Na czym polegają zajęcia integracji sensorycznej dla dzieci?

Nieobcy Ci widok malucha, który zjada swoją czekoladkę tak pracowicie, że ma wysmarowaną całą buzię i część koszulki? Zastanawiasz się dlaczego Twoje dzieci muszą wskoczyć w każdą kałużę i wziąć do ręki żabę? Pewnie czasem Cię to śmieszy, a czasem złości. W ten sposób dzieci twórczo pracują – integrują swoje zmysły. Jednak zajęcia z integracji sensorycznej mogą też poprowadzić specjaliści.

Fascynujący świat zmysłów

Każdy z nas: dziecko, nastolatek czy osoba dorosła, wchodzi w kontakt ze światem poprzez zmysły. Jest to tak oczywiste, że nawet tego nie zauważamy: po prostu poruszamy się, po coś schylamy, nakładamy czapkę, jemy obiad. Jednak gdyby nie nasze ciało i zmysły, nie mielibyśmy jak zbratać się z rzeczywistością. Uświadamiamy to sobie, gdy coś zaczyna szwankować i pojawiają się problemy np. ze wzrokiem czy utrzymaniem równowagi. Zwykle idzie to w parze z pogorszeniem nastroju, smutkiem lub wkurzeniem.

Dziecko trzeba uczyć posługiwania się własnymi zmysłami od niemowlęctwa. Jedne maluchy wprawiają się w tym szybko, inne zaś potrzebują więcej czasu. Prowadzone np. w Klinice Pediatrycznej Zdrowe Dziecko w Pruszkowie zajęcia z integracji sensorycznej mają na celu pomóc dziecku w używaniu zmysłów, tak by mogło swobodnie poznawać świat i w nim działać. Dopóki maluch ma z tym trudności, jest lękliwy bądź nerwowy, podobnie jak dorosły, któremu własne ciało stawia opór. Dziecko wygląda na niegrzeczne lub mało zdolne, co nie jest prawdą. Potrzebuje nabrać wprawy w przetwarzaniu danych zmysłowych.

Uczenie poprzez zabawę

Jeżeli bierzesz udział w wielkiej przygodzie, jaką jest rodzicielstwo (biologiczne bądź adopcyjne), wiesz, że dzieci uczą się najlepiej, gdy dobrze się bawią. Ta intuicja znajduje potwierdzenie w teoriach naukowych. Jean Piaget (zm. 1980), szwajcarski filozof i psycholog wskazywał, że dziecko najlepiej rozwija swoją inteligencję poprzez zabawę i interakcje ze światem. Nieco wcześniej mówili o tym dziecięcy psychoanalitycy: Donald W. Winnicott (zm. 1971) i Melanie Klein (zm. 1960).

Na zabawie oparte są zajęcia z integracji sensorycznej w Pruszkowie. Osobne moduły zajęć opracowywane są dla niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jednak w każdym przypadku mały (i coraz większy) pacjent ćwiczy kontakt z własnym ciałem poprzez zabawy ruchowe z wykorzystaniem sprzętów podwieszanych: huśtawek, hamaków, równoważni. Może turlać się, huśtać, pełzać i biegać – a wszystko po to, by poprawić koordynację zmysłowo-ruchową, a w konsekwencji lepiej uczyć się i radzić sobie w sytuacjach społecznych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.