Rola i znaczenie instalacji odgromowych

Ostro zakończone metalowe elementy, które wystają poza bryłę budynku, mogą być źródłem wyładowań elektrycznych. Właśnie dlatego korzysta się z instalacji odgromowych. Ich zadaniem jest ochrona obiektów mieszkalnych i mieszkańców przed porażeniem pioruna. W jaki sposób działają takie zwody naturalne lub sztuczne? I dlaczego warto w nie inwestować, niezależnie od typu obiektu?

Zagrożenie piorunami

Uderzenie pioruna w budynek grozi wieloma konsekwencjami. Przede wszystkim, trzeba mieć na uwadze, że w momencie uderzenia wyzwala się gigantyczna energia. Grzmot uderzający w ziemię sprawia, że temperatura w kanale przewodzenia wywołuje nawet topnienie krzemionki w glebie.

Jeśli energia skumuluje się na budynku, może dojść nie tylko do uszkodzenia dachów czy murów, ale także do tragicznego w skutkach pożaru. Poza tym w ten sposób awarii ulegają kosztowne sprzęty AGD i RTV.

Właśnie dlatego, chcąc uniknąć wielu niebezpieczeństw, właściciele budynków decydują się na zamontowanie instalacji odgromowej. Piorunochron to niemal obowiązkowy element wyposażenia na zewnątrz domów ulokowanych w oddaleniu od zabudowań.

Zasada działania instalacji odgromowej

Instalacja odgromowa umożliwia jak najszybsze odprowadzenie energii przekazywanej z pioruna do ziemi. Chodzi o to, by bezpiecznie i w sposób kontrolowany wyrównać różnicę potencjałów między chmurami a ziemią.

Jak to dokładnie działa? Instalacja odgromowa składa się z sieci przewodów wykonanych ze stali ocynkowanej, nierdzewnej, miedzi i stopu aluminium. To tak zwane zwody pionowe i poziome.  Ich zadaniem jest przejmowanie prądów w momencie uderzenia pioruna.

Prąd płynie ze zwodów do przewodów odprowadzających, a następnie – za ich sprawą –  przechodzi do uziomów, które rozpraszają energię z pioruna. Muszą być one oddalone od budynku o minimum metr.

Czy montowanie instalacji odgromowej jest obowiązkowe?

Prawo wyraźnie mówi o tym, że obiekty niższe niż 15 metrów i mające poniżej 500 metrów sześciennych kubatury, nie muszą mieć montowanej instalacji odgromowej. Jednak obowiązek to nie to samo, co potrzeba. Nawet jeśli budynek jest mniejszy, i tak warto zamontować taką instalację.

Ważne jest jednak to, by takie zlecenia były wykonywane przez specjalistów, na przykład z wrocławskiej firmy instalacyjnej El-Fort. To przedsiębiorstwo ma ogromne doświadczenie w kompleksowej realizacji instalacji elektrycznych.

Zamawiając usługę wykonania instalacji odgromowej u takich ekspertów, masz pewność, że będzie ona zrealizowana zgodnie z obowiązującymi normami.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.