Kalendarz podstawowym narzędziem w ręku rolnika

Kalendarz rolniczy, jeśli postrzegać go jako swego rodzaju zbiór poszczególnych etapów prac na roli jest tak stary, jak samo rolnictwo. Natomiast w formie spisu miesięcy i dni roku funkcjonuje do XIX w. i do dziś jest niezwykle istotny dla każdego właściciela gospodarstwa rolnego.

Czym jest kalendarz rolniczy?

Historia kalendarza rolniczego w formie zbliżonej do tego, co znamy dzisiaj sięga, jak już wspominaliśmy na wstępie XIX w. W tym czasie kalendarz rolniczy był zazwyczaj książką ze spisem dni roku dodatkowo zawierającą też garść porad dotyczących prac na roli i zadań do wykonania w wiejskim gospodarstwie. Co ciekawe, jak podają badacze w wielu wypadkach, był obok Biblii jedynym „słowem pisanym”, jakie wielu rolników miało w swoich domach. Zresztą przydatny był i sprawdzał się doskonale nie tylko na wsi, ale też w wielu miejskich domach.

Co znajdziemy w kalendarzu rolniczym?

Podobnie jak kiedyś, tak i dziś w dobrym kalendarzu rolniczym znajdziemy informacje dotyczące zasiewów, sadzeń, nawożenia, ale też wiele cennych wskazówek odnośnie do koniecznych prac polowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że terminy zasiewów zawsze są kwestią umowną, gdyż wiele zależy od warunków atmosferycznych w danym roku, czy regionu, w którym znajduje się gospodarstwo. Ponadto kalendarz zawiera informacje istotne nie tylko z punktu widzenia tych rolników, którzy zdecydowali się na produkcję roślinną. Wiele informacji w nim zawartych jest też przydatnych dla tych, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą. Kalendarze zawierają bowiem także artykuły poświęcone każdej z gałęzi rolnictwa. Ponadto wiele z kalendarzy przyda się też w prowadzeniu sadu czy przydomowego ogródka.

Jaką formę kalendarza rolniczego wybrać?

Na to pytanie łatwo jest odpowiedzieć. Wszystko zależy bowiem do gustu i indywidualnych preferencji. Na rynku dostępne są tradycyjne, papierowe kalendarze. Wydawane są najczęściej w formie książkowej. Zwykle oprócz podstawowych informacji przydatnych w prowadzeniu gospodarstwa rolnego zawierają też garść artykułów fachowych, porad oraz ofert producentów i dystrybutorów sprzętu rolniczego, pasz czy nawozów. Dla tych, którzy nie przepadają za taką formą, kalendarze rolnicze dostępne są oczywiście w Internecie. Ponadto istnieją też aplikacje rolnicze zawierające funkcję kalendarza.

Jakie korzyści płyną z korzystania z kalendarza rolniczego?

Informacje zawarte w kalendarzu pozwalają na optymalne wykorzystanie zasobów wody i składników pokarmowych gleby a właściwe zastosowanie nawozów i środków ochrony roślin pomaga uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci chorób czy pasożytów. Wszystko to w znaczny sposób przyczynia się do uzyskania dobrych i satysfakcjonujących plonów i efektów prac na roli. Przestrzeganie terminów zawartych w kalendarzu ułatwia prace polowe i ogrodnicze i po prostu czyni pracę łatwiejszą. Warto więc sięgnąć po kalendarz rolniczy czy to w formie tradycyjnej, czy nowoczesnej. Tym bardziej że oferta jest bardzo szeroka, a dobrych kalendarzy nie brakuje.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.