Na jakich zasadach działają biokominki?

Artykuł partnera.

Biokominki zyskują na popularności dzięki ekologi, wygodzie oraz estetyce wpasowującej się w każdą aranżację. Roztaczają ciepło i przyjemne światło jak tradycyjne kominki, wyróżnia je jednak mobilność oraz czystość, jaka zachowuje się podczas użytkowania. Są chętnie wybierane również z uwagi na brak montażu lub jego łatwość w przypadku biokominków do zabudowy. A wszystko to dzięki biopaliwu.

Zbiornik na paliwo ekologiczne

Płomień w biokominkach uzyskiwany jest w wyniku spalania oparów bioetanolu. Paliwo ekologiczne jest przyjazne dla środowiska i biodegradowalne, a do tego spala się niemal całkowicie i nie generuje dymu, ani popiołu, jak w przypadku tradycyjnych modeli. Dzięki temu biokominek nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych i stanowi doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy pragną cieszyć się ciepłem i widokiem ognia, ale nie mają możliwości zamontowania klasycznego kominka.

Każdy biokominek ma zbiornik, do którego wlewane jest płynne paliwo. W zależności od jakości biopaliwa, przepływu powietrza oraz rozmiaru płomienia, który można dowolnie regulować, litr paliwa ekologicznego wystarcza na dwie do nawet pięciu godzin. Biokominek może być również formą aromaterapii – na rynku dostępne są zapachowe paliwa ekologiczne.

Rozpalanie i gaszenie biokominka

Rozpalanie biokominka należy do czynności łatwych, jednak dla zachowania pełnego bezpieczeństwa warto pamiętać o ostrożnym działaniu. Zbiornik należy wypełnić bioetanolem tak, by nie przekroczyć wskaźnika maksymalnego poziomu paliwa. Przed rozpaleniem należy upewnić się, że paliwo nie rozlało się na krawędzie zbiornika. Biopaliwa nie należy dolewać do rozgrzanego i palącego się paleniska. Do rozpalenia wystarczy długa zapałka lub zapalniczka, natomiast gaszenie odbywa się poprzez odcięcie dopływu tlenu. Firma Lilimo oferuje modele wyposażone w specjalną nakładkę do wygaszania ognia – jej zasunięcie w bezpieczny sposób zdławi płomień. Producenci zalecają jednak, by poczekać, aż biopaliwo całkowicie się wypali i ogień sam zgaśnie.

Biokominek i czyste wnętrze

Podczas spalania bioetanolu nie wytwarza się sadza, ani dym, dzięki czemu wnętrze nie zabrudza się, a sam kominek i szyby zabezpieczające są łatwe w utrzymaniu w czystości. Biokominki nie wymagają podłączenia do instalacji kominowej, natomiast wymagają zatroszczenia się o poprawną wentylację pomieszczeń. W wyniku spalania biopaliwa wydzielają się niewielkie ilości dwutlenku węgla oraz pary wodnej, które warto odprowadzać na zewnątrz.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.