Trwałe i mocne – jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie domu czy innej posesji musi być trwałe i mocne. Warto zatem wykonać podmurówkę, a w sytuacji, gdy znajduje się na skarpie dodatkowo zabezpieczyć. Jakie materiały się sprawdzą i jak stworzyć solidne ogrodzenie? W naszym poradniku damy Wam kilka propozycji. Bez wątpienia ogrodzenie poza swoimi walorami praktycznymi ochrony mienia i oddzielenia terenu prywatnego, ma również walory estetyczne i na nie również należy zwrócić uwagę.

Ogrodzenie z muru oporowego, czyli elek oporowych

Niewątpliwie elki oporowe kojarzone są głównie jako element podtrzymujący skarpy, czyli oporowy i przy takim zastosowaniu konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, niezależnie od tego, czy tworzą konstrukcję jednostopniową czy wielostopniową. Można z elek oporowych wykonać także ogrodzenie z fundamentem. Zatem należy zacząć od fundamentu, który powinien być tym większy, im wyższe będzie ogrodzenie. Trzeba wykopać dziurę o odpowiedniej głębokości, wysypać tłuczeń, a potem wylać betonową podstawę o grubości 20-30 cm. Elka oporowa umieszczana jest tak, by jej bok stykał się ze skarpą. Poszczególne prefabrykowane elementy doskonale do siebie pasują, a w pracy może pomóc dźwig przenoszący poszczególne elki. Na końcu powierzchnię pomiędzy elkami a skarpą wypełnia się ziemią i utwardza aż do samej góry. Elki oporowe można wykończyć dowolnym materiałem. Oczywiście ogrodzenie może być też postawione nad murem oporowym.

Ogrodzenie gabionowe krok po kroku

Ciekawym pomysłem będzie stworzenie ogrodzenia gabionowego. W tym przypadku potrzebne będą stalowe kosze konstrukcyjne, które wypełniane są materiałem sypkim, najczęściej kamieniem. Kosze gabionowe powinny być zabezpieczone przed korodowaniem, a powłoka ocynkowana musi być odpowiedniej grubości. W przypadku takiego ogrodzenia potrzebna będzie podbudowa, należy wykonać ławę fundamentową. Gdy ogrodzenie gabionowe jest długie potrzebne są także słupy pomiędzy poszczególnymi przęsłami wypełnionymi kamieniami. Można zamówić gotowe systemy stworzone od A do Z, które należy zmontować na odpowiednio przygotowanym podłożu, a następnie wypełnić wybranym materiałem. Warto podkreślić, że takie ogrodzenia gwarantują świetną izolację akustyczną i zapewniają poczucie prywatności. Oczywiście, jeśli nie chce się być za bardzo odciętym od świata, to można z boku lub z tyłu stworzyć klasyczne ogrodzenie z prętów stalowych czy też aluminiowych.

Ogrodzenie z paneli aluminiowych idealne do nowoczesnych aranżacji

Najłatwiej wykonać ogrodzenie na prefabrykowanych podmurówkach. Na początku zawsze potrzebne są prace ziemne. Konieczne może być użycie zagęszczarki. Potem należy ustalić kształt ogrodzenia, umiejscowić wsporniki początkowe i narożne. Należy odmierzyć odległość pomiędzy ustawionymi słupkami, a później podzielić ją przez długość przęsła. Należy uwzględnić słupki i dystanse w obejmach. Czasem konieczne może być zagęszczenie wsporników, jeśli ostatni panel może okazać się zbyt wąski po przycięciu. Wtedy skraca się dwa lub trzy przęsła. W przypadku betonowego cokołu i metalowych słupków należy wywiercić w nim otwór. Następnie ze słupkami łączy się przęsła za pomocą obejm. Estetyka takich ogrodzeń jest naprawdę różna, jednak bardzo dobrze sprawdzają się do nowoczesnych elewacji.

Ogrodzenie żeliwne, czyli wyrób kowalstwa artystycznego

Trwałe i solidne będzie z pewnością ogrodzenie z żeliwnymi przęsłami. W tym przypadku podmurówka jest kamienna lub ceglana. Z tego materiału mogą być wykonane także słupy. Natomiast przęsła są kute, wykonane w pracowni kowalstwa artystycznego. Mogą składać się z lekko wypukłych przęseł dodatkowo zdobionych. Złożenie takiego ogrodzenia jest trudne ze względu na to, że każde żeliwne przęsło jest bardzo ciężkie. Na takie ogrodzenie trzeba też sporo czekać, ale i solidnie za nie zapłacić. Nie jest to na pewno wybór dla każdego, ale jest to ogrodzenie solidne, a także trwałe i pasuje do dworkowego stylu elewacji i domu.

To właśnie najmocniejsze i najtrwalsze ogrodzenia. Mogą pasować zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji. Warto dobrać kolor ogrodzenia do koloru elewacji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.