Kiedy i jak sadzimy winogrona – wszystko co musisz wiedzieć

Winorośl należy do rodziny winoroślowatych, pochodzi z półkuli północnej. Jest to wieloletnie pnącze o zdrewniałych łodygach i klapowanych liściach. Do podpór przyczepia się przy pomocy wąsów czepnych, które wyrastają z kątów liści. Kwiaty zebrane w grona, są niepozorne o kolorze zielonkawym. Winorośl uprawiana jest ze względu na soczyste owoce, które zebrane są w grona. W środku owoców znajdują się niewielkie nasiona. Większość winogron pochodzi z upraw winorośli właściwej (Vitis vinifera). Gatunek ten uprawiany jest od ponad 6000 lat. Przeważającą część winogron przeznacza się do produkcji win, resztę serwuje się, jako owoce deserowe oraz rodzynki.

Uprawa winorośli w Polsce

Winorośl właściwa potrzebuje ścisłych warunków klimatycznych i siedliskowych, aby wydane owoce były słodkie i soczyste. Okres wegetacji rośliny jest długi, wymaga ona określonej ilości słonecznych i ciepłych dni podczas wzrostu, dlatego wielkopowierzchniowe plantacje winorośli zlokalizowane są głównie na zachodzie kraju. Chętnie za to sadzimy winogrona w ogródkach przydomowych. Pnącze nie wymaga osłony przed mrozami, rośliny mogą przemarzać, ale winorośl odbija zwykle nowymi pędami na wiosnę.

Winorośl – sadzonkowanie

Początkowy hodowca powinien wiedzieć skąd pobieramy materiał szkółkarski i jak sadzimy winogrona. Sadzonki tworzy się zazwyczaj z owocujących już pędów, ponieważ stosunkowo łatwo się one ukorzeniają. Istnieją różne metody rozmnażania winorośli, a oto niektóre z nich:

  • sadzonki pędowe krótkie,
  • sadzonki pędowe długie,
  • odkłady,
  • szczepienie.

Sadzonki pędowe pobiera się jesienią. Można je dołować w ziemi, wypełniając dół wilgotnym piaskiem lub przechowywać w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, na przykład w piwnicy, również umieszczając końce pędów w piasku. W ten sposób, początkiem wiosny, uzyskamy gotowe do wysadzenia winorośle. Jeśli nie zależy nam na dużej ilości sadzonek, a w ogrodzie mamy już winorośl i chcemy ją rozmnożyć – możemy wykonać odkłady. Ta metoda rozmnażania polega na przygięciu pędu rośliny matecznej do ziemi i zasypaniu fragmentu podłożem. W miejscu, w którym pęd styka się z ziemią dojdzie do wytworzenia korzeni. Odkłady najlepiej wykonać wczesną wiosną, dzięki temu jesienią, kiedy sadzimy winogrona, będziemy mieli już gotowe i ukorzenione sadzonki, które wystarczy odciąć od rośliny matecznej. Ta metoda to najłatwiejszy sposób rozmnażania winorośli i udaje się praktycznie zawsze.

Sadzenie winorośli

W ogrodnictwie i w szkółkarstwie istnieje parę żelaznych zasad, które określają, kiedy sadzimy winogrona. Jeśli kupujemy rośliny w doniczkach, które posiadają system korzeniowy w pełni wykształcony – to możemy sadzić je o dowolnej porze roku, jeśli tylko grunt nie jest zamarznięty.

Rośliny, które kupujemy z odkrytą bryłą korzeniową najlepiej wysadzić wiosną lub jesienią. Sadzonki, które pozyskaliśmy samodzielnie wysadzamy również wiosną lub jesienią, należy jednak pamiętać, aby korzenie były odpowiednio wykształcone. Jesienią gleba jest zwykle zasobniejsza w wodę, dlatego nie musimy podlewać wysadzonych roślin, jesienią chronimy młode rośliny przed mrozem usypując kopczyki z ziemi.

W profesjonalnych uprawach winorośli duże znaczenie ma rozstawa między roślinami. Winogrona wymagają zazwyczaj 1,5 m do 3 m. Wszystko zależy od odmiany oraz od tego, w jaki sposób będziemy rośliny prowadzić. Istotne jest również to, jak sadzimy winogrona. Rośliny powinny być wsadzane do dołków, w których znajduje się kompost, po wysadzeniu usypuje się kopczyk oraz wbija palik, który będzie podporą dla pnącza.

Cięcie i prowadzenie winorośli

Pielegnacja winogron
Źródło: Pixabay.com

Wyróżnia się wiele sposobów prowadzenia winorośli, podstawowym zadaniem cięcia jest zachowanie proporcji między ilością masy zielonej rośliny, a owocami. Najłatwiej tę proporcję jest uzyskać, kiedy stosujemy metodę jednoramiennego sznura. Najsilniejszy pęd rośliny przycina się na dwa oczka, pozostałe ucina się zaraz przy nasadzie. Tak prowadzone pędy są bardziej odporne i lepiej zimują. Na wiosnę pęd, który jest najwyżej przygina się i przywiązuje do poziomej podpory. Z pąków, które zlokalizowane są na poziomym pędzie wyrastają nowe pędy, które w danym roku wydadzą owoce. W kontekście tego atykułu, warto też zapoznać się z tym, jak sadzić winogrona z pestek. To niezwykle ciekawy i ważny temat.

Autor:
Aleksandra – ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania,
miłośniczka kwiatów i owadów,
w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem i pszczołami.

Źródła:

  • Praca zbiorowa pod redakcją naukową prof. dr S.A Pieniążek, Sadownictwo, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2000
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.