Pyszny dżem z czereśni – jak zrobić go samemu krok po kroku – oto 3 sprawdzone przepisy!

Czereśnie to owoce, które przypadły do gustu już starożytnym Rzymianom. Drzewo czereśni sprowadzone zostało do Europy z terenów współczesnej Turcji w 70 r. p.n.e. Od tej pory, niezmiennie owoce te cieszą się dużą popularnością. Czereśnie są spożywane przez ludzi na całym świecie.

Odmiany czereśni

Aktualnie czereśnie liczą wiele odmian. Uprawiane są czereśnie o barwie czarnej, jasnożółtej czy też bordowej. Do najbardziej popularnych w Polsce należą czereśnie Burlat oraz Summit. Bez względu na odmianę, owoce te są bogatym źródłem minerałów, witamin i substancji odżywczych. W sezonie letnim chętnie sięgamy po czereśnie jako po przekąskę. Świeże, zerwane prosto z drzewa smakują najlepiej. Czereśnie to smak prawdziwego lata. Jednak, z uwagi na swoje właściwości odżywcze, warto sięgać po te owoce  w okresie jesienno-zimowym. W końcu, od czego są przetwory z czereśni? Dzięki poniższym wskazówkom bez problemu samodzielnie przygotujesz pyszny, domowy dżem.

Wartości odżywcze czereśni

Czereśnie są bogatym źródłem cynku, fosforu, magnezu, sodu, wapnia, żelaza, a przede wszystkim potasu. Dzięki wysokiej zawartości potasu spożywanie tych owoców pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz pracę nerek. Potas wspomaga także regulację ciśnienia krwi oraz pracę układu nerwowego.

Czereśnie polecane są także osobą borykającym się z niewłaściwą pracą tarczycy. Już jedna porcja czereśni dostarcza sporej dawki jodu. Badania wskazują, że zawarta w czereśniach cyjanidyna blokuje u pacjentów z artretyzmem odczuwanie bólu. Ponadto czereśnie wykazują właściwości moczopędne oraz regulujące pracę przewodu pokarmowego.

Czereśnie znane są także z właściwości przeciwstarzeniowych i przeciwzapalnych. Dzieje się tak za sprawą zawartych w czereśniach przeciwutleniaczach. Największa ich zawartość jest w owocach o ciemnej barwie. Im ciemniejsze czereśnie, tym lepiej.

Czereśnie polecane są osobą w trakcie diety, a także borykającym się z cukrzycą. Owoce te w 80% składają się z wody i zawierają około 50 kalorii w 100 gramach. Ponadto czereśnie, o ile są słodkie w smaku, o tyle mają niski indeks glikemiczny.

Warto także zaznaczyć, że czereśnie są bogate w szereg witamin. Między innymi, spożywając czereśnie, dostarczymy naszemu organizmowi witaminy C, A, E, K, B6 oraz kwas foliowy.

O czym warto pamiętać?

Choć czereśnie znane są ze swoich dobroczynnych właściwości, przy ich spożyciu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim, nie należy popijać czereśni wodą, ani mlekiem. W przeciwnym razie dolegliwości ze strony układu trawiennego mogą okazać się nieuniknione. Czereśnie są owocami ciężkostrawnymi, dlatego nie należy spożywać ich z innymi daniami o takim charakterze. Spożycie czereśni dodatkowo utrudni trawienie.

Również osoby z chorobami żołądka powinny wystrzegać się spożywania surowych czereśni. O ile przetworzone są nieszkodliwe, o tyle surowe mogą zwiększyć dolegliwości ze strony układu trawiennego. W szczególności powinny ich unikać osoby z nadwrażliwym żołądkiem lub chorobą wrzodową.

Zastosowanie czereśni w kuchni

Czereśnie, o czym już wspomniano, najlepiej smakują jako świeża przekąska. W szczególności, gdy są zerwane prosto z drzewa. Ponadto, owoce te stanowią rewelacyjny dodatek do różnego rodzaju deserów, śniadań, a także dań głównych. Pasują zarówno do słodkich, jak i wytrawnych kompozycji kulinarnych. Rewelacyjny współgrają z mięsami takimi jak kaczka czy też wątróbka. Latem chętnie wykorzystywane są do przygotowywania słodkich wypieków, owsianek, naleśników czy też kompotów. Zimą sprawdzą się w domowych nalewkach, winach oraz przetworach takich jak, dżemy oraz konfitury.

Dżem z czereśni uzyskamy na kilka różnych sposobów. Możliwe jest przygotowanie dżemu z czereśni bez żelfixu, a nawet cukru. Dżem z czereśni może być przyrządzony z dodatkiem ziół oraz innych owoców. Wszystko zależy od naszych upodobań oraz możliwości.

Czereśnie na przetwory powinny być świeże, dojrzałe, nieuszkodzone oraz bez robaków. Tak naprawdę smak przygotowanych przetworów w dużej mierze zależy od jakości przeznaczonych na nie owoców. W kolejnym kroku, czereśnie należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą oraz oczyścić z liści. Dopiero po tej czynności odrywamy ogonki oraz drylujemy owoce. Można do tej czynności użyć drylownicy lub zrobić do ręcznie np. przy pomocy patyczka do szaszłyków. Drylowanie powinno być przeprowadzone w sposób dokładny i delikatny — owoce nie mogą zostać zgniecione.  Czereśnie rewelacyjnie nadają się do obróbki termicznej. Mimo gotowania czereśnie zachowują swój kształt, co pozwala cieszyć się kawałkami owoców w zimowych przetworach.

Poniżej kilka przykładów i propozycji na pyszne przetwory z czereśni. Przekonaj się jak zrobić dżem z czereśni krok po kroku.

Dżem z czereśni
Źródło: Freepik.com

1. Dżem z czereśni krok po kroku

Do przygotowania poniższego dżemu potrzeba tylko trzech składników. Jest to podstawowa wersja dżemu bez dodatku żelfixu, a z dodatkiem cukru.

Składniki:

  • 3 kg czereśni,
  • 0,5 kg cukru,
  • Sok z jednej cytryny.

Przygotowanie:

  1. Owoce należy dokładnie umyć, usunąć ogonki oraz wydrylować. Pamiętamy, aby użyć tylko czereśni dojrzałych oraz nieuszkodzonych.
  2. Wydrylowane czereśnie, należy zasypać cukrem i odstawić do czasu, aż puszczą sok.
  3. W kolejnym kroku czereśnie należy przemieszać i ustawić w garnku na palniku o małej mocy.
  4. Zawartość garnka należy, długo gotować na małym ogniu często mieszając. Na powierzchni będzie się tworzyć piana, którą trzeba systematycznie ściągać cedzakiem.
  5. Do gotującej się mieszanki wlewamy sok z jednej cytryny. Cytryna sprawi, że czereśnie zachowają swój intensywny kolor. Ponadto cytryna ma za zadanie usprawnić proces gęstnienia mieszanki.
  6. Dżem należy gotować długo na wolnym ogniu. Gotujemy do odparowania soki i zgęstnienia mieszanki.
  7. Gorący i gotowy dżem przekładamy do czystych wyparzonych słoików. Napełniamy je po same brzegi. Zakręcamy i układamy słoiki dnem do góry.
  8. Po ostygnięciu słoiki można przełożyć do piwnicy i cieszyć się ich smakiem, kiedy tylko mamy ochotę.

2. Dżem z czereśni bez cukru — krok po kroku

Już wiesz jak zrobić dżem. Nie każdy jednak może cieszyć się dżemem przygotowanym z dodatkiem cukru. Na szczęście do przygotowania przetworów takich jak dżem, cukier nie jest składnikiem koniecznym. Oto przepis jak zrobić dżem bez grama cukru!

Składniki:

  • 1 kg czereśni,
  • Szczypta soli.

Przygotowanie: 

  1. Owoce dokładnie myjemy, usuwamy ogonki. Pamiętamy, że do przygotowania dżemu używamy czereśni dojrzałych oraz nieuszkodzonych.
  2. W kolejnym kroku czereśnie należy wydrylować. Można zrobić to przy użyciu maszynki.
  3. Wydrylowane czereśnie rozgniatamy i czekamy, aż puszczą sok. Proces ten będzie trwał około godziny.
  4. W kolejnym kroku czereśnie należy przemieszać wraz ze szczyptą soli.
  5. Kolejno rondel ustaw na palniku o małej mocy.
  6. Zawartość garnka gotuj na małym ogniu, często mieszając.
  7. Kiedy sok odpowiednio zgęstnieje, dżem należy przełożyć do wyparzonych słoików i szczelnie zakręcić. Słoiki muszą być w idealnym stanie — bez uszkodzeń, czy zardzewiałych wiek.
  8. Dżem należy pasteryzować 30 minut. O tym, jak prawidłowo pasteryzować przetwory poniżej.

Pasteryzacja krok po kroku:

  1. Gorące słoiki z przygotowanym dżemem należy szczelnie zakręcić. Pomiędzy zakrętką, a dżemem powinna być pozostawiona przerwa na około 2 cm.
  2. Oddzielnie przygotuj duży garnek i włóż do niego słoiki zakrętką do góry.  Słoiki nie mogę stykać się ze sobą.
  3. W kolejnym kroku zalej słoiki gorącą wodą, tak aby była poniżej poziomu zakrętek.
  4. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj na małym ogniu około 30 minut.
  5. Po upływie 30 minut słoiki wyjmij z garnka i dokręć zakrętki. Odwróć słoiki do góry dnem i odstaw najlepiej na dobę w zacienionym miejscu.
  6. Prawidłowo zapasteryzowane przetwory charakteryzują się wklęsłymi wiekami słoika.

3. Dżem z czereśni z dodatkiem żelfixu

Dzem czereśniowy
Źródło: Freepik.com

Użycie żelfixu przy produkcji dżemów znacznie usprawnia ten proces. Przede wszystkim, znacznemu skróceniu ulega czas przygotowania przetworów. Najprościej mówiąc, żelfix jest produktem spożywczym na bazie pektyny oraz cukru. Pektyna to naturalnie występująca w owocach substancja żelująca. Jej zawartość w każdym owocu jest inna. Chcąc, przygotować koktajl z borówki amerykańskiej zauważymy, że pozostawiony na kilka minut zaczyna przypominać pudding. Tak wysoka zawartość pektyny w owocach powoduje, że użycie dodatkowych zagęszczaczy jest zbędna.

Aktualnie na rynku jest wiele dostępnych żelfixów, to który wybierzemy, zależy tylko od naszych własnych preferencji.

Poniżej najlepszy przepis jak zrobić dżem z żelfixem krok po kroku.

Składniki:

  • 3 kg czereśni,
  • 600 g cukru,
  • 3 opakowania żelfixu 2:1.

Przygotowanie: 

  1. Owoce myjemy, usuwamy ogonki oraz drylujemy.
  2. Do dużego garnka wsypujemy czereśnie, które należy zasypać żelfixem. Wszystko należy dokładnie wymieszać oraz zagotować na wolnym ogniu.
  3. W kolejnym kroku do owoców z żelfixem dodajemy cukier. Mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Mieszankę należy gotować jeszcze około 5 minut, ciągle mieszając.
  4. Po upływie 5 minut wyłączamy palnik i mieszamy gotowy dżem do momentu zniknięcia piany.
  5. Dżem przekładamy do słoików, zakręcamy i stawiamy do góry dnem na kilka minut.
  6. Po kilku minutach można odwrócić słoiki i schować w ciemnym suchym miejscu.
  7. Dla pewności tak przygotowane słoiki można zapasteryzować wg. przepisu powyżej. Nie jest to jednak konieczne.

Naleśniki z dżemem — śniadanie mistrzów!

Tak przygotowane dżemy posłużą idealnie do przyrządzenia różnego rodzaju dań oraz deserów. Ciekawą propozycją na zimowe poranki będą naleśniki z dżemem własnej, domowej produkcji. Poniżej polecany przepis na naleśniki z dżemem o smaku czereśni!

Składniki na 10 sztuk:

  • 225 g mąki,
  • 150 ml wody gazowanej,
  • 200 ml mleka,
  • 2 jajka,
  • 2 łyżki dowolnego tłuszczu,
  • Szczypta soli.

Sposób przygotowania:

  1. Wszystkie składniki należy dokładnie połączyć w misce i odstawić na około 20 minut.
  2. Po upływie 20 minut przygotowaną masę można, lekko rozcieńczyć dolewając wody.
  3. Rozgrzewamy patelnie. Do smażenia naleśników nie ma potrzeby używania tłuszczu, gdyż znajduje się on w cieście.
  4. Po usmażeniu naleśników smarujemy je domowym dżemem.
  5. Delektujemy się smakiem lata na talerzu.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.