Płyty osb: rodzaje, wymiary, zastosowanie

Płyty osb są często używane w budownictwie. Najczęściej w formie zamiennika płyt kartonowo-gipsowych, gdyż płyty gipsowe kiepsko znoszą wilgoć i co najistotniejsze, nie nadają się do pomieszczeń, w których brakuje ogrzewania. Natomiast płyty osb są trwalsze i tak samo jak płyty meblowe są uzyskiwane z tego co zostało po obróbce drewna. Dowiedz się wszystkiego co ważne na temat płyt osb.

Płyty OSB – wymiary

Płyty kartonowo-gipsowe i płyty osb mają podobne wymiary, czyli dwa i pół metra na sto dwadzieścia pięć centymetrów i do tego dwanaście milimetrów grubości, choć płyty osb spotyka się też w wymiarach trzy metry na sto pięćdziesiąt centymetrów. Taka większa płyta o grubości dwunastu milimetrów to nadal ciekawa opcja jeśli chodzi o wykończenie poddasza lub altany, bo jeśli jest większa to ewentualny odpad po docięciu na właściwy wymiar może być o wiele mniejszy, a samą płytę można jeszcze pomalować lub zakryć fototapetą. Dlatego ten konkretny materiał budowlany cieszy się olbrzymią popularnością i to także ze względu na cenę, która zazwyczaj jest niską na tle innych materiałów, z tej przyczyny ten rodzaj płyty nadaje się do tego oszczędnego wykończenia poddasza lub przedpokoju, choćby tylko po to by te belki konstrukcyjne nie były widocznymi, czyli by zostały w jakiś sposób zasłonięte.

Płyty osb mogą mieć też grubość ośmiu milimetrów lub dwudziestu dwóch i posiadać pióro, dzięki któremu można łączyć płyty bez użycia jakichś listew, czyli tak samo jak panele podłogowe. Użycie takich właśnie płyt na podłodze to oszczędność i szybsze wykładanie w porównaniu z panelami podłogowymi. Problem w tym przypadku może polegać tylko na tym, że posadzka musi być równą, bo jedna taka płyta z piórami, przykrywa znaczną część podłogi. Rzecz jasna spoczywa też na macie z gąbki, ale taka mata nie zrównoważy sporego garbu na podłodze i w tym może tkwić problem. Jednym słowem taka płyta może się z czasem nieco odkształcić, ale zwolennicy tanich rozwiązań nie widzą w tym sporej wady, bo dla kogoś kto preferuje rozwiązania dość tanie wystarczy to, że podłogę tworzy coś innego niż jakaś tania używana wykładzina, która nie wygląda nadzwyczaj modnie i co najistotniejsze te najlepsze lata ma już za sobą.

Zastosowanie płyt OSB

W USA z płyt osb robi się znacznie więcej niż w Europie. Jednym słowem, tam grubsze elementy wykonane z tej płyty mogą być belkami tworzącymi konstrukcję podłogi. Belki tego rodzaju są słabszymi od naturalnych drewnianych i co najistotniejsze są też o wiele tańszymi, czyli przeznaczonymi do tanich domków. Te belki mają kształt teownika i znaczną grubość, a jeśli chodzi o Europę to grubość typowych płyt osb to osiemnaście lub dwadzieścia dwa milimetry.

Jeśli chodzi o produkcję seryjną, to nie produkuje się grubszych, bo markety budowlane nie handlują innymi masywniejszymi wyrobami z płyt osb. Kluczowe znaczenie ma też to, że ten rodzaj płyt na starym kontynencie jest materiałem wykończeniowym zaliczanym do tych najtańszych. Płyty te stosuje się w regałach i w tych tanich obiektach przemysłowych, które często pełnią rolę magazynów do rzeczy lekkich, bo regał z konstrukcją stalową i z płytami osb w charakterze półek nie ma tej samej nośności, co regał wykonany w całości ze stali polakierowanej proszkowo.

Remon i pomiary z wykorzystaniem płyt OSB
Źródło: Pixabay.com

Podział pomieszczeń za pomocą płyt OSB

Z płyt osb można też wykonywać meble, zaliczane do tych mniej urodziwych, czyli regały, które trzyma się w piwnicy, po to by składować na nich przetwory. Rzecz jasna, często bywa też i tak, że taka płyta jest tyłem od sporej szafy z trzema przesuwnymi skrzydłami drzwiowymi, choć najczęściej tymi płytami handlują spore sieci marketów budowlanych. W ich przypadku kupuje się te najpopularniejsze płyty, jeśli chodzi o grubość, szerokość i długość, a ludzie kupują te płyty po to by wykonać ściankę działową w mieszkaniu i podzielić jeden pokój na dwa. Następnie do grubych płyt osb przykręcają płyty kartonowo-gipsowe i to z dwóch stron, a na sam koniec malują płyty gipsowe kolorową farbą. Ten patent na podział pokoju jest tanim i dostatecznie łatwym, czyli nie trzeba być fachowcem, by za pomocą tych płyt podzielić pokój, choć niektórzy z płyt osb wykonują też i inne konstrukcje. Mowa tu o konstrukcjach, które zazwyczaj się jakoś maluje lub okleja, po to by poprawić ich walory estetyczne.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.