Stół do bilarda – zbędny gadżet czy praktyczny dodatek do wnętrz?

Gra w bilard należy do interesujących form spędzania czasu. Stoły do niej można znaleźć w wielu pubach czy salonach gier. Coraz częściej też tego rodzaju sprzęt trafia do prywatnych domów. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad zakupem, upewnij się, że nie wyrzucasz pieniędzy w błoto. Profesjonalne stoły do bilarda pozwolą Ci na wiele godzin interesującej rozrywki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając taki sprzęt do domu.

Rozmiary pomieszczenia i stołu, które pozwolą na wygodną grę

Sam stół do bilarda do małych nie należy. Najczęściej można spotkać trzy wymiary: siedmio-, ośmio- i dziewięciostopowe. W przeliczeniu na centymetry to kolejno: 129 na 228 cm, 142 na 154 zł cm oraz 157 na 284 cm. Wybierając do swojego domu tego rodzaju sprzęt, musisz jednak wziąć pod uwagę rozmiar pola gry. A to jest znacznie większe, aby umożliwiało swobodne posługiwanie się kijem. Jakiej przestrzeni potrzebujesz, by wygodnie zagrać?

– stół siedmiostopowy (7 FT): 419 na 518 cm

– stół ośmiostopowy (8 FT): 432 na 544 cm

– stół dziewięciostopowy (9 FT): 447 na 574 cm

Jest to absolutne minimum, dlatego warto dodać jeszcze więcej, by mieć pewność, że każdy ruch zostanie wykonany bez ograniczeń.

Stół do bilarda z blatem nakrywającym

Nie da się ukryć, że posiadanie stołu bilardowego w domu to wyznacznik luksusu. Z jednej strony potrzebujesz bowiem miejsca, by go ustawić. Z drugiej jednak nie oznacza to, że tracisz cenne pomieszczenie. Wyobraź sobie, że taki sprzęt postawisz w swoim salonie, albo w jadalni. W miejscach tych zazwyczaj znajduje się już użyteczny stół. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić go na stół do bilarda z blatem nakrywającym. Dzięki temu prostemu elementowi nie musisz tracić miejsca ani kupować dodatkowego stołu. Zyskujesz bowiem przestrzeń dla 12 osób. Płyta składa się z laminatu, podzielonego na trzy części, aby łatwiej go było zdejmować. W czasie gry można je wygodnie podwiesić pod stołem, w specjalnej metalowej kieszeni. To doskonałe rozwiązanie umożliwia Ci pełne wykorzystanie stabilnego i solidnego mebla.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze stołu do bilarda?

– Jeśli chcesz przeprowadzać profesjonalne rozgrywki w swoim domu, wybierz stół, który jest zgodny z wytycznymi Europejskiej Federacji Bilardowej. Takie wymogi spełnia np. stół Scorpione w rozmiarze 6ft, który znajdziesz w sklepie meblowym Kler.

– Stół powinien składać się jednoczęściowej płyty do gry, która będzie stabilna i trwała. Taka zapewni bowiem liniowość gry przez wiele lat. Może być ona wykonana z drewna lub kamienia.

– Materiał pokrywający to grube lub cienkie sukno, np. belgijskiej marki Simonis, która znana jest na całym świecie. A to dlatego, że używa się jej w profesjonalnych turniejach. Gwarantuje ona szybkość toczenia i precyzję. Jeśli jednak dopiero zaczynasz i uczysz się grać, grubsze sukno zapewni Ci wolniejsze ruchy bil.

– Stół powinien być podzielony na równe części i odpowiednio oznaczony.

– Możliwość regulacji poziomu, w stopach oraz pod płytą nośną.

– Kauczukowe bandy, obite suknem, które nie zniekształcają ruchów bili oraz gumowe łuzy i elastyczne kieszenie.

Podsumowując, stół do bilarda nie musi być wcale zbędną zachcianką. Jeśli umiejętnie go umiejscowisz, stanie się niezbędnym elementem wyposażenia. Dzięki praktycznym rozwiązaniom nie masz konieczności rezygnować ze swojego hobby.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.