Przygotowanie drewna do lakierowania – o czym pamiętać?

Masz zamiar polakierować wybrany element drewniany? To dobrze, gdyż prawdopodobnie przedłuży to jego żywotność. Aby jednak lakierowanie było w pełni efektywne, musi być poprzedzone odpowiednimi pracami przygotowawczymi. Jakimi?

Przygotowanie drewna do lakierowania można nawet uznać za ważniejszy etap prac od samego pokrywania nawierzchni ochronną warstwą. Źle przeprowadzona preparacja elementu sprawi, że lakierowanie będzie po prostu mało skutecznie i nie będzie spełniać swojej prymarnej funkcji.

Dlaczego przygotowanie drewna jest tak istotne?

Lakier musi dokładnie przylec do nawierzchni drewna i wręcz zespolić się z nim w jedną całość. Aby było to możliwe, konieczne jest przygotowanie danej płaszczyzny i sprawienie, by mogła ona bez przeszkód „przyjąć” na siebie nową, świeżą warstwę ochronnej cieczy. Jeśli drewno jest chropowate, ma nierówną powierzchnią, na której dodatkowo znajdują się warstwy starej farby lub poprzednio nałożonego lakieru, istnieje duże ryzyko, że cały proces nowego lakierowania pójdzie na marne, gdyż powłoka nie będzie dostatecznie pokrywać drewna i tym samym nie uchroni go przed różnymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (np. warunkami atmosferycznymi).

Co zatem należy zrobić?

Podstawą jest oszlifowanie drewna. Ma ono na celu zedrzeć z powierzchni drewnianej pozostałe warstwy lakiernicze, stare farby itd. Ponadto pozwala wygładzić nawierzchnię i ewentualnie usunąć z niej różne defekty. Tak przygotowane drewno lepiej wchłonie lakier, a powłoka ochronna będzie miała możliwie najlepsze parametry. Po szlifowaniu konieczne jest również oczyszczenie drewna z pyłu i kurzu. Jego przedostanie się do lakieru również obniży skuteczność warstwy ochronnej. Niektórzy po wykonanym szlifie odstawiają obrabiany element na kilka godzin, by nawierzchnia nie była zbyt mocno forsowana wieloma pracami w krótkim odstępie czasu.

Czym szlifować?

Tak naprawdę zależy to od rodzaju obrabianego materiału. Małe elementy można doprowadzić do porządku nawet zwykłym papierem ściernym.  Uniwersalną metodą przygotowania drewna do lakierowania jest szlifowanie tarczami lamelkowymi lub specjalnymi krążkami ściernymi przygotowanymi pod ten rodzaj materiału. Co ważne – należy dobrać dysk pod kątem granulacji do rodzaju drewna, z jakiego wykonany jest dany przedmiot. W przypadku większych nawierzchni, np. podłóg, przeprowadza się pełne cyklinowanie.

Materiały ścierne, za pomocą których można przygotować drewno do lakierowania, można nabyć np. w sklepie RAPTORSTORE.PL

O czym pamiętać?

Szlif nie powinien naruszyć nawierzchni drewna. Nie chodzi o to, by ją uszkodzić, a jedynie pozbyć się ewentualnych nierówności i starych warstw ochronnych, które nie spełniają już swojej funkcji. Nie wolno więc naruszyć naturalnej struktury drewna.

Samo szlifowanie nie powinno być obciążające dla mięśni. Gładzenie nawierzchni powinno odbywać się ruchami jednostajnymi, pewnymi, bez niepotrzebnie dużego nacisku.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.