Jaka szklarnia będzie najlepsza do uprawy pomidorów?

Artykuł partnera.

Pomidory są obecnie najchętniej uprawianym warzywem w Polsce. Trudno się temu dziwić. Warzywa te są zdrowe, pożywne i pełne wartości odżywczych, w tym zwłaszcza potasu, kwasu foliowego, witaminy C i niezwykle cennego likopenu – przeciwutleniacza, który zmniejsza ryzyko raka i zawału serca, a przy okazji nadaje pomidorom czerwony kolor. Jeśli nie jesteście pewni, jaka sprawdzi się najlepiej do hodowania tych warzyw, to już spieszymy z wyjaśnieniami!

Pomidory – jakie mają wymagania?

Niestety pomidory dostępne w sklepach są zwykle mniej nasycone smakiem i oczywiście mniej bogate w wartości odżywcze. Nic dziwnego, że coraz więcej ogrodników decyduje się na przydomową uprawę pomidorów we własnej szklarni. Pomidory zdecydowanie należą do warzyw, które nie lubią skoków temperatury czy zmian wilgotności. Potrzebują ciepła i promieni słonecznych. Są szczególnie wrażliwe na długie opadu deszczu, grad czy silny wiatr. Z tego powodu ich uprawa w szklarni jest znacznie bezpieczniejsza niż na otwartej przestrzeni. Odpowiednio dobrana szklarnia zabezpiecza pomidory, zapewnia im odpowiednie warunki do wzrostu i wydłuża okres wegetacyjny. Jeśli chodzi o sadzenie, warto zachować około 70-90 cm odstępu między rządkami, aby ułatwić sobie pracę i zapewnić warzywom wystarczającą przestrzeń.

Jaka szklarnia najlepsza do pomidorów?

Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem w przypadku pomidorów jest szklarnia z poliwęglanu. Jest to materiał, który w połączeniu ze stabilnym stelażem, zapewnia największą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu pomidory są chronione również w coraz częstszych okresach załamania pogody. Poliwęglan zapewnia też stabilną temperaturę wewnątrz szklarni, bez jej przegrzewania oraz optymalną wilgotność. Tunel poliwęglanowy sprawdza się w przypadku wszystkich odmian pomidorów. Warto rozważyć wybór szklarni z poliwęglanu z otwartym dachem i bokami (takie modele są dostępne w ofercie firmy Botanic). Tego typu szklarnie zapewniają naturalną wentylację i znacznie ułatwiają pracę. Dodatkowym atutem jest dostęp do deszczówki i promieni słonecznych, które są najbardziej korzystne dla warzyw – zwłaszcza w ich okresie wegetatycyjnym.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.