Oberżyna (Psianka podłużna) – o tym, jak uprawiać bakłażany w przydomowym ogrodzie

Owoce i warzywa są bogate w witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Mimo to ludzie nie jedzą ich tyle, ile powinni. Tym samym narażają się na niedobory ważnych składników odżywczych.

Niektórzy zwyczajnie nie zdają sobie sprawy, że spożywając te cenne dary natury, mogą sobie tylko pomóc. Rośliny jadalne najlepiej spożywać na surowo, ponieważ po obróbce termicznej tracą swoje wartości. Jeśli istnieje taka możliwość, to warto hodować je we własnym ogródku, czy na działce. Zyskujemy w ten sposób pewność, że warzywa i owoce nie będą niczym pryskane. Jeśli jednak ktoś nie posiada miejsca na hodowlę roślin, to warto je kupować od lokalnych sprzedawców bądź w zaufanych sklepach. Lepiej unikać zakupów owoców i warzyw w dużych sklepach sieciowych.

W tym artykule przedstawiony zostanie bakłażan, którego popularność cały czas wzrasta. Ludzie jednak jeszcze nie do końca poznali psiankę podłużną, a naprawdę warto.

Czym jest psianka podłużna?

Psianka podłużna Polakom znana jest bardziej pod nazwą bakłażana. Choć roślina nazywana jest też oberżyną, gruszką miłosną, jajkiem krzewiastym, czy bakmanem. Roślina pochodzi z tropikalnej Afryki, Arabii, Egiptu oraz Indii. Gruszka miłosna należy do rodziny psiankowatych. Do tej samej rodziny należy też pomidor, ziemniak, czy papryka.

Rośliny psiankowate występują na wszystkich kontynentach oprócz tych okołobiegunowych. Już od dłuższego czasu ludzie zastanawiają się nad tym, czy bakłażan jest owocem, a może warzywem. Powszechnie uważany jest za warzywo, jednak botanicy twierdzą, że jest owocem, a nawet jagodą.

Jak wygląda bakłażan? Czy bakłażan uprawa jest trudna?

Psianka podłużna
Źródło: Freepik.com

Łodyga miłosnej gruszki dorasta do metra wysokości i w większości przypadków pokryta jest kolcami. Liście są jajowate ze wcięciami na brzegach o długości 15 cm. Posiadają także długie ogonki.

Kwiaty oberżyny wyrastają pojedynczo lub w kiściowatych kwiatostanach z kątów liścia. Kształtem przypominają rurki. Zazwyczaj mają po pięć płatków, które są niebieski lub fioletowe. Natomiast środek kwiatu jest żółty.

Jednak w przypadku gruszki miłosnej najważniejszy jest owoc, który osiąga długość do 30 cm. Kształt jest wydłużony lub kulisty. Kolor owocu to fioletowy bądź granatowy.

Odmiany psianki podłużnej

Miłosna gruszka (oberżyna) ma kilka ciekawych odmian. Najczęściej różnią się kolorem, kształtem i rozmiarem.

Najbardziej interesujące odmiany bakłażana to:

  • Oberżyna black beauty. To odmiana, która osiąga do 60 cm wzrostu. Jej pędy są wzniesione i rozgałęzione u góry. Owoce oberżyny black beauty są ciemnofioletowe i podłużne, a skórka jest gładka i lśniąca. Kształtem przypominają gruszkę. Jest rośliną jednoroczną.
  • Bakłażan tsakoniki. W przypadku tej odmiany bardzo ciekawie wyglądają owoce, które są białe i pokryte wieloma filetowymi smugami. Osiągają do 17 cm długości. Kształtem przypominają maczugi. Bakłażan tsakoniki ma bardzo smaczny, delikatny, biały miąższ.
    Warto też dodać, że bakłażan tsakoniki można także spotkać pod nazwą Solanum melongena. Jednak nie często się jej używa.
  • Bakłażan white egg. Jak sama nazwa mów i roślina wyglądem przypomina jajko. Owoce osiągają do 25 cm długości. Skórka jest biała i lśniąca. Nie zmienia swojej barwy, nawet jeśli osiągnie dojrzałość konsumpcyjną. Miąższ bakłażana white egg jest biały, delikatny. Dobrze komponuje się z ostrymi warzywami i wszelkimi przyprawami.
  • Oberżyna negratin. Daje owoce wysokiej jakości, które są podłużne i twarde. Ich barwę śmiało, można określić jako czarną. Kształtem przypominają wydłużoną gruszkę.

Wartości odżywcze miłosnej gruszki, czyli co dobrego daje oberżyna

Bakłażan jest owocem, który dostarcza do organizmu ludzkiego wielu witamin i minerałów. Przede wszystkim oberżyna jest źródłem witaminy C, K i witamin z grupy B. Ponadto bakłażan zawiera cenne minerały, jakimi są potas, fosfor, wapń, miedź i magnez.

Dodatkowo w oberżynie można znaleźć błonnik pokarmowy, który wspiera przemianę materii i pozwala utrzymywać stałą wagę ciała. Posiada też fitosterole oraz przeciwutleniacze znajdujące się głównie w skórce bakłażana. Przeciwutleniacze łagodzą działanie wolnych rodników, dzięki czemu skóra znacznie wolniej się starzeje.

Warto także wiedzieć, że oberżyna jest owocem niskokalorycznym. W 100 gramach oberżyny znajduje się zaledwie 25 kalorii, niecały gram białka, 0,18 g tłuszczu i 5,88 g cukrów.

Właściwości zdrowotne oberżyny. Czy warto ją jeść?

Bakłażany
Źródło: Freepik.com

Bakłażana warto jeść choćby na witaminy i minerały w nim zawarte. Jednak ma on także właściwości zdrowotne, o których warto wspomnieć. Bez względu na to, jaką odmianę ktoś wybierze, czy będzie to bakłażan tsakoniki czy oberżyna black beauty to zawsze może liczyć na to, że ich spożycie dobrze wpłynie na zdrowie.

Oprócz tego, że jedzenie bakłażanów wpływa na opóźnienie procesu starzenia się skóry, to także pomaga zwalczyć zbędną tkankę tłuszczową. Znacznie poprawia też funkcjonalność mózgu. W diecie, w której oberżyna zajmuje stałe miejsce, wpływa na eliminację toksyn w mózgu oraz zwiększenie dopływu krwi do niego.

Ponadto bakłażan, dzięki sporej zawartości potasu bardzo dobrze wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Pomaga także wyrównać tętno i obniżyć cholesterol. Częste spożywanie bakłażana może również zapobiec miażdżycy.

Poza tym zawarte witaminy i minerały w oberżynie wspierają kości, włosy i paznokcie. Regularne jedzenie gruszki miłosnej może wpłynąć również na wzrok, poprawiając go bądź zapobiegając jaskrze i zaćmie. Ponadto wysoka zawartość żelaza pozwala uniknąć anemii.

Bakłażan w ogródku, czyli jakich błędów nie popełnić w uprawie?

Teraz słów kilka o bakłażan uprawa. W związku z tym, że oberżyna przywędrowała do nas z gorących klimatów, jest mocno wymagająca w uprawie. Przede wszystkim owocowi należy zapewnić odpowiednią glebę. Musi być ona żyzna, próchniczna i odpowiednio wilgotna. Poza tym miejsce, w którym ma zostać posadzony bakłażan, powinno być porządnie nasłonecznione i takie gdzie wiatr nie będzie miał dostępu. Bakłażan nie może być sadzony w miejscu, gdzie wcześniej rosły rośliny z rodziny psiankowatej.

Przed posadzeniem rośliny należy użyć nawozu w postaci kompostu albo obornika. Niestety przez polski klimat, który jest bardzo zmienny, bakłażany najczęściej uprawiane są pod osłonami. Rośliny te wymagają bardzo dużo ciepła. Najczęściej taka uprawa odbywa się pod specjalnym przykryciem lub w szklarni.

Oberżyna potrzebuje od 20 do 30 stopni, żeby spokojnie rosnąć. Gdy przyjdą mrozy, a roślina nie będzie odpowiednio zabezpieczona, to po prostu umrze. Natomiast jeśli będzie miała poniżej 20 stopni, przestanie rosnąć. Przy uprawie bakłażanów należy także pamiętać o regularnym podlewaniu. Potrzebują one sporo wody.

Nasiona bakłażana, co warto o nich wiedzieć?

Nasiona bakłażana można kupić w sklepie ogrodniczym albo internecie z dostawą do domu. Cena będzie zależna od tego, kto, jaką odmianę chce kupić. Przykładowo nasiona bakłażana black beauty będą tańsze niż tsakoniki. Ponadto można zakupić nasiona w różnej gramaturze. Najczęściej spotyka się saszetki 1 g lub 0,5 g. Zwykle nasiona bakłażana wysiewa się w marcu, natomiast plony zbierane są na przełomie sierpnia i października.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.