Konstrukcje szklane – ramowe czy bezramowe?

Szklane fasady doskonale doświetlają wnętrze biur, sklepów i innych przestrzeni użytkowych. Aby zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa osób i mienia, mocowanie szkła o dużej powierzchni powinno zostać wykonane ze znajomością zaawansowanej technologii. Jakie są metody montażu przeziernych fasad?

Od sposobu montażu będzie zależało nie tylko bezpieczeństwo, lecz także ostateczny efekt wizualny. W przypadku konstrukcji bezramowych można uzyskać imponujący efekt ogromnej, niemal niczym niezakłóconej powierzchni szkła na ścianie budynku. Podpowiadamy, jak osiągnąć taki rezultat.

Czym różni się konstrukcja ramowa od bezramowej?

Podstawowe sposoby montowania szkła fasadowego to system ramowy i bezramowy. Pierwszy z nich polega na przymocowaniu tafli do stalowych bądź aluminiowych profili, które mają za zadanie utrzymać szkło na miejscu. W przypadku systemu bezramowego stosuje się montaż punktowy. Tafla szkła zostaje przytwierdzona do konstrukcji nośnej za pomocą żeber szklanych lub linowej konstrukcji wsporczej. Im grubsze szkło, tym większy jego ciężar. Zatem w przypadku wielowarstwowego szkła laminowanego folią PVB konieczna jest dbałość o dobór konstrukcji o podwyższonej wytrzymałości na obciążenia. Niezależnie od wybranej metody trzeba także podjąć decyzję dotyczącą rodzaju szkła, z którego powstanie fasada. Z pewnością warto decydować się na materiały dostarczane przez doświadczonych producentów, takich jak Saint-Gobain Building Glass (więcej informacji na stronie https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl). W ich ofercie można znaleźć między innymi szkło niskoemisyjne, laminowane czy hartowane – to wśród nich warto szukać rozwiązań dla swojej inwestycji.

Zalety konstrukcji bezramowej

System mocowania punktowego szkła sprawia, że fasada może przyjmować przeróżne, nawet nietypowe kształty albo może być wykonana ze szkła giętego. Takiego efektu nie da się uzyskać w przypadku montażu w systemie ramowym. Konstrukcja bezramowa pozwala nie tylko na większą swobodę w projektowaniu fasad budynków, lecz także poprawia walory użytkowe obiektów. Gładka powierzchnia fasady ułatwia jej utrzymanie w czystości, gdyż nie ma tu zagłębień i wnęk typowych dla konstrukcji ramowych. Stosując dodatkowo specjalne szkło samoczyszczące, można uzyskać wyjątkowo łatwą w konserwacji powierzchnię. W przypadku konstrukcji bezramowej ogromną zaletą jest niemal całkowite zlikwidowanie widoku elementów konstrukcyjnych dzielących powierzchnię fasady na mniejsze fragmenty. Wizualnym efektem jest wspaniały panoramiczny widok rozciągający się z wnętrza budynku. Może to mieć znaczenie w przypadku tarasów widokowych czy malowniczo położonych budynków. Sprawdzi się także w nowoczesnych biurach, doświetlając wnętrza i zwiększając komfort pracowników. Brak ram oznacza bowiem więcej światła wpadającego do wnętrza budynku, co pozytywnie wpływa na samopoczucie osób znajdujących się w środku i ogranicza konieczność posługiwania się sztucznym oświetleniem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.