Szafa narożna z nadstawką – jak ją zorganizować?

Artykuł partnera.

Gdzie przechowywać rzadziej użytkowane przedmioty? W jakim miejscu ukryć sezonowe dekoracje? Można je oczywiście magazynować na dnie szafy albo upychać w garażu. By jednak zachować porządek i nie szukać potem w całym domu, warto wyznaczyć do tego osobą przestrzeń. Idealna będzie nadstawka na szafie! Czy sprawdzi się ona w przypadku mebli narożnych? A co z estetyką całości? Podpowiadamy!

Nadstawka, czyli dodatkowa przestrzeń do dyspozycji

Zazwyczaj między szafą a sufitem pozostaje jeszcze wolna przestrzeń. W takiej sytuacji górna część mebla często pełni wyłącznie funkcję… zbiornika kurzu. Raz na jakiś czas ktoś z domowników stanie na krześle, aby przetrzeć tę powierzchnię. Tymczasem można ją przecież sprytnie zagospodarować! Miejsce to znakomicie nada się na:

  • używane tylko w danym sezonie akcesoria sportowe (badminton, łyżwy, rękawice narciarskie itd.),
  • ozdoby świąteczne,
  • obuwie, które aktualnie nie jest noszone,
  • walizki podróżne,
  • zapasowe koce,
  • nietrafione prezenty.

Jeśli zdecydujesz się na szafę z nadstawką zamykaną, możesz tam schować niemal dowolne przedmioty. W wersji otwartej niech to będzie z kolei coś, co z daleka dobrze się prezentuje – czyli np. drobiazgi w pudłach.

Praktyczność i wygoda na co dzień

Zainwestowanie w dodatkową nadstawkę pomoże Ci utrzymać w domu porządek. Skończy się problem z upychaniem na dno szaf przedmiotów, o których potem się zapomina. Gdy w Twym domu stanie szafa narożna z nadstawką – każda z jej części niechaj służy do przechowywania innych rzeczy. Przykładowo – dzielony między przedpokój a salon mebel może stać się garderobą i kredensem w jednym. A u góry w nadstawce wylądują np.:

  • torby i buty – w części korytarzowej,
  • rzadziej czytane książki, planszówki – w strefie dziennej.

W ten sposób szafa narożna zewnętrzna stanie się sięgającą sufitu ścianką działową, wyznaczającą poszczególne strefy w domu.

Kwestie estetyczne: nadstawka otwarta czy zamknięta?

Decydując się na zabudowanie sięgające sufitu, trzeba wybrać jego formę. Czy nadstawka ma być po prostu dodatkową, zamykaną szafką na górze? Czy też wolisz wersję otwartą – bez drzwiczek? Może to być również samo rusztowanie, które np. zabezpieczy przed zsuwaniem się rzeczy. Pamiętaj jednak, że wówczas trzeba będzie częściej tam zaglądać, aby zetrzeć kurz.

W każdym przypadku nadstawkę na szafie narożnej da się zaprojektować tak, aby była spójna z resztą mebla. Elementy dobudówki do szafy loftowej – o ciemnych profilach – także powinny uwzględniać takie elementy. Klasyczny mebel może natomiast zostać nadbudowany nadstawką z identycznymi frontami, jakie są wbudowane w drzwi szafy. Wykorzystanie w taki sposób przestrzeni pod samym sufitem to świetna alternatywa dla klasycznego pawlacza.

Jeżeli chcesz optymalnie zagospodarować przestrzeń, warto postawić na szafy z nadstawkami. Oczywiście najlepiej, by zostały one wykonane na wymiar. Wówczas idealnie wypełnią ewentualne wnęki lub staną się funkcjonalnymi ścianami działowymi. Komandor.pl od lat produkuje takie meble – a teraz pozwala Ci również je osobiście zaprojektować. Na stronie producenta znajdziesz aplikację, w której samodzielnie stworzysz potrzebny Ci mebel. Polecamy!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.