Rodzaje materaców do spania

Artykuł sponsorowany.

Materac do spania to jedna z najważniejszych rzeczy, na jaką zwracamy uwagę przy wyborze łóżka. To od niego w dużej mierze zależy jakość snu i samopoczucie po przebudzeniu. Aby zapewniał nam pełen komfort, powinien być dobrany indywidualnie. Z tego powodu warto dokładnie znać rodzaje materaców, zarówno jeśli chodzi o stopień twardości, jak i technologię wykonania. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje materaców do spania.

Jaką funkcję pełni materac do spania?

Przed omówieniem najważniejszych rodzajów materaców, warto dokładnie przyjrzeć się ich podstawowej funkcji. O to, jakie jest znaczenie materaca dla zdrowego snu, zapytaliśmy eksperta z firmy MK Foam, zajmującej się sprzedażą materaców i łóżek.

Człowiek 1/3 życia spędza w łóżku. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zajmował tam właściwą pozycję, ponieważ ma to kluczowe znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia. Najważniejszą funkcją dobrego materaca jest zapewnia podparcie dla kręgosłupa. W pozycji do spania powinien się on znajdować w stabilnej, prostej linii. Dzięki temu ograniczymy ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych, a sen stanie się źródłem wypoczynku, wyjaśnia nasz rozmówca.

Wszystko to sprawia, że przed zakupem warto poznać najważniejsze parametry materaców, aby wybrać taki, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Twardość materaca

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie materaca jest jego twardość. Najczęściej sprawdzamy to w praktyce i wybieramy produkt, który zapewnia nam największy komfort. Czasami może się jednak zdarzyć, że krótka chwila na materacu nie wystarczy i po przyjściu do domu może okazać się, że jest on niewygodny. Są także sytuacje, kiedy nie możemy go wypróbować w praktyce, ponieważ zakupy robimy przez Internet. W rozwiązaniu tego problemu z pewnością pomoże znajomość stopni twardości materaców:

  • H1 przeznaczony jest dla osób ważących do 60 kg,
  • H2 będzie optymalnym wyborem przy wadze 60-80 kg,
  • H3 sprawdzi się u osób ważących 80-100 kg,
  • H4 przystosowany jest dla ważących ponad 100 kg.

Pierwszym krokiem przy zakupie materaca jest zatem określenie swojej wagi i dobranie odpowiadającego jej produktu. Oprócz tego trzeba także podjąć decyzję dotyczącą rodzaju wypełnienia. Do wyboru mamy materace piankowe, kieszonkowe i lateksowe.

Materace piankowe

Materace piankowe to jeden z najpopularniejszych produktów tego typu. Mogą być one wykonane z materiałów różnego typu, a także różnić się od siebie ilością warstw, rodzajem tkaniny czy też dodatkowymi właściwościami. Kiedyś były to głównie pianki poliuretanowe, dzisiaj natomiast mamy do czynienia głównie z piankami wysokoelastycznymi, które doskonale dopasowują się do kształtu ciała, a po wstaniu szybko wracają do stanu wyjściowego. Ponadto posiadają one otwarte komórki, które dobrze oddychają, zapewniając właściwy poziom wentylacji. Ich niebywałą zaletą jest także lekkość, dzięki czemu zalecane przez producentów przewracanie na drugą stronę nie wymaga większego wysiłku ze strony użytkownika. Trzeba pamiętać jednak o tym, aby przed zakupem zwrócić uwagę na kilka czynników. Istotne jest, czy pianka posiada niezbędne atesty, jak np. atest EKO-1, który informuje o tym, że jest dopuszczona do użytku przez niemowlaki. Bardzo ważna jest także gramatura – im cięższa pianka, tym większy komfort snu i dłuższa żywotność. Jeśli wybierzemy materac od sprawdzonego producenta wykonany z nowoczesnego materiału, będziemy mieć pewność, że posłuży nam przez długie lata i będzie charakteryzował się dobrymi właściwościami.

Materace kieszonkowe

Materace kieszonkowe nazywana również woreczkowymi wykonane są ze sprężyn kieszeniowych połączonych ze sobą cienkim workiem tkaninowym. Nie ma w nich tradycyjnych drutów, zamiast tego wyposażone są natomiast w mnóstwo sprężyn, z których każda pracuje osobno. Dzięki temu zapewniają one bardzo dużo punktów podparcia dla kręgosłupa. Im więcej punktów podparcia, tym mniej ucisków na naczynia krwionośne, a tym samym lepsze krążenie i mniejsze ryzyko drętwienia kończyn. Wszystko to sprawia, że wstajemy wypoczęci i nie towarzyszą nam dolegliwości bólowe, wynikające z niewłaściwej pozycji spania. Ponadto oddzielna praca sprężyn skutkuje tym, że materac jest cichszy.

Przy wyborze materaca kieszonkowego trzeba zwrócić uwagę na obłożenie sprężyn. Może być ono wykonane z pianki wysokoelastycznej, pianki lateksoidalnej, różnego rodzaju lateksów sztucznych, a także z lateksu naturalnego Talalay.

Materace lateksowe

Materace lateksowe mogą być wykonane z różnych materiałów tego typu. Na rynku można się spotkać z lateksami sztucznymi, a także takimi, które łączą w sobie syntetyk z naturalnymi wulkanizatorami. Najwyższą klasę produktów stanowią jednak lateksy, które są w pełni naturalne. Doskonałym przykładem jest lateks Talalay. Wykonany jest on z naturalnego wulkanizowanego mleczka z drzewa kauczukowego wymrażanego w -30 stopniach. Dzięki temu posiada doskonałe właściwości antygrzybicze i antybakteryjne. Charakteryzują go komórki o doskonałym stopniu otwarcia, co sprawia, że dobrze oddycha i odprowadza wilgoć. Do tego dopasowuje się do kształtu ciała, co przekłada się na pełen komfort snu. Wśród materaców Talalay znajdują się różnorodne produkty – są wśród nich m.in. materace dla dwojga przeznaczone dla dwóch osób o znacznej różnicy wagowej lub niejednakowych potrzebach w kwestii twardości, a także specjalne materace dla sportowców, które wspomagają wypoczynek i regenerację, a także mogą łagodzić dolegliwości bólowe.

Podsumowując, przed wyborem materaca do spania warto dokładnie poznać rodzaje tych produktów i określić swoje potrzeby. Materac dobrany indywidualnie z pewnością zapewni nam komfort snu i będzie doskonałym wyborem na lata. Trzeba pamiętać jednak o tym, że aby skorzystać ze wszystkich właściwości, należy dobrać odpowiedni stelaż współpracujący z materacem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.