Kiedy kwitnie magnolia?

Magnolia — drzewo to często chętnie widzimy w ogrodzie. Sławę zawdzięcza nie tylko pięknemu wyglądowi. Kwiaty magnolii mają także przepiękny zapach. Co więcej, dobrze utrzymana magnolia kwitnie nawet dwa razy do roku. Skąd przybyły te rośliny i jak o nie dbać?

Skąd pochodzi magnolia?

Zanim przejdziemy do zagadnienia, kiedy kwitnie magnolia, warto poznać jej ciekawą historię. Okazuje się bowiem, że jest to roślina starożytna. Przypuszcza się, że wyewoluowała, zanim na Ziemi pojawiły się pszczoły. To właśnie dlatego kwiaty magnolii są tak duże i wytrzymałe. Początkowo były zapylane przez chrząszcze. Mocne, mięsiste płatki kwiatów zapobiegały powstawaniu uszkodzeń w trakcie zapylania.

Ile więc może liczyć lat ten gatunek?

Okazuje się, że odnaleziono skamieniałe pozostałości magnolii, które liczyły aż 20 milionów lat. Nic więc dziwnego, że zasięg występowania tego gatunku jest tak duży. Zazwyczaj rośliny danego gatunku znajdujemy tylko na jednym kontynencie. Dopiero z czasem człowiek przenosi je w inne zakątki świata. Magnolia jednak wyprzedziła nas w wojażach po kuli ziemskiej. Naturalnie występuje nie tylko w Azji, ale także na terenie wszystkich trzech Ameryk.

Z tego powodu wśród rdzennych mieszkańców tych kontynentów magnolia znana była dużo wcześniej niż Europejczykom. Dla przykładu szeroko znana i stosowana była na Wyspie Żółwia. Tak nazywano współczesną Amerykę, zanim została skolonizowana. Pierwsze Narody zamieszkujące te tereny doskonale znały magnolię i miały dla niej szereg zastosowań. Dobrym przykładem są tu Aniyvwiya, przez europejczyków nazwani później Czirokezami. Korzeń służył im do leczenia reumatyzmu i kaszlu, a korą zwalczano gorączkę.

W naszym europejskim kręgu kulturowym magnolia po raz pierwszy opisana została przez Charlesa Plumiera. Miało to miejsce dopiero w 1703 roku. Nazwę Charles nadał roślinie na cześć innego zasłużonego botanika o nazwisku Pierre Magnol.

W wielu krajach liczne odmiany magnolii wciąż znajdują zastosowanie w kuchni i leczeniu chorób. Należą do nich między innymi Wielka Brytania oraz Japonia. Płatki niektórych gatunków są marynowane i używane jako przyprawy. Mają za zadanie dodać daniom ostrości lub aromatu. W innych częściach świata używa się liści, a nie kwiatów. Liście służą wówczas jednak nie do jedzenia, ale jako naczynie do przyrządzania potraw.

W Polsce magnolia ma jednak zupełnie inne zastosowanie. Używamy jej przede wszystkim po to, by ozdabiać nią nasze ogrody i parki. To właśnie dlatego tak starannie dobieramy gatunki, które najpiękniej kwitną i najlepiej pachną. Wybierając odmianę magnolii, zazwyczaj kierujemy się jej wyglądem i porą kwitnienia.

Magnolia — drzewo o wielu gatunkach

Warto zauważyć, że nie ma jednej jedynej odmiany magnolii. Jest wprost przeciwnie. Na całym świecie znajdziemy około 210 roślin tego gatunku. Jednak nie wszystkie nadają się do hodowania w naszych warunkach klimatycznych. Nie wszystkie też prezentowałyby się tak pięknie, jak sobie tego życzymy. Wszak wiele zależy od tego, kiedy kwitnie magnolia. Dlatego zazwyczaj wybieramy taką odmianę kwitnącego krzewu, która będzie cieszyła nasze oczy. Chodzi nam o to, by kwiaty kwitły na drzewach w miesiącach wiosennych i letnich. Wtedy najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, a więc w ogrodach i parkach.

Magnolie, które obecnie cieszą się największą popularnością, to efekt wyselekcjonowanej hodowli. Entuzjaści, łącząc gatunki tego drzewa, dążyli do tego, by było jak najpiękniejsze. Bez wątpienia ten cel został osiągnięty. W ten sposób powstała najpiękniejsza magnolia — pośrednia magnolia soulangeana.

Stanowi ona połączenie genów magnolii purpurowej oraz nagiej. Ta magnolia — pośrednia magnolia soulangeana — uzyskana została w latach dwudziestych XIX wieku. Wyhodowano ją we Francji. Z Francji jako roślina ozdobna zaczęła podbijać resztę świata. W końcu dotarła także do Polski.

Z czasem ta konkretna magnolia — pośrednia magnolia soulangeana — doczekała się wielu odmian. Magnolia genie to jedna z nich. Jest obecnie bardzo popularna w Polsce. Charakteryzują ją przepiękne, ogromne kwiaty w kolorze ciemnej purpury.

Inną ciekawą odmianą tego gatunku są magnolie gwieździste. Nazwę swoją zawdzięczają wyjątkowemu wyglądowi kwiatów. Nie przypominają one tulipanów ani róż jak dzieje się to w przypadku innych gatunków magnolii. Kwiaty magnolii gwieździstej szeroko się rozkładają, przyjmując kształt podobny właśnie do gwiazdy.

Z połączenia magnolii gwieździstej i purpurowej powstała odmiana zyskująca coraz większą popularność w Polsce. Jest to tak zwana magnolia susan. Charakteryzują ją ogromne, rozłożyste kwiaty. Mają one o amarantową barwę i piękny zapach.

Kwiat magnoli gwiaździstej
pixabay.com

Jak wyglądają kwiaty magnolii?

Choć ma tak wiele gatunków, magnolia zachowuje swój charakterystyczny wygląd. Są to rozłożyste drzewa lub krzewy. Przez większość roku pokryte są liśćmi. Większość gatunków magnolii kwitnie dwa razy do roku. W niektórych przypadkach pierwsze kwitnienie przypada na wczesną wiosnę. Oznacza to, że kwiaty pojawiają się na roślinie, zanim wyrosną na niej liście.

Magnolia — drzewo to stanowi piękną ozdobę każdego ogrodu. Dzieje się tak za sprawą jej przepięknych kwiatów. Występują one w wielu kolorach, ale przede wszystkim:

  • Biały,
  • Różowy,
  • Fioletowy,
  • Zielony,
  • Żółty.

Kwiaty magnolii

Kwiaty najpopularniejszych w Polsce gatunków mają określony wygląd. Najpiękniejsza magnolia — pośrednia magnolia soulangeana — to kwiaty duże. Mają kształt kielicha, dzięki czemu przypominają tulipany. Dorastają do średnicy nawet 20 centymetrów.

A jak wyglądają kwiaty najbardziej popularnych obecnie gatunków — genie i susan? Kwiaty genie przybierają kolor intensywnej, głębokiej purpury. Łatwo je rozpoznać. W przeciwieństwie do innych roślin tego gatunku magnolia genie i jej kwiaty nie przypominają tulipanów. Podobne są raczej do ogromnej, mięsistej róży.

Tak jak w przypadku każdej magnolii, kwiaty genie także są mocne i wytrzymałe. Jednak coś odróżnia ją od kuzynek. Jest to intensywna barwa kwiatów, które nie blakną, nawet gdy przekwitają.

Magnolia susan to kwiaty o nieco innym wyglądzie. Różnią się przede wszystkim kolorem. Ten też jest żywy i intensywny. Jednak zamiast purpury będzie to amarant. Poza barwą imponują one także rozmiarem. Dorastają bowiem nawet do 15 centymetrów średnicy.

Kiedy kwitnie magnolia?

Odpowiedź na pytanie, kiedy kwitnie magnolia, zależna jest od gatunku, jaki posadzimy w ogrodzie. Niektóre z nich kwitną już przy pierwszych powiewach wiosny. Kwiaty tych gatunków pojawiają się na drzewach wcześniej niż liście. Na kwiaty innych odmian poczekamy do lata. Natomiast istnieją także gatunki, które powtarzają kwitnięcie.

Jednak nie dajmy się zwieść pozorom. Posadzenie magnolii, która kwitnie jak najwcześniej, wcale nie musi być takim świetnym pomysłem. Bywa wprost przeciwnie. Sadząc taki gatunek, czasem popełniamy błąd. Zbyt wczesne kwitnienie w nieodpowiednich warunkach oznaczać będzie stratę części lub nawet wszystkich kwiatów.

Kiedy kwitnie magnolia genie, a kiedy susan?

Jak już wiemy, najpopularniejsze obecnie są dwa gatunki. Magnolia genie oraz magnolia susan — to te odmiany coraz częściej spotkamy w polskich ogrodach. Nic dziwnego. Są nie tylko piękne, ale i świetnie przystosowane do panujących w Polsce warunków klimatycznych.

Magnolia genie kwitnie zazwyczaj dosyć późno. Nie jest to jednak wbrew pozorom jej wada. Dzięki temu możemy sadzić ją nawet w miejscach, gdzie długo utrzymują się mrozy. Kwiaty na magnolii genie zaczynają pojawiać się dopiero w kwietniu. Rozwijają się zaś na przełomie kwietnia i maja. Dzięki temu niestraszne są im wiosenne przymrozki.

Warto także zauważyć, że w przypadku genie kwiaty nie rozwijają się równocześnie. Oznacza to, że jedne kwitną wcześniej, a pozostałe później. Dzięki temu okres kwitnienia jest bardzo długi. Nawet gdy pierwsze kwiaty zaczynają już przekwitać, drzewo wciąż cieszy oczy, rozwijając nowe pęki.

Jednak to nie wszystko. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że genie powtarza kwitnienie c3-c4. Dzieje się to zazwyczaj w okolicach sierpnia. Możemy cieszyć się jej kwiatami zatem nie tylko wiosną, ale i latem. Nie jest jednak jedyną magnolią, która to robi.

Magnolia susan to kolejna, która zaszczyca nas swoimi pięknymi kwiatami dwa razy do roku. Kwitnie podobnie jak genie, na przełomie kwietnia i maja. Ją również omijają więc zazwyczaj wiosenne przymrozki. Dzięki temu zalążki kwiatów są w stanie przetrwać i pięknie się rozwinąć.

Co więcej, susan jest kolejną odmianą, która powtarza kwitnienie c3-c4 w drugiej połowie roku. Oznacza to, że obsypanym kwieciem drzewem cieszymy się nie tylko w maju. Po raz kolejny amarantowe kwiaty zdobić będą ogród pod koniec lata. Drugiego kwitnienia spodziewać się możemy już w sierpniu.

Uprawa magnolii — co warto wiedzieć?

Kwitnąca biała magnolia
Źródło: Pexels.com

Aby cieszyć się piekną magnolią, trzeba odpowiednio o nią dbać. Najważniejsza decyzja, przed jaką stoimy, to gdzie ją posadzić. Wybierając stanowisko, należy kierować się kilkoma jego cechami.

Przede wszystkim, magnolia nie lubi wiatru. Jest to bez znaczenia, jaki gatunek wybierzemy. Zarówno magnolia genie, jak i każda inna, musi być chroniona przed gwałtownymi podmuchami i przeciągami. Na szczęście magnolii nie jest potrzebne pełne słońce. Drzewo najlepiej będzie czuło się posadzone w półcieniu. Dzięki temu z łatwością znajdziemy dla magnolii miejsce w ogrodzie. Powinno być ono osłonięte od wiatru i otwartego słońca.

Warunki, w których żyje magnolia, mają wpływ na jej kwiaty. Dla przykładu przymrozki mogą zniszczyć pąki kwiatowe. Wówczas odpowiedzią na pytanie, kiedy kwitnie magnolia, będzie smutne: nigdy. Dlatego miejmy na uwadze, kiedy pojawiają się w naszej okolicy pierwsze przymrozki. Jeśli mrozy utrzymują się długo, sięgnijmy po odmiany, które kwitną później.

Jak dbać o magnolię?

Mróz jest także szczególnie niebezpieczny dla młodych drzew i ich korzeni. W pierwszych latach drzewko może potrzebować naszej pomocy. Musimy chronić je przed przymrozkami. Szczególnie uważać należy na młode korzenie. Nie zapomnijmy podsypywać ich ściółką. Mróz może je uszkodzić. Bez sprawnych korzeni krzew nie będzie w stanie pobierać zasobów z gleby.

Bez względu na to, jaką odmianę kwitnącego krzewu wybierzemy, magnolia potrzebuje żyznej ziemi. Tylko taka utrzyma odpowiednią wilgotność. Jeśli zauważymy, że gleba wokół magnolii staje się jałowa, czas działać. Należy użyźnić ją odpowiednią ściółką, torfem lub kompostem.

To kiedy kwitnie magnolia i jak obficie, zależy przecież od tego, jak zadbane jest drzewo. Krzew pozbawiony wartości odżywczych z gleby, nie będzie miał zasobów, aby obsypać się kwieciem. Pamiętajmy więc także o regularnym nawożeniu ziemi wokół rośliny.

Co grozi magnolii w ogrodzie?

Niestety nawet najlepiej zadbana magnolia może paść ofiarą pasożytów. Należą do nich przede wszystkim choroby oraz szkodniki. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę, czy krzewu nie pogryzają myszy, nornice lub inne gryzonie. Magnolia genie lub magnolia susan to łakomy kąsek dla tego typu zwierząt. Jeśli zauważymy na korze rany wynikające z podgryzania, należy zabezpieczyć je odpowiednim preparatem.

W przeciwnym wypadku takie rany pozostaną otwarte i wnikać w nie będą bakterie i grzyby. To prosta droga do zniszczenia drzewa przez choroby. Chore drzewa, zamiast pięknie kwitnąć, szybko zaczną obumierać i usychać.

Mszyce i przędziorki to kolejne szkodniki łase na nasze magnolie. Mszyce prawdopodobnie rozpoznamy bez trudu. Atakują one młode pędy roślin, pozbawiając je soków, a więc wartości odżywczych i energii do wzrostu. Jeśli nie pozbędziemy się mszyc, możemy nie doczekać się kwiatów. Należy więc zwalczać szkodniki przy pomocy specjalnych oprysków.

Magnolie, w zależności od gatunku, mogą więc kwitnąć raz lub dwa razy do roku. Niektóre z nich obsypują się kwieciem już wczesną wiosną. Te jednak nie są odporne na przymrozki. Należy je sadzić więc wyłącznie w cieplejszych rejonach kraju. Tam, gdzie jest chłodniej, należy sięgnąć po odmiany później kwitnące. Na szczęście wiele z nich powtarza kwitnienie w drugiej połowie roku. Należą do nich cieszące się dużą popularnością gatunki genie i susan.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.