Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania

Artykuł partnera.

Bramy garażowe są istotnym elementem w budynku. Stosuje się je w garażach wolnostojących, jak i wydzielonych z budynku. Należy pamiętać, że dobrej jakości brama powinna spełniać wszelkie wymogi w zakresie bezpieczeństwa. Na rynku występuje wiele typów bram, które można wyróżnić np. według kryterium otwierania. Poznaj rodzaje bram garażowych i ich największe zalety!

Bramy otwierane od góry

Bramy garażowe są rodzajem drzwi, które zamykają wjazd do garażu. Różnie się rozmiarem od klasycznych skrzydeł drzwiowych, jednak spełnia takie same funkcje. Bardzo popularne są bramy otwierane od góry, wśród których wymienić należy:

  • segmentowe górne – kilka segmentów jest połączonych zawiasami, które są przesuwane po równolegle ułożonych prowadnicach. Prowadnice te znajdują się pod sufitem w pozycji poziomej bądź pionowej tuż za nadprożem. Zwykle wykonane z paneli drewnianych, aluminiowych lub stalowych, pokrytych okleiną. Wypełnione pianką poliuretanową, stanowią izolację akustyczną i termiczną. Nie potrzebują dużo miejsca, doskonale nadają się tam, gdzie nie ma wiele miejsca,
  • rolowane – są skonstruowane z poziomych listew, które w trakcie otwierania zwijają się do specjalnej kasety, ulokowanej na nadprożu,
  • uchylne – otwieranie bramy następuje poprzez uniesienie płyty oraz umieszczenie jej pod sufitem. Ciężar skrzydła bramy jest niwelowany dzięki przeciwwadze,
  • teleskopowe – poszczególne segmenty wchodzą w siebie nawzajem,
  • szybkobieżne – taka brama jest niejako kurtyną skonstruowaną z tworzywa sztucznego. Cechuje się dużą prędkością otwierania i zamykania.

Jak podkreślają specjaliści firmy Domega, do najpopularniejszych bram należą bramy segmentowe. Mogą otwierać się na fotokomórkę, więc nie trzeba nawet wychodzić z samochodu, by wjechać do garażu.

Bramy otwierane w bok

Bramy garażowe otwierane na bok są w Polsce mniej popularne. Ich największą zaletą jest szybkość częściowego otwarcia. Są jednak mniej szczelne, słabiej więc chronią przed utratą ciepła. Z uwagi na specyficzną konstrukcję, uszczelki dolne i górne wymagają perfekcyjnej linii oraz płaszczyzny ścian, nadproża oraz posadzki.

Wśród nich najpopularniejsze są bramy:

  • harmonijkowe – poszczególne segmenty przesuwają się w bok i układają się w harmonijkę,
  • przesuwne – blat przesuwany jest w prowadnicach, które znajdują się pod sufitem oraz przy podłodze,
  • rozwierane dwuskrzydłowe – otwiera się je za pomocą uchylenia skrzydeł.

Mogą one być wyposażone w napęd elektryczny, a sterowanie pilotem jest szczególnie wygodne np. podczas deszczowej pogody.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.