Szynka wieprzowa – przepisy na pyszne dania z szynki

Szynka to wyrób garmażeryjny pozyskiwany z tuszy wieprzowej (termin ten dotyczy świni lub dzika). W sklepach najczęściej spotykamy ją w dwóch opcjach: z kością lub bez. Mięso należy przechowywać w lodówce bądź zamrażalce.

Jak wygląda dobre, świeże mięso z szynki?

Wszelkiego rodzaju mięsa najlepiej kupować u zaufanego rzeźnika. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, to pozostają nam zakupy w sklepie osiedlowym czy supermarkecie. W takiej sytuacji musimy wiedzieć, jak wygląda świeże mięso.
Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kolor nie tylko mięsa, ale też tłuszczu.

Dopuszczalna barwa mięsa to od różowego do czerwonego, czasami mogą pojawić się przebarwienia. Powinniśmy unikać szynki, która jest szarawa, choć czasami jest to skutek mrożenia. W takim wypadku możemy być pewni, że mięso jest nieświeże. Kolor tłuszczu także ma znaczenie. Według wytycznych powinien on być biały, z ewentualną domieszką różu czy odcieniu kremowego.

Surowa szynka wieprzowa. Czy dobrze wpływa na naszą dietę? Jakie sa sprawdzone szynka wieprzowa przepisy?

Surowa szynka wieprzowa, jak wiele innych mięs, dostarcza do naszych organizmów mnóstwo białka, które wspomaga pracę mięśni.  Białko jest szczególnie ważne, kiedy się odchudzamy czy intensywnie uprawiamy jakiś sport. Jednak surowa szynka zawiera także wiele tłuszczów nasyconych. Spożywanie ich w dużych ilościach powoduje, że w naszym organizmie odkłada się zbędny tłuszcz. Co prawda, surowa szynka jest bardzo sycącym pożywieniem i zaspokaja nasz głód na dłuższy czas. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy spożywać ją w nadmiarze.

Wartość kaloryczna szynki

Szynka wieprzowa przepis, jak każdy inny produkt spożywczy, zawiera składniki, które wpływają na kalorie przez nas zjadane.
100 gram surowej szynki to 180 kalorii, czyli mniej więcej tyle co 6 pomidorów.  Ponadto zawiera: 4 g węglowodanów, 10 g tłuszczów i 17 g białka.

Surowa szynka jest również bogata w potas, który utrzymuje równowagę elektrolitową organizmu. Dodatkowo zawiera witaminę B6, która wspomaga procesy trawienne i spalanie tłuszczów. Niestety, szynka zawiera też wiele sodu, który powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Nadmiar jej spożycia może zwolnić metabolizm czy prowadzić do nadciśnienia tętniczego, a nawet uszkodzenia nerek.

Metody przygotowywania szynki i pyszne szynka wieprzowa przepisy

Na polskich stołach szynka spotykana jest pod różnymi postaciami. Mimo że możemy ją kupić surową, to wiele sklepów proponuje nam produkty gotowe do spożycia.

Szynka peklowana przez długi czas jest solona bądź namaczana w solance. Czasami zdarza się tak, że producenci wstrzykują mieszanki peklujące do mięsa. Dzięki takiemu przygotowaniu szynka dłużej jest świeża, a jej smak jest bardziej wyrazisty.

Choć cały czas mówimy o szynce surowej jako mięsie, to należy też wspomnieć, że pod tym mianem kryje się również pyszna wędlina. Mięso nie zostaje poddane żadnej obróbce termicznej. Natomiast przygotowywane są w procesie długiego lub krótkiego dojrzewania.

Szynka pieczona – mięso najczęściej doprawiane jest sporą ilością aromatycznych przypraw, a następnie pieczone. Poprzez takie połączenie, mięso po przygotowaniu pięknie pachnie, jest kruche i soczyste.

Szynka gotowana nazywana inaczej parzoną. Wyróżnia się tym, że jest bardziej delikatna, i słabiej doprawiona. Idealna dla dzieci, czy osób, które nie mogą jeść cięższych rzeczy.

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje szynki świetnie się sprawdzają jako wędlina bądź mięso na obiad. Z dobrze dobranymi dodatkami pięknie będą się prezentowały na świątecznym stole, z którego szybko znikną.

Obiad z szynką. Na jakie okazje wybrać szynka wieprzowa przepisy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, szynka wieprzowa sprawdza się zarówno na co dzień, jak i od święta. Jeśli jednak chcemy zaskoczyć naszych gości, to możemy to zrobić, używając jakiegoś nowego szynka wieprzowa przepis, który będzie się znacznie odróżniał od naszych poprzednich dań. Jednak tak naprawdę nie musimy za dużo kombinować. Wystarczy podać mięso z innymi dodatkami albo sosem i już potrawa będzie smakowała zupełnie inaczej. Na pewno nie popełnimy fo pa, jeśli podamy potrawę z szynki na święta, komunię czy zwykłą kolację ze znajomymi.

Jakie potrawy z szynki możemy podać na obiad?

Szynka wieprzowa na bitki
Źródło: Freepik.com

Tak naprawdę opcji mamy naprawdę sporo. Jednak wszystko zależy od naszych umiejętności kulinarnych i chęci. W internecie, czy książkach kucharskich możemy znaleźć ogrom szynka wieprzowa przepisy, od tych banalnych do tych najbardziej skomplikowanych. My przedstawimy dziś kilka receptur na obiad z szynką wieprzową.

Soczysta szynka wieprzowa pieczona

Szynka pieczona, o której wcześniej wspominaliśmy, jest idealna na kanapki, ale także może stać się głównym składnikiem naszego obiadu. Choć pieczoną szynkę wieprzową możemy kupić gotową w sklepie, to nigdy nie będzie tak samo smakowała, jak ta, którą przyrządzimy sami.

Do przygotowania szynki wieprzowej na obiad potrzebne nam będą:

  • 1,5 kg wieprzowej szynki, dobrze, jeśli będzie miała trochę tłuszczu.
  • 1 liść laurowy,
  • 2 ziela angielskie,
  • 2 kulki jałowca,
  • pól łyżeczki gorczycy.

Przyprawy:

  • 3 ząbki czosnku,
  • 1 łyżka majeranku,
  • po jednej łyżeczce wędzonej i słodkiej papryki,
  • 1 łyżeczka pieprzu ziołowego,
  • 3/4 łyżeczki soli,
  • 1 łyżka suszonej cebuli,
  • 0,5 łyżeczki czarnego pieprzu.

Tak przygotowani możemy zająć się mięsem.

Działamy!

Przede wszystkim myjemy mięso i je osuszamy, choć coraz więcej sklepów oferuje mycie, to lepiej ten zabieg wykonać ponownie w domu.

Wszystkie przyprawy ucieramy w moździerzu, następnie nacieramy nimi umytą i wysuszoną szynkę. Można przy tym użyć trochę siły, tak aby, jak najwięcej aromatów dotarło do wnętrza mięsa. W kolejnym kroku zawijamy mięso (możemy użyć folii aluminiowej) i pozostawiamy na noc w lodówce.

Kolejnego dnia nastawiamy piekarnik na 220 stopni. W czasie, gdy on będzie się nagrzewał, my bierzemy naczynie żaroodporne, na dno którego kładziemy liście laurowe, ziele angielskie, gorczycę i jałowiec. Ponadto wlewamy pół szklanki gorącej wody. Do naczynia należy włożyć także metalową podstawkę (można ją kupić w prawie każdym sklepie z wyposażeniem kuchennym). Przed włożeniem mięsa, nacinamy je od strony z tłuszczykiem.

Gdy to zrobimy, układamy szynkę wieprzową na podstawce, zamykamy naczynie żaroodporne i tak przygotowaną potrawę wkładamy do nagrzanego piekarnika. Po 20 minutach pieczenia zmniejszamy temperaturę do 160 stopni i pieczemy przez 1,5 godziny. Tak przygotowaną pieczeń możemy podawać z ziemniakami, kopytkami, czy wybranymi dodatkami.
Skomplikowane? Nie. To był pierwszy przykład obiadu z szynką, teraz poprzeczkę postawimy trochę wyżej.

Bitki wieprzowe z przepisu Magdy Gessler

Tak, teraz się przekonamy czy poradzimy sobie z przygotowaniem bitek wieprzowych, które proponuje nam królowa polskiej kuchni – Magda Gessler. Nie ma się jednak co bać. Jeśli będziemy postępować zgodnie z przepisem, to nasze bitki z szynki wyjdą doskonale.

Będziemy potrzebować:

  • 0,5 kg szynki wieprzowej,
  • zioła prowansalskie,
  • olej,
  • sól, pieprz,
  • 1/3 szklanki mąki,
  • 3 ząbki czosnku,
  • kilka liści laurowych,
  • parę ziarenek pieprzu kolorowego,
  • kilka ziarenek ziela angielskiego.

Możemy teraz zacząć przygotowywać bitki.

Oczywiście najpierw myjemy i osuszamy mięso, które następnie kroimy w cienkie plastry. W każdy kawałek wcieramy zioła prowansalskie, pieprz i sól. Aby bitki wieprzowe były odpowiednio doprawione, musimy je zostawić na minimum godzinę w lodówce, jednak najlepiej, aby pozostały w niej całą noc.

Następnym krokiem jest obtoczenie plastrów mięsa w mące i podsmażeniu ich na niewielkiej ilości oleju po obu stronach przez kilka minut. Tak przygotowane bitki przekładamy do garnka i dolewamy 600 ml wody. Mięso doprawiamy drobno posiekanym czosnkiem, zielem angielski, pieprzem, a także liściem laurowym. Następnie przykrywamy garnek i całość dusimy na małym ogniu, do czasu aż mięso zrobi się kruche. Jeśli bitki nadal będą twarde, a woda zacznie się zbytnio wygotowywać, to możemy trochę jej dolać.

Tak przygotowane bitki wieprzowe możemy podawać z ziemniakami, kopytkami, czy chociażby kluskami śląskimi.  Można je także podać z dowolną surówką. Bardzo dobrze do bitek z szynki pasują buraczki z chrzanem.

Gulasz z szynki wieprzowej

Skoro już umiemy przygotowywać bitki wieprzowe z przepisu Magdy Gessler, to pora poznać przepis na gulasz kolejnej kulinarnej sławy telewizji, którą  jest Karol Okrasa.

Potrzebować będziemy:

1 kg szynki wieprzowej,

  • 3 łyżki mąki,
  • 2 cebule,
  • dwa ząbki czosnku,
  • 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego,
  • 700 gram ziemniaków,
  • 1 kg pieczarek,
  • cytryna,
  • 1 łyżeczka miodu,
  • 2 gałązki rozmarynu,
  • świeża mięta,
  • 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego,
  • 1 łyżeczka ostrej, mielonej papryki,
  • sól i pieprz,
  • olej,
  • pergamin.

Zaczynamy gotowanie

Jak zawsze przygotowania zaczynamy od umycia i osuszenia mięsa. Następnie kroimy je w grubą kostkę. Doprawiamy solą i pieprzem oraz obtaczamy w mące. Potem rozgrzewamy patelnię, na którą lejemy olej i wrzucamy mięso, do złotego koloru. Gdy już to zrobimy, przekładamy szynkę do garnka, najlepiej żeliwnego.

Nie wylewamy tłuszczu, na którym smażyliśmy mięso. Na tej samej patelni podsmażamy drobno posiekany czosnek i cebulę, pokrojoną w kostkę (jeśli jest za mało oleju, to można dolać odrobinę).  Dodajemy koncentrat pomidorowy. Doprawiamy kminem i ostrą papryką. Warzywa wraz z przyprawami przekładamy do mięsa. Abyśmy mogli cały zużyć cały aromat przypraw, to na patelnię wlewamy wodę i wszystko wlewamy do garnka z mięsem. Tak przygotowaną mieszankę dusimy pod przykryciem około 1,5 godziny.

Tak właściwie nasz obiad z szynką jest już prawie gotowy, jednak Karol Okrasa chce nam pokazać przepis a obiad w całej okazałości.

Dlatego teraz kroimy pieczarki na ćwiartki i podsmażamy je na niewielkim ogniu z dodatkiem soli i pieprzu. Gdy pieczarki będą usmażone, przekładamy je na talerz, a na tę samą patelnię wrzucamy obrane i pokrojone w cząstki ziemniaki. Podobnie, jak powyżej możemy dodać odrobinę oleju.

Następnie dodajemy po jednej gałązce rozmarynu do gulaszu i ziemniaków.
Namoczonym w wodzie pergaminem przykrywamy ziemniaki, do których wcześniej dolaliśmy odrobinę wody. Takim sposobem przeprowadzamy parowanie ziemniaków, czyli mówiąc wprost, gotujemy je na parze. Zajmie nam to około 15 minut (ziemniaki muszą być miękkie).

Już prawie kończmy. Teraz wyciągamy rozmaryn z gulaszu,a w zamian dodajemy ziemniaki i większą część pieczarek oraz wodę, którą puściły. Aby gulasz był smaczniejszy, dodajemy miód, sok z cytryny oraz posiekaną miętę. Do ewentualnej dekoracji używamy reszty pieczarek, mięty i cytryny.

Czy pieczeń, bitki z szynki, albo soczysta szynka wieprzowa to rzeczywiście skomplikowana sprawa?

Jak widzimy, nie wszystkie przepisy są bardzo trudne do wykonania. Podobnie jak w przypadku każdego głównego składnika poziom przepisu jest bardzo różnorodny. W przypadku szynki wieprzowej jest tak samo. Bez względu na to, czy będziemy przygotowywać bitki z szynki, czy może gulasz, to najlepsze przepisy będą te, które będą smakować każdemu.

Choć w naszym artykule przedstawiliśmy potrawy od najłatwiejszej do najtrudniejszej, to nie sposób nie zauważyć pewnej reguły. Im więcej składników tym trudniejszy przepis. Czy jednak najlepszy szynka wieprzowa przepis będzie ten, w który musimy włożyć masę składników i pracy?

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.