Kiedy sadzić, przesadzać i jak przycinać floksy?

Floksy (łac. Phlox) określane także jako płomyki to wyjątkowe kwiaty, które świetnie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach nastawionych na piękny kolor i aromatyczny zapach. Bogactwo barw i odcieni oraz stosunkowo łatwa uprawa sprawia, że są one niezwykle popularne. Uprawiane są zarówno na rabatach, jak i na kwiaty cięte. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy przesadzać floksy? Jak je uprawiać?

Floksy uprawa – podstawy

Floksy należą do roślin wielosiłowatych i łącznie jest ich ponad 80 gatunków. Nie występują one naturalnie na terenie Polski, jednak czasami można je spotkać w zdziczałej formie. Ich domem jest Ameryk Północna i Syberia. Do najpopularniejszych odmian floksów uprawianych w naszym kraju należą floksy wiechowate, które nadają się na kwiaty cięte, chociaż spotykane są również floksy płożące (czyli inaczej floksy szydlaste), floksy rozłogowe oraz floksy kanadyjskie.

Rośliny te nie są bardzo wymagające w uprawie, potrzebne jest im przede wszystkim przepuszczalne podłoże oraz słoneczne, ewentualnie nieco zacienione miejsce. Lubią jednak glebę żyzną o lekko alkalicznym odczynie. Bardzo źle natomiast znoszą ubitą i słabo przepuszczalną ziemię (np. podłoże gliniaste). Floksy w czasie suchego lata wymagają obfitego podlewania. W zapobieganiu nadmiernej utracie wilgoci warto podsypać je korą.

Floksy przesadzanie i sadzenie

Floksy to z reguły wieloletnie rośliny, które należy sadzić na jesień lub wiosnę. Rosną one dość bujnie, dlatego należy je sadzić z zachowaniem około 20-40 cm odległości. Kiedy floksy rozkwitają? Okres kwitnienia floksów wiechowatych to lipiec i sierpień. Natomiast floksy kanadyjskie kwitną od kwietnia do czerwca, a floksy szydlaste od kwietnia do maja.

Zasadzone floksy.

Co ważne, po zakończeniu kwitnienia floksy można przyciąć, co pozwoli im zakwitnąć jeszcze raz. Jeśli chodzi o przesadzanie floksów, to najlepszym do tego okresem jest marzec-maj. Trzeba mieć jednak na uwadze, że floksy po przesadzeniu potrzebują nieco czasu na aklimatyzację, która może zająć nawet kilka lat, wtedy floksy mogą rosnąć nie tak bujnie.

Floksy rozmnażanie i przycinanie

Floksy można rozmnażać w czasie sadzenia lub przesadzania. Jeśli mamy dużą kępkę floksów należy delikatnie ją wykopać, podzielić ostrożnie na mniejsze sadzonki, tak, aby nie uszkodzić korzeni i następnie jak najszybciej posadzić we wcześniej już przygotowanym miejscu. Po przekwitnięciu floksów wiechowatych w miejscu ich kwiatostanów pojawiają się torebki z nasionami, można je wykorzystać do rozmnażania floksów. Floksy można również rozmnażać poprzez zakupione sadzonki.

Jeśli zaś chodzi o przycinanie floksów wiechowatych po kwitnięciu, to czynność ta dotyczy kwiatostanów – cięcie należy wykonać pod pierwszym rozgałęzieniem znajdującym się pod przekwitłym kwiatostanem. Natomiast po zakończeniu kwitnienia, czyli późną jesienią, floksy wiechowate ścina się na wysokości kilku centymetrów od gruntu. Floksów szydlastych nie trzeba przycinać i nie ścina się ich na zimę. Można je jednak przycinać w celach pielęgnacyjnych, gdy np. zbytnio się rozrosną, wtedy cięcie należy robić z boku.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.