Lilie w ogrodzie – jak prawidłowo je pielęgnować?

Lilie symbolizują królewskość. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż to naprawdę piękne kwiaty, które zachwycają i stanowią doskonałą ozdobę ogrodu. Lilie znane już były w starożytności, według mitologii poświęcone były herze. Są także motywem dekoracyjnym w folklorze podhalańskim.

Lilie – dostojność i elegancja

Lilia pochodzi z ciepłego klimatu, a dokładnie z Izraela. Do Europy, a dokładnie na Bałkany zostały sprowadzone w XVII wieku. Chyba nie ma osoby, która mogłaby przejść obojętnie obok tych pięknych kwiatów, które jednak są uważane za trudne w uprawie i kapryśne. Są to kwiaty cebulowe, które kochają słońce, zatem cebulki należy zasadzić w dobrze oświetlonym miejscu. Na samym początku należy przygotować glebę, zatem usunąć wszystkie chwasty. Ziemia musi być odpowiednio i solidnie spulchniona, gdyż cebulki lilii nie lubią nadmiaru wody. Przed sadzeniem lilii należy też usunąć wszystkie kamienie, patyki i gałązki. Wszelkie grudki muszą być rozbite. Ważna jest także ziemia, gdyż cebulki lilii należy sadzić tylko w żyznej ziemi, a w przypadku piaszczystej, czy też gliniastej należy dodać nawozu oraz podłoża ogrodniczego, kompostu i ziemi liściowej.

Sadzenie lilii krok po kroku

Wybierając cebulki należy zwrócić uwagę na ich jędrność i kształt. Powinny one być twarde, bez pleśni, czy też innych plam. Powinny być one wolne od wszelkich chorób, czy też szkodników. Sadzenie lilii powinno się odbywać wiosną, najlepiej na końcu maja lub też początku czerwca. Zdarza się, że część ogrodników decyduje się na sadzenie lilii jesienią, ewentualnie wraz z początkiem marca. Jednak wtedy należy wybrać gatunki mrozoodporne, ale i tak uprawa staje się jeszcze bardziej ciężka.

Cebulki lilii należy sadzić w dołkach o głębokości około 15 cm, warto również tworzyć odstępy 25 centymetrowe. Po umieszczeniu w nich cebulek należy je delikatnie zasypać ziemią i lekko ubić. Drenażem powinna być warstwa grubego żwiru.

Pielęgnacja lilii – co warto wiedzieć?

Cebulki lilii mogą zakwitać przez wiele lat, jednak gdy zauważymy, że przestają kwitnąć nie pozostaje nic innego, jak przenieść, je w inne bardziej nasłonecznione miejsce. Bowiem pielęgnacja tych dostojnych kwiatów wymaga wiedzy, gdy się już ją posiada, to uprawianie nie jest trudne. Przede wszystkim dla lilii nie ma nic lepszego niż słońce. Te kwiaty, aby kwitły i przybierały miliony kolorów muszą znajdować się w nasłonecznionym miejscu. Natomiast ich wrogiem jest woda, a dokładnie nadmiar wody. Wtedy bardzo szybko może pojawić się pleśń na cebulkach. Jeżeli panuje susza, to trzeba utrzymywać odpowiednie nawilżenie gleby, ale tutaj słowo “odpowiednie” ma duże znaczenie. Gleba nie może być mokra, a musi być tylko wilgotna. Warto także zastosować cienką warstwę ściółki. Dodatkowo można je wzmocnić nawozem organicznym. Niektóre gatunki lilii uznawane są za mrozoodporne, jednak i ich cebulki mogą znacząca ucierpieć podczas dużych mrozów. W takiej sytuacji najlepiej sprawić im ochronę. Jej przygotowanie wcale nie jest trudne. Wystarczą tylko gałązki jodły, które stanowią doskonałą okrywę.

Przycinanie – ważne w pielęgnacji lilii

Przycinanie pełni również ważną rolę w pielęgnacji. Należy przycinać przekwitłe kwiatostany. Najlepiej robić to, gdy kwiat zaczyna więdnąć, wtedy też roślina nie będzie tracić energii na tworzenie nasion. Ważny jest także dobór odpowiednich narzędzi do tego celu. Przede wszystkim muszą one być ostre. Warto również zwrócić uwagę na czystość narzędzi, gdyż zanieczyszczone mogą przenosić wiele chorób, na które są podatne te piękne i delikatne kwiaty. Jesienią należy przycinać je po raz drugi, a gdy liście zaczynają wysychać, to tnie się je lekko ponad ziemią. W ten sposób przygotowuje się roślinę do zimowego odpoczynku. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie. Trzeba też pozbywać się wszystkich chwastów. Niezbędne jest też stosowanie wieloskładnikowych nawozów mineralnych.

Lilie to kwiaty które są pełne symboliki i idealnie oddają piękno szlachetnych uczuć. To doskonała ozdoba każdego ogrodu, a ścięte kwiaty rozświetlają pomieszczenie, dodając mu nutę magii i bogatą paletę tęczowych barw.

Artykuł powstał dzięki cebulki-kwiatowe.pl.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.