Kasztanowce – przegląd najpopularniejszych gatunków

Kasztanowce, z łac.Aesculus, to rodzaje drzew, czasem krzewów, należące do rodziny mydleńcowatych. Rodzaj ten reprezentuje ok. 25 gatunków, pochodzących głównie z południowo-wschodniej części Europy oraz Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. W Polsce wszystkie uprawiane u nas gatunki zostały sprowadzone przez człowieka. Najpopularniejszym gatunkiem kasztanowca, widocznym w polskim krajobrazie, jest kasztanowiec zwyczajny, z łac. Aesculus hippocastanum.

Kasztanowce – charakterystyka

Kasztanowce osiągają nawet 40m wysokości, charakteryzują się dużymi rozmiarami pąków o kleistej lub suchej strukturze. Liście ustawione są w kasztanowcach naprzeciwlegle, składają się z 5-9 listków umieszczonych na długich ogonkach. Kwiaty są obupłciowe albo rozdzielnopłciowe, zebrane w spore wyprostowane wiechy w kolorze białym, żółtym, różowym lub czerwonym. Każdy kwiat zbudowany jest z 4-5 płatków i tej samej ilości działek kielicha, jednego słupka i 9 pręcików. Owocem tej rośliny jest gładka lub kolczasta torebka, które w stanie dojrzałym rozpadnie się na 3 części ukazując duże i ciemnobrązowe nasiona, popularnie nazywane kasztanami.

Owoc kasztanowca
Źródło: Pexels.com

Kasztanowce krwiste i czerwone 

Niezwykle urokliwymi odmianami kasztanowca są: kasztanowce czerwone i krwiste. Drugi z nich to niewysokie drzewo sięgające 8 m wysokości. W sprzedaży można otrzymać formę krzewiastą tego gatunku, dorastającą do 2 metrów. Jego dłoniaste liście składają się z 5 przylistków, w okresie jesieni otrzymują piękną czerwoną barwę. Jeszcze bardziej intensywny kolor czerwony, a nawet różowy osiągają w okresie kwitnienia wczesną wiosną. Gatunek ten jest stosunkowo wymagającym, ze względu na wrażliwość na przymrozki, dlatego sprawdza się w ciepłych regionach naszego kraju. 

Kasztanowiec czerwony swoją nazwę otrzymał, podobnie jak krwisty, z uwagi na kolorystykę kwiatów. Rośnie jako drzewo osiągające wysokość do 15 metrów, charakteryzuje się szeroką stożkowatą koroną. Jego pięciopalczaste liście barwią się w okresie jesieni na żółtobrązowo. Wiechowate kwiatostany, kwitnące w maju, otrzymują jasnoczerwoną lub różowawą barwę.

Kasztanowiec australijski w warunkach domowych

Kasztanowiec australijski w swoich naturalnych warunkach osiąga wysokość nawet 30 metrów, charakteryzując się dużymi pomarańczowo-czerwonymi kwiatami, kwitnącymi wczesną wiosną. Kasztanowiec australijski to jednocześnie roślina, która sprawdzi się w warunkach domowych, rosnąc w doniczkach do wysokości dokładnie takiej, na jaką pozwoli użytkownik. Domowe drzewko posiada prosty pień o ciemnobrązowej korze oraz owalną koronę, utworzoną z błyszczących liści. Domowy kasztanowiec nie kwitnie, a owoc tej rośliny jest trujący.

Kasztanowiec jadalny 

Kasztanowiec jadalny, popularnie nazywany jest maronem, pochodzi z obszarów lokowanych na południe od Alp. To właśnie ten gatunek jest tak szeroko rozpowszechniony w Polsce. Drzewo kasztanowca zwyczajnego dorasta do 35 metrów, jego pień okryty jest spękaną, ołowianoszarą korowiną. Gęsta korona ma kształt kulisty o długich, piłkowanych, pojedynczych liściach. Trójkomorowe owoce o kolczastych torebkach zawierają jadalne owoce. Orzechy pokryte są cienką, brązową skórką z pozostałością po szypułce. Dojrzewają późną jesienią, wykorzystywane są jako materiał do wyrobu szkolnych gadżetów, noszone są w torebkach i kieszeniach jako surowiec zapewniający zdrowie i szczęście. Jeszcze bardziej pragmatycznie orzechy wykorzystywane są w kuchni, kasztany jada się na gorąco, prosto z grilla, miele na mąkę i konserwuje.

Kasztanowiec zwyczajny, czyli biały 

Kasztanowiec biały, nazywany również zwyczajnym, to gatunek pochodzący z Półwyspu Bałkańskiego, gdzie należy do gatunków narażonych na pełne wyginięcie. Znalazł się w całej Europie za sprawą tureckiej ekspansji w XVI i XVII w. Można go znaleźć również na innych kontynentach. Kasztanowiec zwyczajny rośnie przede wszystkim na poboczach dróg ocieniając je i pełniąc funkcję ozdobną. Wykorzystuje się go jako roślinę leczniczą. Kasztanowiec biały wykorzystywany jest również w przemyśle kosmetycznym, stanowi też pożywną paszę dla zwierząt. 

Artykuł napisała:
Wanda – miłośniczka roślin

 

 

 

 

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.