Świetlówki LED i tradycyjne – wady i zalety obu rozwiązań

Jak wybierasz świetlówki do swojego domu? Analizujesz wady i zalety tradycyjnych oraz ledowych modeli czy po prostu decydujesz się na to, co znajdziesz w najbliższym sklepie? Jeśli do tej pory działałeś automatycznie, sprawdź nasze zestawienie. Być może dzięki niemu zmienisz zdanie i następnym razem poszukasz świetlówek, które bardziej odpowiadają Twoim wymaganiom.

Świetlówki LED  – zalety

Świetlówki LED to coraz bardziej naturalny wybór dla wielu osób. Dlaczego? Wpływ na to mają ich liczne zalety. Przede wszystkim świetlówki LED zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Jeśli więc szukasz źródła światła do pomieszczenia, które oświetlasz często i przez wiele godzin (np. salonu), ledowe świetlówki pozwolą Ci znacznie zaoszczędzić!

Drugą istotną zaletą świetlówki LED jest jej dłuższy czas pracy. Jeśli do tej pory korzystałeś głównie ze świetlówek starego typu, a konieczność ich częstej wymiany była dla Ciebie prawdziwą zmorą, zaopatrz się w wersję ledową. Pamiętaj jedynie, że dłuższą żywotność świetlówki LED zauważysz w pomieszczeniach, w których będzie ona włączona przez dłuższy czas. Częste włączanie i wyłączanie świetlówek sprawia, że ich eksploatacja postępuje szybciej.

Świetlówki LED wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne. W związku z tym, nie musisz ograniczać się np. do świetlówki LED 12 v w obawie, że przy jej większej mocy zostanie uszkodzona obudowa lampy. 

Ostatnia ważna zaleta to fakt, że źródła światła LED są bardzo łatwo dostępne! Niezależnie więc od tego, czy chcesz skorzystać ze świetlówki LED 60 cm, czy potrzebne Ci np. długie świetlówki LED 120 – znajdziesz je bez większego problemu w wielu sklepach.

Najbardziej popularne rozmiary to:

  • niewielkie świetlówki LED 50 cm;
  • długie świetlówki LED 150 cm;
  • wykorzystywane w wielu aranżacjach świetlówki LED 90 cm lub świetlówki 60 cm.

Jakie są wady LED? Świetlówki pod lupą!

Czy świetlówki LED mają jakieś wady? Tak jak każde rozwiązanie, również i to nie jest idealne. Świetlówki ledowe są znacznie droższe od tradycyjnych. Choć w dłuższej perspektywie czasu inwestycja w nie na pewno Ci się zwróci, początkowo będziesz musiał wyłożyć większą kwotę.

Światło świetlówek LED postrzegane bywa jako mniej naturalne i bardziej męczące dla wzroku niż emitowane przez świetlówki tradycyjne. Dlatego też zaleca się, aby ledowe świetlówki wybierać bardziej starannie. Modele lepszej jakości, produkowane przez wyspecjalizowane firmy, nie wywołują negatywnych efektów.

Zalety tradycyjnych świetlówek

Świetlówki tradycyjne to rozwiązanie, które wciąż ma spore grono zwolenników. Dlaczego? Ich światło jest naturalne, nie przekłamuje barw znajdujących się w otoczeniu przedmiotów. Co więcej, świetlówka tradycyjna świeci stałym strumieniem światła, a także nadaje się do łączenia ze ściemniaczami. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli planujesz oświetlenie sypialni lub pokoju młodszego dziecka.

Tradycyjne świetlówki są wreszcie odporne na działanie wysokich oraz niskich temperatur. Można wykorzystywać je więc zarówno w piekarnikach, jak i np. lodówkach.

Ważnym aspektem wyboru świetlówki starego typu jest wreszcie jej cena. Tradycje rozwiązanie wciąż jest tańsze niż świetlówki LED (kolorowe i emitujące naturalne światło).

Świetlówki starego typu (tradycyjne) – wady

Pomimo wielu zalet, świetlówki tradycyjne mają także szereg wad. Przede wszystkim należą do nich niska żywotność (do 1000 godzin) i mała wydajność. Sprawia to, że tego typu świetlówki będziesz musiał częściej wymieniać – a w konsekwencji zapłacisz więcej niż wówczas gdy wybierzesz dobrej jakości świetlówkę ledową.

Co więcej, żarówki tradycyjne pobierają bardzo dużo energii. Warto przy tym zaznaczyć, że jedynie 5% z niej wykorzystywanych jest do emisji światła. Reszta energii to ciepło wytwarzane przez samą żarówkę.

Co lepiej wybrać: świetlówki LED czy tradycyjne? Obydwa typy dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach. Znajdziesz zarówno podłużne źródła światła, jak i świetlówki okrągłe. Obydwa rozwiązania mają także swoje zalety i wady. Dobrze jest je poznać i samemu zdecydować, które lepiej sprawdzi się w Twoim domu – zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.