Tomograf weterynaryjny i jego zastosowanie w diagnostyce różnego rodzaju chorób

Diagnostyka obrazowa odgrywa niesamowicie ważną rolę nie tylko w klasycznej medycynie, ale także w weterynarii. To właśnie dzięki zdjęciom RTG, tomografii komputerowej bądź badaniom USG – lekarz weterynarz jest w stanie skutecznie diagnozować różnego typu schorzenia, choroby bądź urazy u naszych zwierzęcych pupili. Co ciekawe, o ile w naszym miastach mamy dostęp do sporej ilości RTG weterynaryjnych, o tyle tomografów weterynaryjnych wciąż jest niewiele, co oznacza, że jeśli nasz zwierzak ma zdrowotne problemu wymagające tego rodzaju diagnostyki, jesteśmy zmuszeni pojechać z nim do większego miasta. Dlaczego jest taki problem z dostępnością do tomografu weterynaryjnego?

Weterynaryjna pracownia radiologiczna

Pracownie RTG, bez względu na to, czy oferują one usługi tomografii weterynaryjnej, czy też funkcjonują dla potrzeb ludzi – muszą spełniać szereg postawionych im wymogów. Jest to wynik przede wszystkim tego, że nadmierna ekspozycja ludzkiego organizmu na szkodliwe dla niego promieniowanie jonizujące nie jest wskazana. Oczywiście, wykonanie TK czy zdjęcia rentgenowskiego raz na jakiś czas lub raz w życiu nie jest absolutnie szkodliwe, jednak stawiane wymogi mają na celu zagwarantować pełne bezpieczeństwo pracującym w takich miejscach radiologom oraz operatorom.

Ograniczona liczba miejsc oferujących tomografię weterynaryjną wynika z tego, że muszą one spełnić szereg (niełatwych do spełnienia) wymogów. Dotyczą one przede wszystkim warunków lokalowych, w których musi być odpowiednia wentylacja, wyposażenie i powierzchnia. Co więcej weterynaryjna pracownia RTG oraz TK musi posiadać zezwolenie na działania od Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Poza tymi wymienionymi – dochodzą także nieniskie koszty zakupu urządzenia jakim jest tomograf weterynaryjny. Te wszystkie elementy i trudności, które można napotkać po drodze, przyczyniają się do faktu, że gabinetów weterynaryjnych oferujących wykonanie TK waszym pupilom jest naprawdę mało. Warto zaznaczyć, że niestety efektem małej dostępności tego typu miejsc są stosunkowo wysokie ceny badania.

Tomograf weterynaryjny

Gdzie i kiedy znajduje zastosowanie tomograf weterynaryjny?

Jak już wspomnieliśmy koszty związane z uruchomieniem pracowni RTG i TK weterynaryjnego są spore, jednak nikną one, gdy na tapet weźmiemy korzyści, jakie tego typu badania przynoszą w diagnostyce naszych pupili. Nie ulega wątpliwości – jest ona warta każdych pieniędzy. Tomografia weterynaryjna umożliwia bowiem niesamowicie dokładne zobrazowanie wszelkiego typu urazów, schorzeń, chorób zwyrodnieniowych. Dzięki niej jesteśmy w stanie zdiagnozować problemy z układem ruchu zwierzaka, problemy onkologiczne, a także neurologiczne.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.