Piec kondensacyjny jako sposób na czyste powietrze

Zimowe przekazy medialne zwykle są zdominowane informacjami na temat smogu i zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. Od lat plasują się w światowej czołówce wyprzedzając nawet światowe metropolie. W sezonie grzewczym aktywne są również samorządy, które starają się kusić dopłatami do bardziej ekologicznych rozwiązań, jak piec kondensacyjny.

Dyrektywy w sprawie zanieczyszczeń

Dla jednych inwestorów problem ze smogiem jest sztucznie generowanym tematem, z jakim borykamy się od lat. Inni, bardziej uwrażliwieni na stan środowiska alarmują, że kolejne lata bierności w temacie zanieczyszczeń będą stanowiły problem dla przyszłych pokoleń. Nad zagadnieniem smogu pochyliła się również Unia Europejska. W 2015 roku narzucono wymóg wdrożenia dyrektywy ErP. Zgodnie z tym dokumentem producenci nie mogą już wytwarzać kotłów, wyposażonych w zamkniętą komorę spalania. Teoretycznie takich urządzeń nie powinno być już na rynku, choć istnieje ich drugi obieg. Wśród inwestorów piece starego typu wyparły ekologiczne piece kondensacyjne, posiadające pompę energooszczędną.

Długi sezon grzewczy

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego w Polsce mogą przyprawić o zawrót głowy. Sezon grzewczy zwykle nie ogranicza się do miesięcy zimowych oraz późnej jesieni. Zwykle to także spora część wiosny, czyli minimum 6 miesięcy a maksymalnie nawet 8. Rachunki za ogrzewanie pochłaniają lwią część domowego budżetu. Stanowią również ogromny koszt eksploatacji obiektów użyteczności publicznej, jak urzędy, szkoły, szpitale, hotele oraz zakłady produkcyjne. Do każdego z wymienionych miejsc pasuje piec kondensacyjny. Czy warto inwestować w takie rozwiązanie? Kondensacja, która powoduje ogrzanie pomieszczenia, polega na oddawaniu energii cieplnej przez parę wodną, zawartą w spalinach. Wykraplająca się oddaje energię cieplną. Piece kondensacyjne do mieszkań i domów jedno i wielorodzinnych to zwykle modele o małej mocy. Można je instalować do nowego budynku, jak również wstawić w miejsce dotychczasowego, mniej przyjaznego dla środowiska.

Nie tylko ekologia

W tradycyjnych piecach ciepło jest oddawane na zewnątrz, przez komin. Nie tylko nie wykorzystuje się go, ale dodatkowo zanieczyszcza środowisko. W piecach kondensacyjnych nie ma mowy o marnowaniu energii. W wyniku kondensacji trafia ona do instalacji centralnego ogrzewania, co skutkuje zwiększeniem wydajności urządzenia grzewczego. Dzięki temu można liczyć na mniejsze opłaty za zużycie gazu. Nowoczesne piece mają niewielkie rozmiary. Nie ma potrzeby dostosowania do nich całego pomieszczenia. Nie emitują nieprzyjemnego zapachu, nie powodują również żadnych zabrudzeń, jak w przypadku pieców na paliwa stałe lub olej. Piece kondensacyjne posiadają pełną automatykę. Użytkownik nie musi się martwić o dostarczanie paliwa i jego zapasy.

Piece kondensacyjne są przyjazne nie tylko dla środowiska, ale również dla kieszeni inwestora. Co więcej, cieszą się opinią urządzeń, które rzadko ulegają awarii. Nie wymagają również zbyt częstych przeglądów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.