Nowoczesny taras z kostki brukowej – wybierz rozwiązanie na lata!

Taras z kostki brukowej ma wiele zalet, dlatego wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Kostka brukowa nie wymaga stosowania podkładu, jest niezwykle trwała, a jej chropowata powierzchnia umożliwia bezpieczne korzystanie z tarasu nawet mokrego od deszczu. Jak może wyglądać nowoczesny taras z kostki brukowej i na co zwrócić uwagę podczas jego budowy?

Pomysł na taras z kostki brukowej – ponadczasowa szarość

Jak wybrać taras z kostki brukowej? Wzory dostępne na rynku przypadną do gustu właścicielom zabudowań zarówno o klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce. Liczba możliwych aranżacji robi wrażenie! Kostki różnią się między sobą kształtem, wielkością oraz kolorem. Możesz je ze sobą dowolnie zestawiać, tworząc niepowtarzalną kompozycję. 

Najczęściej wybieraną barwą jest klasyczna szarość. Doskonale pasuje do zieleni roślinności i pozostałych elementów posesji. Szaro wcale nie znaczy nudno! Tak uniwersalny kolor daje Ci nieskończone możliwości aranżacyjne. Jeżeli chcesz uzyskać nietypowy efekt, możesz sięgnąć po kostki w innych odcieniach lub zestawić je z większymi płytami o geometrycznych wzorach.

Z kostki brukowej możesz wykonać także inne elementy. Schody i taras z kostki brukowej w tym samym odcieniu pozwolą uzyskać spójną wizualnie posesję. Kostka jest często wykorzystywana do budowy schodów prowadzących do drzwi wejściowych oraz tych łączących taras i ogród.

 Wielkość tarasu a prawo budowlane

Przed przystąpieniem do prac zdecyduj, jak duży będzie Twój taras z kostki brukowej. To kwestia o tyle istotna, że przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy powyżej 35 m² od 19 września 2020 r. wymagają zgłoszenia do lokalnego urzędu gminy zgodnie z Art. 29.3 Prawa budowlanego. 

Znowelizowana ustawa zniosła obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę przydomowego tarasu. Jeżeli zatem zamierzasz zbudować dowolnej wielkości taras z kostki brukowej, pozwolenie nie będzie już potrzebne.

Jak zrobić taras z kostki brukowej?

Sposób wykonania tarasu z kostki brukowej  może się różnić w zależności od rodzaju podłoża. Najłatwiej spotkać taras na gruncie z kostki brukowej. Odpowiednio utwardzone podłoże stanowi dobrą podporę dla kostki.

Jak ułożyć taras z kostki brukowej? Do kolejnych kroków należą:

  • wstępne oczyszczenie przestrzeni i wyrównanie ziemi,
  • wytyczenie powierzchni tarasu,
  • oszacowanie ilości potrzebnego materiału,
  • profilowanie i korytowanie nawierzchni,
  • wykonanie podbudowy z piasku i żwiru,
  • układanie bruku,
  • wykonanie obrzegowania,
  • wypełnienie szczelin między kostkami,
  • zagęszczenie nawierzchni.

Jeżeli jednak podłoże dookoła zabudowań jest gliniaste lub miękkie, koniecznością będzie zbudowanie tarasu z kostki brukowej na betonie. Na co zwrócić wtedy uwagę? Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednio grubej podbudowie oraz połóż kostkę pod lekkim kątem, aby woda opadowa mogła swobodnie spływać.

Układanie kostki brukowej

System odprowadzania wody opadowej pozwala zachować taras w dobrym stanie.

Fragment działki przeznaczony na ogród ma znaczny spadek? Zadbaj o kilka kwestii, a nic nie będzie stało na przeszkodzie, byś mógł cieszyć się  tarasem z kostki brukowej na skarpie. Przede wszystkim dobrze zabezpiecz skarpę o nachyleniu powyżej 30 stopni. Ponadto ogranicz powierzchnię tarasu solidnym krawężnikiem, a także zapewnij swobodne odprowadzanie wody.

Jeżeli szukasz producenta wytrzymałej kostki brukowej, wybierz renomowaną firmę Betto. Doświadczony personel służy radą, a wysokiej jakości produkty pozwolą Ci cieszyć się nowoczesnym tarasem z kostki brukowej przez wiele lat!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.