Urządzamy mieszkanie – Jaką podłogę wybrać do domu?

Urządzanie naszych własnych czterech kątów jest wyjątkowo ekscytującym, ale i momentami trudnym zadaniem. Nawet jeśli mamy w głowie całą wizję tego, jak mieszkanie będzie miało wyglądać, przerzucenie jej do prawdziwego świata może być uciążliwe. Jednym z elementów przysparzających zmartwień z pewnością będzie wybór podłogi; to nie tylko kolor, wzór czy rodzaj materiału, ale także wielu różnych producentów i nie do końca zrozumiałych danych technicznych. W kilku prostych punktach objaśnimy, czym kierować się przy wyborze podłogi.

Rodzaje materiałów podłogowych

Pierwszym z dylematów zdecydowanie jest wybór materiału. Do wyboru mamy:

• podłogi drewniane, a w nich naturalną deskę, korek czy bambus,
• naturalne, a więc żywiczne i kauczukowe,
• betonowe,
• kamienne – kojarzące się z luksusem i chłodem marmur czy granit,
• ceramiczne – jedne z najbardziej popularnych, zwanych płytkami/kafelkami,
• panele
wykładziny podłogowe

a nawet podłogi skórzane, należące do wyjątkowo kosztownych. Jaką podłogę wybrać do mieszkania przy tak szerokich możliwościach i jak dopasować materiał do danego pomieszczenia?

Rodzaj podłóg jest przede wszystkim wyborem związanym ze stylem wnętrza, który chcemy uzyskać. Możemy położyć podłogę drewnianą zarówno w łazience, jak i w salonie; to wyłącznie kwestia naszego gustu. Rzeczywiste wyznaczniki ukryte są w danych technicznych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze podłogi?

Wybór podłogi do danego pomieszczenia nie powinien się więc wiązać z jej rodzajem, tylko „właściwościami”. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na klasę ścieralności podłogi. Odnosi się ona do, jak sama nazwa wskazuje, wytrzymałości materiału na ścieranie. Należy więc przeanalizować poziom eksploatacji podłoża w danym pokoju.

Jeśli podejrzewamy, że najczęściej będziemy chodzić po kuchni, za to raczej rzadko po sypialni, dobierzmy materiały do tych pomieszczeń właśnie na podstawie klasy ścieralności. Im wyższa, tym wolniej pojawią się na podłodze wytarte plamy. Przykładowo, jeśli zamierzamy umieścić w sypialni biurko z krzesłem na kółkach, to zadbajmy o wysoką klasę ścieralności podłogi, by poruszające się kółeczka nie wyżłobiły w jednym punkcie nieestetycznego, jasnego punktu.

Materiały podłogowe odporne na wilgoć

W przypadku wyboru podłogi do łazienki czy kuchni bardzo istotne będzie zachowanie materiału na skutek częstego kontaktu z wodą czy parą. Idealne z pewnością będą płytki ceramiczne; wykazują bardzo niską nasiąkliwość, a przy tym są wyjątkowo wytrzymałe. Nie oznacza to jednak, że marzenia o jasnych panelach także w łazience muszą odejść w zapomnienie. Nawet wśród materiałów drewnianych znajdziemy takie, które będą wyjątkowo odporne na wilgoć – w przypadku paneli są to typu Aqua+, Aqua Stop i tym podobne; nazwy mogą się różnić zależnie od producenta. Takie podłogi pokrywane są wodoodpornym laminatem.

Wybierając podłogę do mieszkania, należy więc zwrócić szczególną uwagę na jej wytrzymałość i przeznaczenie. Im mniej będziemy przebywać w danym pomieszczeniu, tym niższy stopień wytrzymałości możemy wybrać. Warto łamać dotychczasowe standardy; w nowoczesnym salonie zdecydować się na podłogę betonową, zamiast klasycznych paneli, a w łazience wybrać wodoodporne drewno. Możliwości są naprawdę ogromne – ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia (i ewentualnie klasa ścieralności).

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.