Kotły na ekogroszek – gdzie i jak kupować?

Ekogroszek to zielone paliwo przyszłości. Pomimo faktu, że jest produkowane na bazie węgla, jest ono niezwykle przyjazne dla środowiska. Spalanie ekogroszku uwalnia minimalne ilości związków siarki i azotu, zwłaszcza w porównaniu do stosowanych dotąd piecyków na węgiel. Dzięki korzystnym parametrom ekogroszek spełnia wszystkie, nawet najbardziej wyśrubowane normy unijne. W celu spalania ekogroszku należy korzystać ze specjalnych kotłów dedykowanych właśnie do tego typu paliwa. Poniżej podpowiadamy – czym powinien odznaczać się dobrej jakości kocioł na ekogroszek oraz gdzie szukać pomocy w jego dobrze.

Kotły na ekogroszek – siła grzewcza i elementy konstrukcyjne

Dostępne kotły na ekogroszek różnią się rozmaitymi parametrami. Pierwszym i najważniejszym jest siła grzewcza danego kotła. Od parametru tego zależeć będzie jego zdolność do ogrzania naszego miejsca zamieszkania oraz używanej w nim wody. Poszczególne kotły pracują zazwyczaj w zakresie kilkunastu kW; zazwyczaj, do ogrzania domu o powierzchni 100 m2 potrzebuje kotła o sile około 15 kW. Oczywiście, szacując nasze zapotrzebowanie, należy uwzględnić także wysokość pomieszczeń, stopień izolacji termicznej budynku i nasze indywidualne zapotrzebowanie na ciepło.

Podajnik to pierwsza istotna część w budowie każdego kotła na ekogroszek. Tradycyjne kotły wymagały, by na bieżąco dorzucać do pieca. W kotłach na ekogroszek występuje natomiast podajnik, który pozwala zaoszczędzić nasz czas i wysiłek. Podajnik pracuje w sposób w znacznym stopniu zautomatyzowany. Znajdziemy różne typy podajników, spośród których najkorzystniejszym jest podajnik ślimakowy. Sam dobiera odpowiednią ilość paliwa oraz transportuje ją do komory spalania.

Sterownik to kolejny ważny komponent, który pozwala nam na sterowanie pracą kotła. Znajdziemy dwa typy sterowników – dwustanowy oraz automatyczny. Sterownik dwustanowy pozwala na ustawienie trybu pracy kotła w niemal dowolnym zakresie. Sterownik automatyczny jest prostszy w obsłudze, lecz mimo to pozwala na regulację wybranych parametrów pracy piecyka.

Sposób spalania a typ kotła na ekogroszek

Sposób spalania paliwa to kolejne ważne kryterium różnicujące dostępne kotły. Znajdziemy przede wszystkim dwa rodzaje – kotły górnego oraz dolnego spalania.

Kotły spalania górnego są zazwyczaj tańsze. Również ich konstrukcja jest prostsza niż w przypadku pozostałych odpowiedników. Spalanie paliwa odbywa się na specjalnym ruszcie, z którego uwalniane spaliny wędrują ku górze. Minusem tego typu kotłów jest konieczność częstego rozpalania.

Kotły spalania dolnego są nieco droższe, niemniej zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Ekogroszek jest w nich spalany na ruszcie ulokowanym nad rusztem, przez co spaliny wędrują bezpośrednio do kanału. Ich obsługa jest również prostsza – nie wymaga tak częstego rozpalania.

Pomoc w zakupie kotła na ekogroszek

Zakup kotła na ekogroszek należy dokładnie przemyśleć. Kocioł to inwestycja na długie lata, dlatego nie należy podejmować decyzji zbyt pochopnie. Szczególnie radzimy sięgnąć po poradę specjalistów z Cichewicz Kotły C.O. Oprócz pomocy w obliczeniu pożądanej mocy grzewczej, specjaliści z Cichewicz Kotły C.O. pomogą nam dobrać piecyk odpowiadający naszym pozostałym preferencjom.

Ciechowicz oferuje także szeroki wybór kotłów do spalania ekogroszku. Znajdziemy zarówno kotły o różnej mocy, jak i kotły z różnym typem podajnik oraz sposobem spalania.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.