Monstera – odmiany, pielęgnacja i ogólna charakterystyka

Liście monstery są dziś chętnie wykorzystywanym motywem we wnętrzarstwie, a sama roślina należy do grona najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Jej pielęgnacja nie jest wymagająca, a w sklepach znaleźć można wiele odmian monstery o innych cechach charakterystycznych. Jak dbać o tę roślinę? Który z jej gatunków wybrać? Podpowiadamy!

Monstera i jej charakterystyczne liście

Monstera naturalnie występuje w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Roślinę zalicza się do pnącz, z uwagi na jej zdolność do przyczepiania się do podłoża za pomocą korzeni powietrznych. Kwiat występuje w wielu różnych odmianach. Poszczególne gatunki monstery łączą ciemnozielone liście z charakterystycznymi nacięciami. Te rozwijają się, gdy roślina dorasta w odpowiednim środowisku. Zbyt mały dostęp do światła może powodować, że liście pozbawione będą typowych dla siebie nacięć. Co jednak ciekawe, roślina ta dorasta do naprawdę dużych rozmiarów. Niektóre odmiany kwiatu monstera mogą rozwijać liście mające nawet 60 cm średnicy!

Jakie gatunki monstery można znaleźć?

Do tej pory odkryto 37 różnych gatunków monstery. Poszczególne z nich różnią się barwą liści, rozmiarem, czy szybkością wzrostu. Jakie odmiany kwiatu monstera są pożądane przez miłośników roślin doniczkowych?

  • Monstera dziurawa lub inaczej monstera deliciosa to najczęściej spotykany gatunek tej rośliny. Jej cechą charakterystyczną są gładkie, ciemnozielone liście z nacięciami. Monstera dziurawa dzięki odpowiedniej pielęgnacji może osiągać rozmiar nawet dwóch metrów wysokości.
  • Monstera Adansona cechuje się z kolei wyjątkową budową liści. W odróżnieniu od ciętych liści monstery deliciosy, ta odmiana ma liście podziurawione licznymi, niewielkimi otworami. Dodatkowo kwiat ten tworzy długie pędy, wydostające się poza doniczkę.
  • Monstera Variegata lub inaczej monstera plamista jest trudniejsza do zdobycia, ale niezwykle pożądana przez kolekcjonerów. Wszystko przez jej wielobarwne liście, które występować mogą w wersji zielono- żółtej lub zielono- białej.
  • Monstera obliqua jest z kolei odmianą perforowaną lub ukośną. To bardzo rzadki gatunek monstery, trudny do spotkania nawet w środowisku naturalnym. Tym, co charakteryzuje tą odmianę są liście – ich powierzchnia w około 90% pokryta jest przez dziury.

Poza sklepami ogrodniczymi i kwiaciarniami, wybranych odmian roślin szukać można w marketach budowlanych. Jak pielęgnować ten kwiat doniczkowy?

Krótko o pielęgnacji monstery

Monstera i jej pielęgnacja
Źródło: Pixabay.com

Wszystkie odmiany monstery rosną naturalnie w lasach tropikalnych, dlatego uwielbiają zraszanie. Liście rośliny warto moczyć raz- dwa razy w tygodniu. Nie wolno mylić tego jednak z podlewaniem! Zarówno monstera plamista, jak i monstera dziurawa wolą suche podłoże. Latem warto podlać je raz w tygodniu, z kolei zimą raz na 10-14 dni. Idealną temperaturą dla rośliny będzie między 15-23 st. Celsjusza. Doniczkę z kwiatem najlepiej ustawiać około 3-5 metrów od okna, tak by liście miały dostęp do światła, jednak nie ulegały nadmiernej ekspozycji. Mniejsze monstery można ustawiać na kwietnikach lub meblach, większe z kolei będą wymagały przestrzeni na podłodze. Co z przesadzaniem? Rośliny mierzące do 1 metra można przesadzać raz do roku przez około 2-3 lata. Starsze monstery nie muszą mieć zmienianej doniczki. Wystarczy zebrać wierzchnią warstwę ziemi i wymienić ją na świeżą.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Monstera szybko reaguje na złą pielęgnację. Nadmierne podlewanie, albo złe ustawienie rośliny może powodować podwijanie się liści, ich zasuszanie, a wreszcie powstawanie ciemnożółtych plam. Właściciele wysokich kwiatów powinni przygotować się też na konieczność podpierania rośliny. Jak zostało wspomniane, wszystkie gatunki monstery zaliczane są do roślin pnących, dlatego w celu zapewnienia im optymalnego wzrostu konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiednią podporę. Tą zakupić można w sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych i zamontować delikatnie w donicy.

Autor:
Marcin Gąsior – bloger, publicysta,
projektant ogrodów.

Link:

  • http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR9-0004-0113.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.