Rekuperacja – korzyści, koszty, oszczędności

Stale rosnące ceny ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób szuka alternatywnych, a co za tym idzie tańszych opcji ogrzewania. Nie ma w tym nic dziwnego- nikt chyba przecież nie lubi płacić wysokich rachunków. Nie każdy jednak wie, jakie są sposoby na zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, w jaki sposób można skutecznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Właściwa wentylacja to klucz do sukcesu

Dlaczego? Ponieważ najnowsze metody wentylacyjne pozwalają na odzyskanie sporej części energii cieplnej z powietrza. Metoda ta nazywa się rekuperacją i jest ona przeprowadzana między innymi w dużej mierze przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego rekuperatorem. Odpowiednio zamontowana instalacja rekuperacyjna pozwala na zmniejszenie strat cieplnych nawet o 90 procent, a to z kolei może realnie przełożyć się na wysokość rachunków. Najbardziej jednak optymalnym wariantem jest połączenie naszej instalacji rekuperacyjnej z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu wydatki na jej utrzymanie w zasadzie są zerowe (z wyjątkiem napraw, oraz okresowych przeglądów), ponieważ rekuperator zasilany jest energią elektryczną. Do zalet tego typu rozwiązania możemy również zaliczyć:

  1. Rekuperacja oprócz odzyskiwania ciepła zapewnia również filtrowanie powietrza, co szczególnie ważne może być dla alergików.
  2. Doskonale wręcz nadaje się do domów zbudowanych w stylu energooszczędnym.
  3. Z powodzeniem może być ona stosowana

Jakie są koszty montażu instalacji rekuperacyjnej?

Jeżeli chodzi o koszty montażu tego typu instalacji, to nie można jasno określić cennika, ponieważ wpływ na ceny mają takie czynniki jak chociażby

  • cena podzespołów- należy pamiętać, że najtańsze części mogą być kiepskiej jakość,
  • wielkości samej instalacji oraz jej typu,
  • robocizny.

Dlatego też warto zlecić całość profesjonalnej firmie, która sporządzi projekt w taki sposób, aby koszty były maksymalnie zoptymalizowane. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych, a co za tym idzie kosztownych wydatków. Często okazuje się również, że przy okazji montażu instalacji rekuperacyjnej, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych remontów, ponieważ na przykład okazuje się, że okna są nieszczelna, a co za tym idzie, powstają dodatkowe straty cieplne. Dlatego też warto zaplanować montaż instalacji już w momencie budowy na przykład naszego domu lub też w przy okazji poważniejszego remontu. Co ciekawe, obecnie można liczyć na różnego rodzaju dofinansowania zakupu oraz montażu instalacji rekuperacyjnych, jak choćby w ramach rządowego programu czyste powietrze. Pamiętajmy jednak, że fundusze przeznaczone na dofinansowanie zakupu instalacji rekuperacyjnej są ograniczone, i tak naprawdę im szybciej złożymy wniosek o dofinansowanie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że otrzymamy pieniądze. Co ciekawe, wiele profesjonalnych firm zajmujących się montażem, oraz projektowaniem tego typu instalacji bardzo często oferują pomoc w sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji potrzebnej do uzyskania dofinansowania.

Podsumowanie

Rekuperacja może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeżeli zależy nam na realnych oszczędnościach na ogrzewaniu. Aby jednak tak się stało, instalacja oraz projekty muszą być sporządzone w sposób profesjonalny. W przeciwnym razie w najlepszym wypadku instalacja nie będzie w pełni odzyskiwała energii, a z kolei w skrajnych przypadkach może ona spowodować różnego rodzaju kosztowne w naprawie awarie. A przecież w montażu tego typu urządzeń nie chodzi o dodatkowe wydatki.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.