Rynny prostokątne – sprawdzona alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Artykuł sponsorowany.

System rynnowy składający się z rynien i rur spustowych ma jeden cel: transport wody deszczowej – najpierw do rury spustowej, a potem do gruntu. Obok rynien półokrągłych (tradycyjnych) rynny kwadratowe są coraz częściej wybieranym elementem orynnowania.

Orynnowanie – poza nadrzędną funkcją praktyczną – pełni także funkcję estetyczną. Stanowi dość istotny (bo zazwyczaj widoczny) element wykończenia budynku. Coraz większa liczba inwestorów, a także ludzi budujących domy na własny użytek, decyduje się na rynny prostokątne. Dość istotnym czynnikiem powodującym takim wybór są właśnie względy estetyczne. Jednak nie tylko z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej zaletom rynien prostokątnych.

Rynny prostokątne – materiał wykonania

Rynny prostokątne – podobnie jak rynny półokrągłe – to różne sprawdzone w swojej funkcjonalności materiały. Kwadratowe  rynny i rury spustowe stanowiące orynnowanie mogą być wykonane z kompozycji tytan-cynk. Takie ocynkowane rynny, które charakteryzują się dużą gładkością, są  wybierane ze względów estetycznych oraz dlatego, że ich trwałość to ok. 90 lat. Równie często są też instalowane rynny z blachy stalowej ocynkowanej bez dodatku tytanu. Nowoczesne rynny tego typu najlepszych producentów, jak na przykład rynny prostokątne Galeco mają cztery warstwy ochronne zabezpieczające przed wpływem czynników zewnętrznych. Nieco tańsze, ale atrakcyjne wizualnie i odporne na warunki atmosferyczne, są rynny wykonane z aluminium.  Popularne ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne są także rynny metalowe – do ich wad należy zaś zaliczyć można duży ciężar, który nieco utrudnia ich montaż. Najtrwalsze, niestety  i najdroższe, są rynny z blachy miedzianej. Ich plusem jest to, że nie trzeba przeprowadzać ich konserwacji, jednak z czasem pokrywają się zieloną patyną. Takie rynny są montowane w stylowych willach o starodawnym designie.

Zalety rynny prostokątnej

Rynny kwadratowe (rynny prostokątne) to – jak wcześniej wspomniano – szeroki wybór materiałów (wśród nich jedynie rzadko produkuje się rynny PVC; w przypadku rynien o kształcie półokrągłym PVC wykorzystuje się częściej). Drugą cechą jest wysoka estetyka. Rynny o kanciastych kształtach po prostu idealnie chowają się pod okapem. Bardzo pozytywnie wpływa to na bryłę budynku – jej kształt nie zostaje zaburzony. Dlatego też takie rynny są wykorzystywane w budynkach zaprojektowanych w modnym ostatnio stylu minimalistycznym, czyli o prostej bryle. Rynny prostokątne są produkowane w standardowych długościach i zawsze jest możliwość ich przycięcia.

Rynna prostokątna to dobra i opłacalna inwestycja dla wszystkich tych, którym zależy na funkcjonalności orynnowania oraz na jego estetyce.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.