Na czym polega gruntowa pompa ciepła?

Artykuł partnera.

Gruntowa pompa ciepła to specyficzne urządzenie grzewcze, które nie wytwarza samodzielnie ciepła. Jak zatem działa i dlaczego jest tak efektywne? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Czym jest pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła to rodzaj urządzenia grzewczego wykorzystującego odnawialne źródła energii, służącego do uzyskania ciepłej wody użytkowej oraz ciepła niezbędnego do ogrzania domu. Nie wytwarza ona samodzielnie ciepła, ale pobiera je z otoczenia, przekształca i przekazuje do budynku.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła składa się z trzech części:

  • wymiennika gruntowego pionowego bądź poziomego zamontowanego pod powierzchnią gruntu na odpowiedniej głębokości,
  • pompy czerpiącej ciepło z otoczenia i zmieniającej je w użyteczną formę,
  • instalacji grzewczej w domu w postaci ogrzewania płaszczyznowego, rzadziej tradycyjnych grzejników.

Rury z tworzywa sztucznego zamontowane w ziemi wypełnia się mieszaniną wody z niezamarzającym płynem, np. alkoholem bądź glikolem. Ciecz krąży w rurach i odbiera ciepło z ziemi, czego efektem jest ogrzewanie płynu. Następnie trafia ona do wymiennika ciepła w pompie, a powstała w ten sposób energia zostaje przekazana do czynnika chłodniczego, który podgrzewa się i w wyniku tego procesu zmienia swój stan skupienia z cieczy w parę. Gaz zostaje przetransportowany do sprężarki, w której zwiększa się jego temperatura. W kolejnym kroku ocieplona para trafia do wymiennika ciepła nazywanego skraplaczem, w którym gorąca para oddaje ciepło do gospodarstwa domowego, wykorzystując grzejniki albo system ogrzewania podłogowego. Ciepło trafia także do zasobnika z wodą, prowadząc do podgrzania wody wykorzystywanej na bieżąco w domu.

Dlaczego warto zamontować gruntową pompę ciepła?

Gruntowa pompa ciepła może przynieść mnóstwo korzyści Tobie i Twoim bliskim. Najważniejszą z nich są duże oszczędności finansowe dotyczące rachunków za ogrzewanie nieruchomości i wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła stanowią ponadto najbezpieczniejszy sposób ogrzewania budynku. Nie musisz się obawiać zaczadzenia czy wybuchu, jak w przypadku instalacji gazowych i paliwowych.

Urządzenie działa niezawodnie przynajmniej przez 25-30 lat. Aż 75% energii potrzebnej do ogrzania budynku lub podgrzania wody jest pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Korzystanie z tego rozwiązania pozwala też obniżyć emisję dwutlenku węgla średnio o 20% w porównaniu z kotłami gazowymi. Poza tym nie emituje ono szkodliwych spalin ani odpadów w budynku i znacząco wpływa na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Korzystanie z urządzenia jest zatem bardzo ekologiczne i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Montaż gruntowej pompy ciepła wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Musi być więc przeprowadzony przez profesjonalną firmę. Jeśli interesuje Cię gruntowa pompa ciepła, Wrocław lub okolice mogą liczyć na wsparcie specjalistów z firmy Sarakhman. Skontaktuj się z doradcami i wybierz propozycję najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.