Organizacja ruchu drogowego na budowie – najważniejsze zasady

Właściwa organizacja ruchu drogowego na budowie umożliwia sprawne i bezpieczne prowadzenie prac. Jakie są jej podstawowe zasady? Gdzie szukać informacji, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę?

Organizacja ruchu na budowie

Podstawowe informacje na temat organizacji ruchu oraz zasad BHP na budowie zostały zebrane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r.  Zgodnie z zapisami zawartymi w tym dokumencie, teren budowy musi zostać odpowiednio ogrodzony i oznakowany. Konieczne jest więc zapewnienie odpowiedniej organizacji ruchu na budowie wraz z oznakowaniem robót, które są prowadzone. Oznaczyć należy także przejścia dla pieszych oraz miejsca, w których piesi mogą przypadkowo wtargnąć na jezdnię.

Ruch budowlany i jego prawidłowa organizacja wymaga także opracowania tzw. „Projektu organizacji ruchu”. Jest to bardzo szczegółowy dokument zawierający m.in. charakterystykę robót, organizację ruchu zastępczego czy sposób oznakowania pojazdów wykonujących roboty budowlane. „Projekt organizacji ruchu” musi zostać zatwierdzony przez GDDKiA. Termin oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wynosi ok. miesiąc.

Organizacja ruchu drogowego na osiedlu w trakcie budowy

Gotowe drogi osiedlowe traktowane są jako tzw. drogi wewnętrzne. Organizacja ruchu na nich została więc określona w odrębnych przepisach niż organizacja ruchu na drogach gruntowych i publicznych. W trakcie budowy osiedla na powstających drogach wewnętrznych obowiązują jednak te same zasady, co na pozostałych placach budowy. Drogi muszą zostać odpowiednio oznaczone, a ruch pojazdów odbywać się w określonym kierunku. Należy także wyznaczyć miejsca, w których samochody i maszyny budowlane będą mogły zawracać lub się zatrzymywać.

Często też początkowo drogi osiedlowe są po prostu drogami tymczasowymi. Do ich wykonania powinny wówczas posłużyć dobrej jakości materiały – takie jak płyta drogowa Road System. Jest ona lekka i wytrzymała, a jej montaż nie wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu można szybko ją ułożyć, a kiedy przestanie być potrzebna – rozmontować i wykorzystać ponownie w innym miejscu. Szczegółowe informacje na temat tego typu płyt drogowych znajdują się na stronie producenta www.geoproduct.pl.

Organizacja ruchu na drogach wewnętrznych na terenie budowy została szczegółowo określona w przepisach prawa. To właśnie z zapisów zawartych w ministerialnych rozporządzeniach wynikają najważniejsze zasady, jakie należy znać, planując budowę. Warto zapoznać się z tymi dokumentami nie tylko wówczas, gdy powstaje duże osiedle. Wiele z nich ma ogólny charakter i dotyczy również mniejszych placów budowy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.