Jaki jest optymalny rozkład pomieszczeń w domu parterowym?

Planowanie budowy domu i uwzględnianie opcji, jaką są domy parterowe, wymaga precyzyjnego dobrania projektu pod kątem własnych potrzeb. Domy bez piętra zazwyczaj są mniejsze do domów piętrowych, więc na ograniczonej powierzchni trzeba zmieścić wszystkie cechy funkcjonalne. W większości przypadków są to domy, których powierzchnia nie przekracza 100 metrów kwadratowych, a jeśli jest większa, to nieznacznie. Określając wcześniej swoje potrzeby, na takiej powierzchni można bardzo komfortowo mieszkać, jednak wcześniej należy dobrze przemyśleć, jaki będzie optymalny rozkład pomieszczeń.

Czy można uwzględnić garaż w domu parterowym?

Często pojawiającym się pytaniem jest to, czy można uwzględnić garaż w domu parterowym. Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale decydując się na projekt z garażem, trzeba pamiętać, że często zabiera on znaczną część powierzchni, którą można by przeznaczyć na duży pokój, a przy innym rozkładzie pomieszczeń, znacząco powiększyć pozostałe pomieszczenia.

Chcąc mieć garaż w bryle budynku, trzeba więc dobrze przemyśleć, czy na pewno w danej sytuacji warto poświęcać nawet od 20 do 30 metrów powierzchni na sam garaż. Często okaże się, że będzie to bardzo niepraktyczne i budując dom parterowy lepiej zdecydować się na garaż wolnostojący poza bryłą budynku lub na przykład wiatę na samochód.

Domy parterowe, a rozkład pomieszczeń

Przeglądając projekty zawierające domy parterowe, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, czy chce się mieć oddzielne pomieszczenie na kuchnię, czy lepiej zdecydować się na otwarty aneks kuchenny. To drugie rozwiązanie pozwoli nadać kuchni i salonowi wrażenia większej przestrzeni. Jest to również bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż pomiędzy salonem, a aneksem kuchennym można z łatwością wykonać funkcjonalną zabudowę. Jest to polecane zwłaszcza w stosunkowo małych domach, w których jest ograniczona powierzchnia.

Kolejna kwestia to ilość pokojów. W domu parterowym jest zazwyczaj niewiele miejsca i trzeba się zastanowić, ile pomieszczeń będzie potrzebnych. W większości projektów pozostaje miejsce na jeden stosunkowo duży pokój i jeden mały. Czasem warto przemyśleć, czy nie lepiej zdecydować się na jeden większy pokój kosztem niewielkiego pomieszczenia pełniącego funkcję mniejszego pokoju. Myśląc perspektywicznie, jeśli jest taka możliwość można zastosować ścianki działowej, zamiast ścian nośnych oddzielających dwa pokoje. Jeśli w przyszłości okaże się, że rozkład pomieszczeń nie był do końca trafiony, wyburzenie ściany działowej i zmiana układu pomieszczeń nie będzie zbyt problematyczna.

Duża łazienka w domu parterowym?

Analizując projektu budynków, takich jak domy parterowe zazwyczaj zawierają one relatywnie małe łazienki. Jeśli ktoś ma w tym zakresie duże potrzeby i na przykład chce mieć w łazience wannę i dodatkowe sprzęty, takie jak pralka, warto od razu szukać projektów, które uwzględniają nieco większy metraż w tym pomieszczeniu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.