 14399-4/6. Szeroki wybór śrub, nakrętek i podkładek do połączeń sprężanych znajdziemy w ofercie firmy Logis.

Czym połączenia sprężane różnią się od niesprężanych?

Jak wynika z powyższej charakterystyki połączenia sprężane stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie najwyższej trwałości i stabilności między łączonymi elementami – stąd powszechnie wykorzystuje się je w branży budowalnej. Wobec połączeń niesprężanych stosowana jest norma ISO 4014/EN, a elementy wykorzystywane w ich wykonaniu muszą spełniać niższe wymogi w kwestii klasy twardości. Mogą one być stosowane wszędzie tam, gdzie będą na nie działać inne niż rozciągające rodzaje sił. Podobnie jak w przypadku połączeń sprężanych, elementy używane w połączeniach niesprężanych poddawane są cynkowaniu ogniowemu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.