Jakie sadzić trawy ozdobne

Rola traw dotychczas ograniczała się do łąk ewentualnie trawników. Jest bardzo dużo odmian o różnych odmianach kolorach i wielkości. Nowoczesne ogrodnictwo doceniło jej dekoracyjny wygląd i trafiła na ogrodowe salony.

Coś więcej niż trawa

Możemy wśród traw wysokich wyróżnić gatunki takie, które tworzą płożące się dywany, ale też takie które zastąpić nam mogą letni żywopłot.

Gatunki traw na letni żywopłot

Na lato można z powodzeniem odgrodzić się właśnie za pomocą traw. Do takiego żywopłotu najlepiej nadaje się trawa ozdobna wysoka na przykład miskant olbrzymi, który szybko rośnie. Poza tym jest to trawa ozdobna szybko rosnąca, która nie sprawia trudności w uprawie. Osiąga wysokość do maksymalnie 4 metrów. Jest dość tolerancyjna, ale najlepiej rośnie w miejscach wilgotnych.

Trawa pampasowa

Zachwyca pięknymi pióropuszami swoich wiech w pięknych kolorach kremowych, czerwonych, różowych i innych. Pięknie wyglądają solo na trawniku, ale też z powodzeniem można z nich tworzyć zielony parawan. Są także bardzo dobrym tłem dla innych roślin, a pojawiające się latem wiechy to dodatkowa ozdoba do ogrodu.

Kolorowe trawy

Kiedy mówimy o trawie zazwyczaj przed oczami mamy kolor zielony. Za jego obecność odpowiada chlorofil. Jest jednak inny związek, który nadaje roślinie czerwoną barwę, zresztą to nie jedyna odmienność jaką możemy spotkać w świecie traw.

Czerwone trawy

Niektóre odmiany traw posiadają czerwone zabarwienie źdźbeł, które wyróżniają się z daleka na tle zielonych roślin. Przykładem jest proso rózgowate, którego w zależności od odmiany końcówki czy wiechy mają zabarwienie czerwone albo pomarańczowe. Są też takie z jasnymi, prawie białymi wiechami.

Mozaika traw

Bardzo dekoracyjnie wygląda trawa o źdźbłach zabarwionych na biało. Jednym z nich jest mozga trzcinowata o źdźbłach z białymi podłużnymi paskami. Drugą ciekawą trawą jest Miskant Chiński Strictus o białych plamkach w poprzek źdźbeł.

Trawy to obecnie coś więcej niż tylko trawnik do koszenia. Za to trafiły na rabaty kwiatowe obok kwiatów takich jak róże. Wysokie trawy ozdobne mogą być sadzone jako pojedyncze kępy na trawnikach czy tło dla kwiatów. Wysokie trawy są dobrym materiałem na letni żywopłot, odnawialny co roku.

admindo

1 thought on “Jakie sadzić trawy ozdobne”

  1. Ja mam posadzone dwa miskanty i bardzo ładnie rosną. Nie mam z nimi problemów. Aczkolwiek zauważyłam, że faktycznie lepiej rosną na wilgotnej ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.