Powietrzna pompa ciepła – wady i zalety.

Coraz większą popularność na rynku zyskują powietrzne pompy ciepła. Jednym z przykładów takiego urządzenia jest pompa typu powietrze woda split. Co trzeba o niej wiedzieć?

Budowa pompy ciepła typu split

Powietrzna pompa ciepła typu split składa się z dwóch modułów – wewnętrznego i zewnętrznego. W części zewnętrznej umiejscowione są:

  1. wentylator
  2. parownik
  3. sprężarka
  4. zawór rozprężny i zawór czterodrogowy

Na moduł wewnętrzny składają się:

  1. skraplacz
  2. zawór trzydrogowy
  3. elektryczny podgrzewacz wspomagający (opcjonalnie)
  4. pompa obiegowa
  5. zasobnik c.w.u.

Jednostki zewnętrzna i wewnętrzna pompy ciepła połączone są dwoma przewodami, wypełnionymi czynnikiem chłodniczym, czyli krążącym, niezamarzającym płynem tworzącym obieg zamknięty. Proces termodynamiczny, związany z transportem ciepła przebiega w większej części w jednostce zewnętrznej.

Działanie pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym. Dzięki swojej budowie urządzenie może być wykorzystywane zarówno do grzania, jak i chłodzenia budynku.

W trybie grzania ciepłe powietrze doprowadzone przez wentylator jest odbierane w parowniku, gdzie następuje ogrzanie czynnika chłodniczego do temperatury parowania. Powstały w tym procesie gaz jest poprzez zawór czterodrogowy zasysany przez sprężarkę, gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia następuje sprężenie pary, powodujące znaczny wzrost jej temperatury. Para trafia następnie do skraplacza i tu ciepło odbiera woda grzewcza. W razie potrzeby może ona zostać dodatkowo dogrzana w podgrzewaczu elektrycznym i poprzez pompę obiegową jest kierowana do instalacji centralnego ogrzewania oraz na c.w.c. – wężownicę podgrzewacza wody użytkowej. Skroplony czynnik chłodniczy powraca natomiast poprzez zawór rozprężny do parownika, tym samym zamykając obieg.

W trybie chłodzenia zmienia się kierunek przepływu czynnika chłodniczego, oraz funkcja działania parownika i skraplacza. W parowniku woda chłodząca oddaje ciepło i następuje jej schłodzenie przez czynnik chłodniczy. Powoduje to wzrost jego temperatury, czego następstwem jest odparowanie i przepływ zaworem czterodrogowym do sprężarki. Czynnik chłodniczy o podwyższonej temperaturze i ciśnieniu trafia z kolei do skraplacza, gdzie zostaje schłodzony i tworząc obieg zamknięty, powraca zaworem rozprężnym do parownika, aby ponownie odebrać ciepło z wody chłodzącej.

Zalety i wady pompy ciepła typu split

Jedną z zalet powietrznej pompy ciepła split jest zlokalizowanie jej zewnętrznego modułu, gdzie znajdują się najbardziej głośne urządzenia na zewnątrz budynku. Wpływa to w znaczącym stopniu na eliminację źródła hałasu. Pompa, korzystając z energii powietrza zewnętrznego, jest ogrzewaniem tanim i opłacalnym ekonomicznie. Istotnym aspektem jest również jej monowalentny lub biwalentny tryb pracy. Może stanowić zarówno źródło samodzielnego ogrzewania, jak również wspierać inne systemy grzewcze. Korzystną cechą są także niewielkie rozmiary pompy, oraz łatwość jej montażu, niewymagająca wykonywania żadnych odwiertów i ściennych przepustów.  Problemem może być jedynie fakt, że część jej instalacji musi być wykonana w trakcie montażu. Wiąże się to z wymogiem posiadania przez instalatora uprawnień do pracy z gazami chłodniczymi. Trudności w instalacji może również powodować zbyt duża odległość między zewnętrznym a wewnętrznym modułem pompy.

Montaż powietrznej pompy ciepła to wybór komfortowego, energooszczędnego i ekologicznego systemu ogrzewania.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.