Poznaj szczególne właściwości bloczków z betonu komórkowego

Artykuł partnera.

Podczas budowy domu jednorodzinnego do wznoszenia ścian zewnętrznych czy wewnętrznych można wykorzystywać elementy murowe różnego rodzaju. Jest to jeden z powodów, dla których warto zapoznać się z dokładną charakterystyką materiału – tak aby wybrać produkt, który w największym stopniu odpowiada na potrzeby konkretnej inwestycji. Dziś przybliżymy właściwości bloczków z betonu komórkowego.

Czym jest beton komórkowy?

Beton komórkowy jest materiałem murowym, który powstaje z wody, wapna, piasku, cementu, gipsu oraz proszku aluminiowego w niewielkiej ilości. Po dodaniu proszku aluminiowego w procesie produkcji betonu komórkowego zachodzi reakcja chemiczna pomiędzy aluminium a wodorotlenkiem wapnia, przez co uwalniane są krzemiany wapnia. Wytworzony w wyniku reakcji wodór jest lżejszy niż powietrze, dlatego uchodzi z masy, pozostawiając ją w formie spulchnionej. Wyrób zwiększa swoją objętość, a pory wypełnione powietrzem pozostają w jego strukturze. Powodują, że bloczki z betonu komórkowego mają bardzo dobre parametry w zakresie izolacyjności cieplnej.

Zróżnicowana oferta betonu komórkowego

W ofercie Systemu Budowy H+H znajdują się różnego rodzaju elementy z betonu komórkowego. Są to bloczki, płytki, elementy uzupełniające – takie jak kształtki U czy belki nadprożowe.  Bloczek z betonu komórkowego to podstawowy, gotowy element, wykorzystywany przy murowaniu ścian domu.

Charakterystyka betonu komórkowego

Beton komórkowy ma bardzo szerokie zastosowanie, przez co określany jest czasem jako materiał budowlany o dużej uniwersalności. Na tak chętne zastosowanie materiału mają wpływ jego bardzo dobre parametry fizyczne, a w szczególności najważniejsza zaleta – wysoka izolacyjność termiczna. Nawet w przypadku wznoszenia ścian zewnętrznych, jednowarstwowych (bez dodatkowej warstwy ocieplenia), bloczki z betonu komórkowego będą w dostatecznym stopniu ograniczały ucieczkę ciepła z wnętrz obiektów. Co więcej, beton komórkowy łączy doskonałe właściwości termiczne z optymalną wytrzymałością na ściskanie, przez co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania powstających obiektów. W kontekście bezpieczeństwa nie bez znaczenia jest również wysoka odporność materiału na działanie ognia – beton komórkowy pozwala na wznoszenie stabilnych i bezpiecznych ścian „ciepłego domu”.

Materiał przyjazny wykonawcom 

Bloczki z betonu komórkowego cechuje również wysoka dokładność wymiarowa, która daje możliwość murowania na cienką spoinę, co wpływa na szybsze i łatwiejsze ustawianie i poziomowanie bloczków w warstwie (w porównaniu do wykorzystywania zapraw tradycyjnych). Dużą zaletą betonu komórkowego jest również łatwość wykonawcza, która wynika m.in z łatwości jego obróbki, niskiego ciężaru pojedynczych elementów oraz prostoty docinania i kształtowania.

Wykorzystując beton komórkowy można wznosić ściany zewnętrzne i wewnętrzne, które będą solidne i trwałe, a przy tym będą dokładnie chroniły wnętrza domu przed wychłodzeniem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.