Napowietrzanie trawnika – kiedy wato je wykonać?

Każdy właściciel domu z ogrodem, przykłada szczególną uwagę do jego wyglądu. Ma się on nie tylko efektywnie prezentować, ale także być idealnym podłożem do rozwoju roślin. Nie sposób także pominąć zdrowego i schludnie wyglądającego trawnika. Wymaga on wprawdzie sporej pracy, ale także odpowiednich narzędzi i sprzętów, by jego wygląd mógł zachwycić nie tylko nas, ale także naszych gości. Dlaczego więc warto napowietrzać trawnik, a także kiedy przeprowadzić aerację trawnika?

Po co przeprowadza się napowietrzanie trawnika?

Wertykulacja i aeracja trawnika trawnika odgrywają kluczową rolę, by zapewnić trawie długotrwały i zdrowy wygląd. Nie da się ukryć, że w przypadku trawników, które są założone na glebach ciężkich, a także są one intensywnie użytkowane, ziemia pod nimi staje się ubita. W praktyce oznacza to, że zmniejsza się ilość powietrza, dostarczanego do korzeni trawy. W efekcie czego trawnik staje się żółty i uschnięty, a także może zgnić. Wykonanie napowietrzania trawnika, czyli wertykulacji i aeracji trawnika, jest więc niezbędne. Nie tylko znacznie rozluźni to podłoże, ale także dostarczy odpowiednie ilości tlenu do systemu korzeniowego trawy. Dzięki aeracji zapewnimy trawie optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, a także stanie się ona bardziej odporna na deptanie i niesprzyjające warunki.

Rodzaje napowietrzania trawnika

Ze względu na sposób napowietrzania, możemy wyróżnić dwa rodzaje wertykulacji i aeracji trawnika. Zaliczamy do nich:

  • Napowietrzanie trawnika powierzchniowe – w tym przypadku wykonuje się w glebie około 3-4 centymetrowe otwory. Sprawdzi się ono w przypadku płytkich zanieczyszczeń gleby, które prowadzą do tego, że woda trudniej wsiąka. Będzie to także korzystne działanie, przed planowanym, późniejszym nawożeniem. Aeracja powierzchniowa jest przeznaczona dla trawników młodych, w okresie około 2-3 lat od ich założenia.
  • Napowietrzanie trawnika głębokie –wykonując ten rodzaj aeracji, w glebie wierci się otwory na głębokość około 6-10 centymetrów. W przypadku gleb piaszczystych lub liściastych, wykonuje się nakłucia specjalnymi kolcami, a w przypadku cięższych gleb, nawet nożami rurkowymi. Wówczas w powstałe otwory można wsypać piach, kompost lub torf, co zapewni glebie dodatkowe rozluźnienie. Głębokie napowietrzanie, sprawdzi się w przypadku intensywnie żółknącego trawnika podczas długotrwałej, słonecznej pogody. Dzięki niemu, poradzimy sobie także ze zbędnym mchem. Głęboka aeracja, zalecana jest w przypadku trawników starszych, od około 4 lat po ich założeniu.

Aeracja trawnika – kiedy?

Napowietrzanie trawnika - aeracja

Zwykle pojawia się nurtujące pytanie: kiedy wykonać aerację trawnika? Przyjęło się, że najlepiej wykonywać je dwa razy w roku.

Kiedy najlepiej wykonać aerację trawnika?

Okazuje się, że najlepszym okresem jest wiosna, a także początek jesieni. Termin napowietrzania trawnika warto jednak dopasować do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Weźmy pod uwagę to, że jeśli gleba jest zbyt sucha, najpierw powinniśmy zacząć od odpowiedniego nawodnienia i odwrotnie. Jeśli gleba jest zbyt wilgotna, należy poczekać, aż warunki pogodowe, umożliwią jej umiarkowane wyschnięcie.

Warto także wiedzieć, że aerację głęboką, najlepiej przeprowadzić jesienią, gdyż przez cały okres letni, trawnik z pewnością był intensywnie eksploatowany. Sam zabieg napowietrzenia trawnika, przyspieszy także jego regenerację po okresie zimowym.

Narzędzia do napowietrzania trawnika

Przy wyborze narzędzi wszystko zależy od rozmiarów trawnika. Przy niewielkim trawniku, można wykorzystać nawet nakładki kolcowe na buty lub widły. Jeśli jednak nasz trawnik jest większych rozmiarów, warto wykorzystać napowietrzacz trawy. Napowietrzacz trawnika jest specjalnym urządzeniem w postaci dużego i odpowiednio ciężkiego wału. Dodatkowo na napowietrzacz trawy, zakłada się specjalną nakładkę z kolcami. Oczywiście jest to narzędzie sporych rozmiarów, jednak napowietrzacz trawnika można bezpiecznie rozłożyć i ściągnąć kolce, dzięki temu nie zajmie dużo miejsca.

 

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.