Ogrodowy piec chlebowy

Własnoręcznie zrobiony i upieczony chleb ma w sobie coś magicznego. Coraz większą popularnością cieszą się domowe wypieki, jednak większość osób korzysta przy nich z domowych piekarników. Jak wiadomo, najlepiej smakuje chleb z pieca chlebowego, ale jak go zrobić? O tym już dziś!

Piec chlebowy – jak zacząć?

Jego budowa może wydawać się skomplikowana, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Oczywiście możemy kupić piec chlebowy, ale większą satysfakcję da nam stworzenie go własnoręcznie. Mimo nazwy nasz piec będziemy mogli wykorzystać również do pieczenia pizzy, grillowania z przyjaciółmi czy duszenia potraw. Uniwersalny piec do wielu zadań i do tego, będzie stanowił ciekawy punkt w aranżacji ogrodu.

Nie powinniśmy się również martwić o dostępność artykułów budowlanych, ponieważ potrzebne do budowy pieca chlebowego materiały ognioodporne i mrozoodporne, są powszechnie dostępne. Musimy też przystępując do budowy, zastanowić się, czy nasz piec do pieczenia chleba ma być stacjonarny, czy mobilny, wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie – zdala od miejsc łatwopalnych i zacząć przygodę z budowaniem!

Fundament i konstrukcja – co musimy wiedzieć?

Kształt pieca jest dowolny, możemy zbudować go na planie koła z kopułą lub kwadratu, lecz powszechnie wiadomo, że piece chlebowe na planie koła równomiernie rozprowadzają ciepło po komorze pieczenia, dzięki czemu nasz chleb w każdym miejscu będzie wypieczony tak samo. Wybierając kształt oraz barwy użytych materiałów należy sugerować się własnymi zapotrzebowaniami – dokładniej rzecz ujmując, czy będzie pasował on do porządku, w jakim utrzymany jest ogród.

Gdy wybraliśmy miejsce, w którym stanie nasz piec, należy utwardzić podłoże, na jakim będzie stawiany. Najlepszym pomysłem w tej kwestii jest zebranie około 20 cm ziemi i wylanie betonu jako solidnego podłoża naszego pieca. Może nam posłużyć do tego gotowa posadzka betonowa, którą wystarczy wymieszać z wodą. Dodatkową czynnością jest użycie dodatkowych środków nadających betonowi większej mrozoodporności.

Właściwa budowa pieca chlebowego

Po wybraniu miejsca w ogrodzie, rodzaju konstrukcji i planu oraz wylaniu fundamentu, zaczyna się właściwa budowa pieca chlebowego. Tutaj mamy mnóstwo możliwości, wyboru materiałów, które posłużą nam do budowy komory oraz kopuły pieca.

Do budowy komory pieczenia potrzebować będziemy formy odlanej z mokrego piasku lub konstrukcji drewnianej, która umożliwi nam na postawienie kopuły pieca chlebowego. Należy ją wymurować z szamotowych cegieł i połączyć żaroodporną zaprawą. Ważne, aby konstrukcje z podpierającą usunąć dopiero po wyschnięciu zaprawy, w innym przypadku nasze starania mogą zostać zniweczone.

Następnym krokiem jest zadbanie o termoizolacje naszego ogrodowego pieca do pieczenia chleba. Do tego należy użyć specjalnych mat termoizolacyjnych oraz zbrojenia, które układamy na wyschniętej konstrukcji, a następnie przytwierdzamy za pomocą ognioodpornego cementu. Ostatnim elementem budowy jest wybór drzwi. Tu możliwości znowu jest ogrom. Jednak zaleca się zwrócenie uwagi na to, iż najważniejszą wartością przy ich wyborze jest izolacja ciepła znajdującego się w komorze pieczenia, a dopiero na drugim miejscu ich wygląd, ale to Twój piec do chleba więc kup lub zrób drzwiczki, które będą pasować do Twojego pieca!

Pierwsze pieczenie

Piec chlebowy w ogrodzie do pieczenia chleba i pizzy
Źródło: Pexels.com

Nim rozpoczniesz proces pieczenia chleba, ciasta, pizzy, grillowania  ze znajomymi czy duszenia potrawy jest kilka czynności, o których musisz pamiętać po zakończeniu budowy pieca chlebowego. Aby konstrukcja nie pękła, należy stopniowo poddawać piec coraz to większej temperaturze i dopiero po kilku wstępnych przepaleniach właściwie zacząć go używać. Ostrożnie obchodź się z piecem i pamiętaj, że znajduję się w nim naprawdę wysoka temperatura. To już, właśnie zbudowałeś swój własny piec do pieczenia nie tylko chleba! Ciesz się możliwościami, jakie daje i rozkoszuj się smakiem prawdziwie wypieczonego chleba prosto z pieca, a jeżeli jeszcze się nie wziąłeś się do stawiania własnego, to nie czekaj, stwórz swój własny piec chlebowy!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.