Uprawa pomidorów – kiedy i jak sadzi pomidory?

Pomidory to bardzo smaczne warzywa, które chętnie uprawiamy w swoim ogrodzie. Mimo że nie jest to tak proste zadanie, jak w przypadku innych warzyw, decydujemy się na wybór tych, jakże wartościowych i pysznych, smaków natury. Pomidory bowiem potrzebują nieco innych warunków i wyjątkowej uwagi, aby plony były smaczne i obfite. Jak sadzić pomidory by rosły zdrowo i szybko? O czym trzeba bezwzględnie pamiętać? Kiedy sadzić pomidory, i od czego zależy ilość wykształconych owoców?

Sadzenie pomidorów – najważniejsze informacje na początek!

Uprawa pomidorów może odbywać się na trzy sposoby – w gruncie, tunelach foliowych oraz szklarni. W zależności od wybranej odmiany pomidora, istnieją podstawowe warunki, które trzeba spełnić, by z powodzeniem je hodować.

Gleba przepuszczalna, ciepła i zasobna w próchnicę to idealna opcja pod sadzenie pomidorów. Podłoże bowiem odgrywa kluczową rolę w rozwoju sadzonek. Konieczne jest również głębokie przekopanie gleby przed zasadzeniem pomidorów i dodatkowe wzbogacenie jej – najlepiej obornikiem lub kompostem, który można kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Sadzonki pomidorów trzeba regularne podlewać i podsypywać nawozami organicznymi, szczególnie w okresie pojawiania się pierwszych owoców. W przypadku pomidorów sprawdzają się nawozy organiczne bogate w azot, takie jak np. gnojówka z pokrzyw, która bardzo dobrze wpływa na porost, ale również późniejszy smak owoców pomidora.

Podlewanie jest bardzo ważne, jednak nie należy przesadzać z ilością dostarczanej wody, ponieważ to może wpływać na intensywność smaku pomidorów. Zapewnić trzeba również dobre nasłonecznienie, ponieważ pomidory dojrzewające w pełnym słońcu mają znacznie lepszy smak. Kwestią priorytetową jednak pozostaje przygotowanie stanowiska pod sadzenie pomidorów, czyli skonstruowanie tunelu foliowego lub szklarni, a także zaopatrzenie się w specjalne paliki, które ułatwiają sadzonkom wzrost ku górze.

Kiedy siać pomidory – dlaczego czas sadzenia ma tak wielkie znaczenie?

Początkujący ogrodnicy z pewnością mogą zastanawiać się, kiedy sadzić pomidory by im nie zaszkodzić, a potem móc cieszyć się pysznymi owocami. Pora roku, a nawet miesiąc wysiewu pomidorów, może mieć ogromne znaczenie dla ich późniejszego wzrostu i rozwoju owoców, dlatego niezmiernie ważne pozostaje zrobienie tego zgodnie ze wskazówkami odnośnie danej odmiany.

Nasiona pomidorów należy wysiać równomiernie, przykrywając je mniej więcej centymetrową warstwą ziemi. Po przykryciu ziemią trzeba delikatnie ją zwilżyć, jednak uważając przy tym by nie wlać za dużo wody. Póki nie pokażą się pierwsze kiełki pomidorów nad ziemią, w szklarni czy w tunelu foliowym, trzeba utrzymywać temperaturę w okolicach 22-25 °C.

Wilgotność i wysoka temperatura utrzymywana w podłożu, gdzie rosną pomidory jest bardzo ważna, dla dodatkowego efektu można przykryć początkowo sadzonki za pomocą folii. Trzeba jednak w takim przypadku pamiętać o codziennym wietrzeniu sadzonek, co może być uciążliwe, ale zdecydowanie warte poświecenia!

To, kiedy sadzimy pomidory zależne jest od danej odmiany, dlatego najlepiej zdobyć jak najwięcej informacji na temat rodzaju zakupionych sadzonek, by postąpić zgodnie z ich potrzebami. Sadzenie pomidorów pod postacią nasion wzorcowo powinno odbyć się w trzeciej dekadzie marca oraz pierwszej kwietnia – jednak kiedy sadzimy pomidory i ich sadzonki? Najlepiej nie wcześniej niż przed końcem maja, by uniknąć ryzyka przemarznięcia.

Uprawa pomidorów w ogródku

Pielęgnacja pomidorów – jak nie przesadzić?

Jak sadzić pomidory już wiemy, jednak jak je później pielęgnować by dały smaczne i liczne owoce? Przede wszystkim trzeba zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury ziemi oraz dostęp do słońca – pomidory doskonale rozwijają się w pełnym słońcu, które dodatkowo wspomagane przez dach szklarni da świetny efekt.

To, jak sadzić pomidory wzorcowo zależy od tego, czy mamy je w postaci nasion czy też sadzonek. Pomidory trzeba również regularnie podlewać w małej ilości, jednak woda musi być letnia – w przypadku użycia zimnej wody może dojść do porażenia systemu korzeniowego.

W zależności od tego kiedy sadzimy pomidory trzeba również zadbać o zabezpieczenie sadzonek lub nasion przed zalaniem lub nadmiernym wysuszeniem, stąd też zaleca się używanie foliowych tuneli bądź szklarni, szczególnie przy pierwszym doświadczeniu z pomidorami.

Pomidory sadzenie

Zanim wykonamy sadzenie pomidorów, ważne jest odpowiednie nawożenie gleby na stanowisku, z użyciem np.:

  • Kompostu wytworzonego we własnym zakresie, najlepiej na bazie pokrzyw.
  • Naturalnych nawozów.
  • W niektórych odmianach dobrze sprawdza się również gnojownik bydlęcy.
  • Granulat mineralny dedykowany dla pomidorów.

Istotne dla tego, jak siać pomidory pozostaje również kwestia ich umiejscowienia względem innych warzyw w ogrodzie. Pomidory bardzo nie lubią towarzystwa ziemniaków i ogórków, ponieważ mogą zarazić się tzw. zarazą ziemniaczaną, która prowadzi do obumarcia sadzonek.

Co ciekawe, pomidory dobrze czują się w towarzystwie pietruszki, dlatego warto siać ją w niedalekiej odległości od miejsca, w którym rosną pomidory. Sadzenie samo w sobie nie jest tak kłopotliwe, jednak przygotowanie gleby i zapewnienie nasłonecznienia i nawodnienia to obowiązkowe kwestie, których nie wolno ignorować.

Zbiór pomidorów – jak poznać, że są one gotowe?

Zastanawiając się kiedy sadzić pomidory, by jak najszybciej cieszyć się ich owocami, nie wolno zapominać, że najlepsza pora to marzec w przypadku nasion, i koniec maja w przypadku sadzonek.

Jednak w przypadku zbiorów dojrzałych owoców należy zwrócić szczególną uwagę na ich kolor oraz wielkość – dojrzałe pomidory powinny być wzorcowo duże, jędrne i mieć jednolity kolor, np. żółty lub czerwony w zależności od odmiany.

Jeżeli dany owoc jedynie w połowie jest dojrzały i ma docelowy kolor, warto go zostawić jeszcze na kilka dni, w celu osiągnięcia pełnej gotowości do zebrania. Owoce należy zbierać delikatnie, zrywając bez szypułek. Trzeba uważać, by nie zetrzeć skórki bądź ich nie pognieść, ponieważ dojrzałe pomidory są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne przez swoją miękkość. Po zbiorze nie powinno się ich wkładać do lodówki, ponieważ tracą wtedy swój aromatyczny i intensywny smak – dobrze jest je przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, np. spiżarni.

Źródło:

  • Uprawa pomidorów w szklarniach i tunelach foliowych, Maria Owczarek Wysocka, wyd. Hortpress, 2010 r.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.